לא כל מקצוע מחייב תואר

יש מקצועות שמהם ניתן להתפרנס גם בלי תואר אקדמי. הדרך להשתלב במקצועות האלה היא ללמוד כדי להשיג תעודת הסמכה, אך מדובר בהשקעה משתלמת בטווח הקצר והארוך. הנה כל הפרטים
 

תואר אקדמי מעולם לא היה תנאי להשתלבות בשוק העבודה. למרות שנכון לשנת הלימודים תשע"ו יש 76,810 סטודנטים לתואר ראשון באוניברסיטאות ועוד 89,944 סטודנטים במכללות, עוד כמה עשרות אלפים מוצאים את דרכם על בסיס לימודי תעודה בלבד.

התואר האקדמי עונה על דרישות שונות בהשוואה לתעודה מקצועית והשאלה הרלוונטית היחידה היא באיזה מקצוע ספציפי רוצים להשתלב. כמו כן, יש לקחת בחשבון את השחיקה בשכר הבכירים ואת העובדה שתואר ראשון גם לא מעניק ביטחון תעסוקתי. שוק העבודה משתנה לנגד עינינו ומי שרוצה להפוך את תעודת המקצוע להשקעה משתלמת צריך לדעת מה מצפה לו.

 

היכרות עם המקצועות שבהם לא חייבים תואר כדי להתפרנס יכולה לסייע למי שעדיין מתלבט לגבי לימודים באקדמיה. צילום: אילוסטרציה

היכרות עם המקצועות שבהם לא חייבים תואר כדי להתפרנס יכולה לסייע למי שעדיין מתלבט לגבי לימודים באקדמיה. צילום: אילוסטרציה

 

 

בין מציל למפעיל עגורן: כמה שווה לכם תעודת המקצוע?

 

היכרות עם המקצועות שבהם לא חייבים תואר כדי להתפרנס יכולה לסייע למי שעדיין מתלבט לגבי לימודים באקדמיה. קודם כל, מצילים בחוף הים לא צריכים תואר אקדמי והם משתכרים בממוצע 10,000 שקל בחודש. השכר משולם למצילים כל השנה, למרות שהם עובדים רק במהלך חודשי הקיץ ובמשך 6 ימים בשבוע. מצילים הם עובדי עירייה והם צוברים שעות נוספות.

לצורך השוואה, אדריכל נוף במחלקת תכנון בעירייה מרוויח 15 אלף שקל בחודש בממוצע והוא לא זקוק לשום תואר אקדמי. בשוק הפרטי יכול מנהל חברת גינון להגיע לשכר של 20-30 אלף שקל וגם לשמור על עצמאות.

אם אתם מעדיפים את ענף הבנייה, בטח תשמחו לדעת שמפעיל עגורן צריח הוא מקצוע שנלמד במסגרת קורס באישור משרד התעסוקה וללא תואר אקדמי כתנאי קבלה. את הקורס אפשר לעבור במוסדות לימוד שמפוזרים בכל רחבי הארץ. מפעילי עגורנים משתכרים 15,000 שקל בחודש בממוצע, אך השכר משתנה בגלל שהם לרוב מועסקים על ידי חברות כוח אדם ולא על ידי הקבלן.

 

אפילו בהייטק לא תמיד מחייבים תואר ראשון

 

ענף ההייטק עשוי להפתיע את מי שמחפש להשתלב בתעשייה ולהרוויח משכורות גבוהות, אבל לא רוצה לבזבז את הזמן בלימודים באקדמיה. יוצאי יחידות טכנולוגיות בצה"ל ואוטודידקטים שמסוגלים ללמד את עצמם את רזי המקצוע יכולים לקבל עבודה בהייטק בקלות יחסית, ואפילו להתקדם לתפקידי ניהול.

אוטודידקטים נקלטים בהייטק לתחומי פיתוח תוכנה, שם השכר ההתחלתי הוא 24 אלף ש"ח ומהר מאוד הוא חוצה את רף ה-30 אלף שקל בחודש. לעומתם, יוצאי יחידות טכנולוגיות שמשכילים לנצל את הניסיון שהם צוברים בצבא יכולים להתברג בענף ההייטק בשכר של 24-28 אלף שקל בחודש.

 

לסיכום, התואר האקדמי לא מתאים לכולם ויש כאלה שיעדיפו ללמוד לתעודה כדי להשתלב בענפים ומקצועות מסוימים. אפשר לעשות זאת בתחומים שונים ולהרוויח סכומים לא מבוטלים.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך