ג'וינט וניירות גלגול

כתב אישום נגד נהג שנתפס עם ג'וינט וניירות גלגול הומתק – בגלל התנהלות לא חוקית של השוטרים
עו''ד עופר חורש צלם ברוך בן יצחק

עו"ד עופר חורש צלם ברוך בן יצחק

נהג שנתפס עם ג'וינט וניירות גלגול, עוכב שלא כדין ונערך חיפוש בביתו. רק לאחר מאבק משפטי הוקל עונשו משנתיים שלילת רישיון – ל-3 חודשים.

נהג מטבריה עוכב במחסום משטרתי ליד הישוב אורנית. השוטר הבחין בניירות גלגול ומצא סיגרייה החשודה כג'וינט מריחואנה ברשותו של הנהג. מדו"ח השוטרים עולה כי הנוסע שהתלווה לנהג הציג בפניהם רישיון לשימוש במריחואנה רפואית – ובכך גרם להגברת החשד כי הנהג עצמו נוהג תחת השפעת סמים.


הנהג עוכב לכ-4 שעות, במהלכן הובל לביתו בו נערך חיפוש, ולאחר מכן הובל לתחנת משטרה – שם בוצעה לו בדיקת שתן. בבדיקה נמצאו שרידים המעידים על שימוש במריחואנה. המשטרה הגישה נגד הנהג כתב אישום על נהיגה תחת השפעת סמים – שעונשה שנתיים שלילת רישיון בפועל.

הנהג זומן למשפט בביהמ"ש לתעבורה בפתח תקווה, שם טען פרקליטו, עו"ד עופר חורש  – כי חקירת המשטרה לוותה בכשלים ראייתיים רבים.

בין היתר, טען עוה"ד חורש, כי העובדה שחברו של הנאשם, אשר נסע איתו ברכב, מחזיק ברשיון למריחואנה רפואית, והעובדה שנמצאו ניירות גלגול אצל הנאשם, אינן מעידות על שימוש בסמים. עוד נטען, כי השוטרים הודיעו לנאשם כי הוא מובל לתחנת המשטרה, כאשר בפועל לקחו אותו לחיפוש בביתו – וזאת ללא צו חיפוש ובניגוד לדין. הנהג גם עוכב ל-4 שעות ללא אישור ממונה, למרות ששוטרים רשאים לעכב כך אדם ל-3 שעות בלבד.

עוה"ד חורש טען עוד כי תוצאות כל בדיקות הדם והשתן שנעשות לאחר 3 שעות עיכוב שלא כדין – אינן תקפות על פי הכרעת ביהמ"ש העליון  – וכמו כן, כל הראיות הנתפסות בחיפוש שנעשה שלא כדין – אינן קבילות בבית משפט.

בשל הכשלים הרבים בחקירת המשטרה, הגיעו הצדדים להסדר, לפיו הנאשם יואשם בעבירה פחותה בהרבה – נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים, ויושתו עליו רק 3 חודשי פסילה בפועל במקום שנתיים, וכן, פסילה על תנאי קצרת מועד וקנס מופחת.

בית המשפט לתעבורה בפתח תקווה קיבל את הסדר הטיעון, וגזר את העונשים המופחתים על הנאשם.

בחודש ינואר 2015, בסביבות השעה 3:25, עוכב נהג תושב טבריה במחלף אורנית, במחסום משטרתי. עקב חשד שחש השוטר שעיכב את הרכב, בוצע חיפוש בכליו של הנהג ונמצאה סיגריה מגולגלת החשודה כמכילה מריחואנה, וניירות גלגול. לאחר שעוכב במשך יותר משלוש שעות, במהלכן נערך חיפוש בביתו – בוצעה בנהג בדיקת שתן – בה נמצאו שיירי סם מסוג מריחואנה.

בעקבות ממצאי חקירת המשטרה – הואשם הנהג בעבירת של נהיגה תחת השפעת סמים – שעונשה פסילת רישיון הנהיגה לשנתיים מינימום.

אלא שבבית המשפט לתעבורה בפתח תקווה טען עו"ד עופר חורש אשר ייצג את הנאשם – לכשלים ראייתיים רבים.

מדו"ח השוטרים עולה כי הנוסע שנכח עם הנאשם ברכב יש אישור לשימוש בקנאביס רפואי, ולכן עלה החשד כלפי הנאשם. מדו"חות השוטר עולה כי חשד זה התחזק אצל השוטר לאחר שנמצאו בתיקו האישי של הנאשם ניירות גלגול – אך לדברי עו"ד חורש, היום גם מעשני טבק משתמשים בניירות גלגול. "האם נייר גלגול מקים חשד סביר לשימוש בסם?", טען עו"ד חורש.

עוד טען עו"ד חורש, כי לפי דו"ח הפעולה של השוטרים לפתיחת שעת האירוע, הנאשם עוכב מעל ל-4 שעות, ללא אישור קצין ממונה, וזאת בניגוד לחוק שמתיר 3 שעות עיכוב בלבד. בנוסף, הנאשם נתן שתן בחלוף 3 שעות העיכוב. "המשמעות של העיכוב שלא כדין הינה שכל הראיות שנאספו לאחר מכן – כלל לא ניתנות להגשה בבית המשפט, לאור פסיקה של העליון", דברי עו"ד חורש.

לדברי עוה"ד חורש, בכל עיכוב חשוד, על השוטר שעיכב למלא דו"ח עיכוב. אלא שבמקרה הנדון לא היה שום דו"ח שכזה. על טענת השוטר כי הבחין בניירות גלגול ובשרידי סם, הגיב עוה"ד חורש: "השעה היתה 3:30 לערך, מתחת לגשר, בחושך. תמוה שהשוטר יכול היה להבחין בשרידי סם במצב שכזה".

לדברי עוה"ד חורש, למרות נוכחותה של שוטרת נוספת במקום, היא לא אוזכרה כמעט בדו"חות החקירה ולא מילאה דו"ח פעולה, למרות מחויבותה למלא דו"ח שכזה. "וכאילו אין די בכך, הנאשם נשאל על ידי השוטרים האם הוא מחזיק משהו בביתו, ואלה ביקשו לנסוע אליו לביתו לבצע חיפוש", דברי עו"ד חורש.

"אין שום חוק בפקודת הסמים – ובכל ספר החוקים – המתיר לשוטרים לבצע חיפוש בנסיבות הללו".

לדבריו, העבירה לכאורה בוצעה ברכב, ולכן החוק מתיר לשוטרים לבצע חיפוש אך ורק ברכב. "החיפוש בביתו של הנאשם בוצע שלא כדין, וללא צו", דברי עו"ד חורש. "בדו"ח הפעולה של השוטר נכתב, כי הנאשם עוכב רק לאחר החיפוש בביתו – מה שלא קרה".

בשל כשלים ראייתיים אלה, שהוצגו לתביעה על ידי עו"ד חורש, הגיעה הצדדים להסדר, כי הנהג יואשם בנהיגה תחת השפעת משקאות משכרים, ולא תחת השפעת סמים. לפי ההסדר החדש, עתרה המדינה לשלושה חודשי פסילה בפועל בלבד, פסילה על תנאי קצרת מועד של 4 חודשים ל-3 שנים, וכן קנס מופחת בסך 800 שקלים (עם התחייבות של 3000 שקלים לשנתיים). כבוד השופטת רות רז מבית המשפט לתעבורה בפתח תקווה קיבלה את ההסדר, וגזרה עונשים מופחתים אלה על הנאשם.

עו"ד עופר חורש http://www.horesh.biz/  עוסק רבות בדיני תעבורה, ובהגנה על נאשמים בעבירות חמורות, כמו נהיגה בשכרות, נהיגה ללא רישיון בתוקף, תאונות דרכים ועוד.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט