"אנחנו מתרגשים מאוד מעצם העובדה שנופיע יחד על אותה הבמה. ההפקה מסרה לנו שז׳אן לא מאשר לאף אמן להופיע איתו על אותה הבמה ואנחנו היחידים שהוא מאפשר להם!"

הרכב הטראנס הישראלי המצליח בעולם 'אסטרל פרוג'קשן' עושה היסטוריה כשבשבוע הבא יופיעו אבי ניסים וליאור פרלמוטר יחד באותה הבמה עם ענק המוזיקה האלקטרונית, ז'אן מישל ז'אר. ראיון דיגיטלי על עולם אלקטרוני.
מפגש חשאי. ז'אן מישל ז'אר ואסטרל פרוג'קשן. אלבום פרטי

מפגש חשאי. ז'אן מישל ז'אר ואסטרל פרוג'קשן. אלבום פרטי

הרכב הטראנס האגדי אסטרל פרוג'קשן, אשר מהווים נדבך משמעותי בהתפתחות הז'אנר הפסיכדלי בישראל ובעולם, עשו גרסה אלטרנטיבית (רימיקס) ללהיט הניצחי של ז'אן מישל ז'אר "אוקסיג'ן 4". וכך הרומן האפלטוני בין שני הישראלים לסטאר הצרפתי נפרס על מספר שנים, כשכעת הוא מגיע לשיאו בהופעה הקרובה של ז'אר בישראל, אותו מפיקה הבמאית אלכסנדרה ג'וראן, עם שילובם של צמד הישראלים המופלא כחלק מההופעה והשתתפותם בביצוע בלייב של התרגום שלהם ללהיט ההיסטורי. אבי ניסים וליאור פרלמוטר המוכרים בתור ההרכב האלקטרוני המצליח והוותיק ביותר שקם בישראל 'אסטרל פרוג'קשן' פועלים קרוב לשלושים שנה תחת השם הזה אבל התחילו כ- sfx ורק בסביבות 1994 השם אסטרל פרוג'קשן נתפס סופית. תפסתי את השניים באולפן כשהם עובדים על הקטעים שלהם להופעה הקרובה על מנת שיענו לי על כמה שאלות חשובות…

אבי ניסים, אסטרל פרוג'קשן, יש הופעה המשותפת עם ז'אן מישל ז'אר האגדי?  

יחד על הבמה! ז'אן מישל ז'אר ואסטרל פרוג'קשן. אלבום פרטי

יחד על הבמה! ז'אן מישל ז'אר ואסטרל פרוג'קשן. אלבום פרטי

כן!!! יש הופעה! תראה, אנחנו מופיעים כמעט כל סופ"ש בכל מקום בעולם. לפני חודש חזרנו מגואה, הודו, המקום האהוב עלינו, שם ניגנו בפסטיבל ״טיפ״ של ראג׳ה ראם. הופענו השנה באוסטרליה, אמריקה- סאן פרנסיסקו בועטת! ספרד, יפן , יוון, מקסיקו עם ג׳ונו ריאקטור והשנה נופיע עוד ברוסיה, יפן, אוסטרליה, שוודיה, בניו יורק עוד כשבועיים, הולנד בפסטיבל פסיי פיי, בספרד בפסטיבל ״קונקשן" והשנה גם נקיים את מופע ההפתעה בפסטיבל הכי מדובר אבל אנחנו לא יכולים לפרסם את זה עדיין… נכון שאנחנו חיים במדיה החברתית, פייסבוק אינסטרגם וכל פלטפורמה אפשרית ויש ימים שאני מחזיק את עצמי מלפרסם, אבל אני רק יכול להגיד שזה יהיה בתחילת אוגוסט השנה… כמו כן נופיע בפסטיבל ״פרידום" יחד עם ראג׳ה ראם ועוד המון אמנים טובים… הפכנו למשפחה במהלך השנים.. עם כל האינטריגות השונות והמשונות, דווקא אצלנו בסצנת הטראנס יש באמת אחווה ואהבה אמיתית בין האמנים… מה שלא נתקלתי בכזה דבר בסצנות אחרות- ששם יש המון קנאה תחרות ואגו. אנחנו נמצאים בעשרות קבוצות וואטספ של אמנים מהסצנה, שמי שיקרא את ההודעות, יחשוב שנפל על קבוצת נשים פולניות המקשקשות בלי סוף… לפני שבועיים הופענו בפסטיבל גרוב אטאק / פסילוסיבה והיה מדהים! 15 אלף איש הגיעו והיה אירוע איכותי ומרגש. נופיע ביולי בבלגרד ובסוף יולי במונטנגרו, באוקטובר נופיע בבלגיה בפסטיבל ספייס סאפרי וגולת הכותרת, שלשם זה התכנסנו היום, היא  ההופעה עם ז׳אן מישל ג׳אר במצדה בעוד כשבוע 6.4.2017!

כבוד ענק. ז'אן מישל ז'אר במצדה.

כבוד ענק. ז'אן מישל ז'אר במצדה.

איך באמת הגעתם למעמד הזה?

אנחנו מתרגשים מאוד מעצם העובדה שנופיע יחד על אותה הבמה, ההפקה מסרה לנו שז׳אן לא מאשר לאף אמן להופיע איתו על אותה הבמה, ואנחנו היחידים שז׳אן מאשר שנופיע על הבמה שלו.  הגענו לשיתוף הפעולה איתו לפני כ-7 שנים עשינו לו רימיקס לאוקסיג׳ן 4 והוא מאוד אהב את זה ונתן את ברכתו! והוציא את זה אצלו בלייבל!!! תחת אי. פי. עם עוד מספר אמנים כגון ג׳ון 00 פלאמניג ועוד.. במהלך השנים החלטנו לעשות פרויקט של כל האוקסיג׳נים האהובים עלינו, ז׳אן נוהג כבר למעלה מ 30 שנה לקרוא לחלק מהטראקים שלו תחת אותו שם רק במיספור אחר, לאחרונה הוציא אלבום גאוני… שוב אוקסיג׳ן 3 .. כל 20 שנה הוא מוציא אלבום כזה, עם המשך מיספור הטראק בסדר עולה.. הוא הגיע כבר לאוקסיג׳ן  חלק 20… אנחנו מעריצים מושבעים שלו מתחילת דרכו אי שם בשלהי שנות ה 70.. כן, 40 שנה אחורה!!! קיבלנו השראה ענקית ממנו לתוך המוסיקה של אסטרל, אנחנו מושפעים מאוד המון להקות כגון סייקיק טי וי,  קאברט וולטר, טי ג׳י, וירג׳ין פרונס, קוייל, אס פי קיי, קראפט וורק, דפש מוד ועוד… ז׳אן הדהים אותנו בסאונד השונה שלו ובחשיבה השונה משאר המוזיקאים, בעינינו הוא הבטהובן הקלאסי של המאה ה 20, מוסיקה מורכבת, אינטליגנטית עמוקה ועם מחקר סאונד בלתי מתפשר! הוא לא בוחל בשום אמצעי. כל סינטיסייזר שיוצר אי פעם קיים אצלו באולפן. הוא היה פורץ דרך בזמנו. שנות ה 70 מורכבות במיוחד מרוק, גיטרות, שירה וסטנרט שבלונה החוזרת על עצמה והוא בא ושינה את הכל! את כל החוקים! כשהבנו לפני שנה וחצי שיש דיבור שכנראה הוא יופיע בישראל, מאותו הרגע השתגענו והפכנו עולמות בכדי שהחלום שלנו להופיע יחד איתו יתרחש. יצרנו קשר עם מפיקי המופע ויק ואלכסנדרה היקרים, כתבנו להם שאנחנו מעריצים שלו מושבעים. ויק ואלכסנדרה התייחסו לכל מייל שלנו וענו באהבה מרובה ואמרו לנו שברגע שהדברים יקרמו עור וגידים אנחנו הראשונים לדעת.. ואכן לפני כ 4 חודשים ויק התקשר והודיע לנו שז׳אן מגיע לישראל ומזמין אותנו אישית למסיבת עיתונאים חשאית .. לדעתי באותו הרגע החסרנו פעימה… המפגש אכן התקיים ויצאה לנו אפילו שיחה אינטימית ולבבית. מעבר להיותו עילוי מוזיקלי הוא אדם חם וחברי ומדבר איתך בגובה העיניים, כשאל לנו לשכוח שמדובר באיש הכי חשוב בסצנה האלקטרונית מאז ועד עולם! כל מופע שלו מביא מיליוני אנשים.. אם זה לפירמידות במצרים או לאקרופוליס ביוון .. ואיפה לא…

ועל מה דיברתם?

הכי קרובים לקהל! ניסים ופרלמוטר. אלבום פרטי

הכי קרובים לקהל! ניסים ופרלמוטר. אלבום פרטי

הוא סיפר לנו בפגישה החשאית שהוא מכיר אותנו, ושמע אותנו לא פעם ומאוד אהב את הרימיקס שעשינו עבורו לפני 7 שנים. הוא קיבל את הדיסק האחרון שהוצאנו, רואים בתמונה שהוא מחזיק דיסק.. אז כן .. זה שלנו והוא אמר שיקשיב לזה בבית… אלכסנדרה המפיקה עשתה שמיניות בכדי שנכנס למופע. ואכן כעבור חודש קיבלנו אור ירוק שאנחנו מופיעים איתו על אותה הבמה במצדה. הפורום, המפיקים הראשיים, אישרו את זה ומאז אנחנו מפרסמים נון סטופ את בוא המופע … אנחנו מתכננים לפתוח את המופע עם שידרוג לרימיקס שעשינו עבורו, אנחנו עובדים על השידרוג מרגע שקיבלנו אור ירוק, ממש עד לרגע זה ממש ומדי פעם אנחנו מעלים קטעי וידיאו בפייס שלנו ישירות מהעבודה באולפן על הרימיקס, אנחנו אוהבים לשתף דברים מיוחדים מהאולפן ומודים לאל שיש את כל הפלטפורמות הנגישות כיום באינטרנט… חשוב לנו להיות קרובים מרחק לחיצה עם הקהל שלנו ומגיבים תמיד לכל מי ששולח לנו הודעות או מגיב לנו, כן, כן, אנחנו עונים ולא שולחים שליחים שימלאו את המשימה.

בדרכים. אסטרל פרוג'קשן. אלבום פרטי

בדרכים. אסטרל פרוג'קשן. אלבום פרטי

מה ההבדל בין המסיבות של פעם לעומת אלה של היום?

המסיבות של פעם היו יפות ונאיביות ללא שום התערבות והפרעה משטרתית, לכן לא היה צורך באישורים… ממתי צריך אישור בכדי לשמוח ולרקוד?? הזוי.. או שומרים ושוטרים המפקחים על חוגגי המסיבה, אנחנו אנשי חופש ודרור ועם השנים התרחשו מספר דברים, גם לטובה גם לרעה. הטובים: כל אמן רוצה שיהיו לו מאזינים רבים ומרובים וזה מחמם את הלב ואכן עם השנים מקומץ אנשים, נכון להיום בכל העולם, סצנת הטראנס התרחבה בצורה מדהימה! יש מאות אלפי אנשים בכל העולם האוהבים את המוזיקה, מאות אלפי אמנים יוצרים המייצרים את זה, מאות אלפי מסיבות כמעט כל יום בכל רחבי העולם וזה התפשט לכל קצוות כדור הארץ, כל הגלובוס אוהב טראנס. ז'אנר הטראנס, יש לציין, התרחב אף הוא ופוצל לעשרות ז'אנרים- פרוג, פול און, גואה, אמביינט, צ׳יל אאוט, קלאב טראנס, פסיי טראנס, ומה לא. חלקם טובים, חלקם פחות. אבל זו עובדה שהמוזיקה האלקטרונית פה חיה בועטת ונושמת והיא פה בכדי להישאר עד כלות! לא מדובר פה באופנה חולפת, לפחות לא עבורנו. אנחנו מייצרים את מה שאנחנו אוהבים ומה שמרגש אותנו, אחרת כל זה לא שווה! לגבי הקטע הרע: אנחנו לא אוהבים שמגדרים אותנו בפסטיבלים בתוך גדרות ומבדילים אותנו מהקהל, זה מציק לנו ומפריע לנו, אנחנו רגילים לנגן מתוך ליבת הקהל, יחד איתם ולא כחלק נפרד ולפעמים אף מרוחק, אבל מבינים שזה חלק מדרישות ההפקה. לגבי עניין השוטרים שמסתובבים בכל חלקי המסיבה וזה קורה רק בישראל, הדבר מאוד מציק ולא נעים לעיניים .. אנחנו רגילים לראות רק רוקדים מולנו והחלק הזה זר לנו.

בפייסבוק של זא'ן מישל ז'אר יש קולות שקוראים לו להחרים את המופע ולא להופיע בישראל. מה דעתם על זה והאם אתם נתקלים בתופעת הבידיאס, החרם על ישראל, בהופעות בעולם?
אנחנו גאים בו! הוא לא מפחד מהחרם. ז'אן מישל ז'אר. אלבום פרטי

אנחנו גאים בו! הוא לא מפחד מהחרם. ז'אן מישל ז'אר. אלבום פרטי

אנחנו גאים מאוד בז׳אן מישל ז׳אר ומצדיעים לו! שלא ויתר והגיע לישראל, מדינה שנואה ע״י אויבינו, והוא כנגד כל הסיכויים, החליט לבוא לפה ולקיים את המופע! כך צריך לנהוג כל אמן בינלאומי- לשים בצד את הפוליטיקה המכוערת והמורכבת ולהראות צדדים וקולות אחרים. הנושא של החרמת מוזיקאים על רקע פוליטי זר לנו. אנחנו מופיעים כאמור מדי סופ״ש בכל מקום בעולם ומעולם לא נתקלנו בתופעה המכוערת הזו, של חרם על שום היותנו ישראלים. אנחנו מתקבלים באהבה רבה בכל מקום. הטראנס שלנו מאז ומתמיד חיבר אנשים לשבט אחד. אם תיכנס למסיבה ביפן נניח או למסיבה בברזיל לא תרגיש הבדלים ולא תרגיש שאתה נמצא במדינה אחרת… אנחנו מרגישים שאנחנו נמצאים במסיבה אחת גדולה בלתי נפסקת כבר 30 שנה. אנחנו מנגנים את אותה המוזיקה שאנחנו אוהבים ולא משנים תו אחד, בגלל שינוי לוקיישן או קהל שונה ומשונה הרוקד מולנו. האחדות הזו קיימת אך ורק בסצנת הטראנס. אנחנו שבט אחד ומאוחד עם אותם הסימבולים, אותם האלמנטים, אותם הצבעים, אותה האומנות, אותו השיח, וכמובן אותו החזון. באיזה שהוא מקום, אנחנו מרגישים שהגשמנו את החלום הנאיבי והמופלא של ג׳ון לנון בשיר ״דמיין״… ״ דמיין שאין גבולות, דמיין שאין מחסומים, שיש שפה מאוחדת״. אז אין צורך לדמיין את זה בעולמנו! זה מתרחש וקורה ממש עכשיו. יש לנו חברים מכל העולם, כולל אנשים שאמורים לשנוא אותנו על פי הפוליטיקה המכוערת והם מתרגשים לפגוש אותנו, מבקשים חתימות ולא מפסיקים להצטלם איתנו… אני מדבר על אנשים שאמורים להיות האויבים שלנו כגון: איראנים, פקיסטנים, מדינות איחוד האמירויות וכאלה, חלקם מעריצים מושבעים שלנו. יש לנו חבר פקיסטני שהוא מארגן מסיבות בגרמניה, שאם תראה את האינטראקציה שלנו איתו, תחשוב שנכנסת לפגישת ישראלים מלבבת ושמחה. יש לציין למען הפרוטוקול, שפעם אחת לפני 15 שנה לערך, כן ביטלו פסטיבל שלם בצרפת, בה הודיעו המארגנים, שהם קיבלו התרעה על פיגוע מתוכנן שבו התריעו שאם ״הישראלים האלה״, כלומר אנחנו, ליאור ואבי, יופיעו בפסטיבל, הם יחבלו בו בצורה שלא תישכח. המארגנים לא לקחו סיכונים וביטלו את כל הפסטיבל. ועוד משהו קטן, לפני מספר שנים קיבלנו הצעה לנגן בדובאי, שכידוע לא ניתן לישראלים בעלי דרכון ישראלי לקבל ויזה לשם, ולצערנו הרב נאלצנו לסרב להצעה. אנחנו חושבים שכל העולם באשר הוא חייב לשמוע את המוסיקה שלנו ללא הבדל דת גזע ומין. לדעתי, לאט לאט זה מתרחש הרבה בזכות החשיפה המבורכת והרחבה של האינטרנט, אפשר לצרוך מוסיקה כידוע ביוטיוב, בביטפורט, באייטיונס ובכל רשתות הניו מדיה הקיימות. אנחנו נמצאים בכל מקום כזה וגאים ומאושרים לדעת שאנשים בכל קצוות העולם חוקרים מוזיקה וצמאים למוזיקה איכותית בלתי מתפשרת. אז נתראה במופע. שיהיה יום מופלא לכל תושבי היקום, ומעבר לו…

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחברה