חרדים לבריאות החרדיות

ניידת ממוגרפיה הוצבה ליד מרפאת כללית פרונט ברחוב גאולה בחיפה, לאיתור מוקדם של תחלואת שד בקרב נשות האיזור
בדיקת ממוגרפיה במרפאת פרונט. צילום: דוברות כללית

בדיקת ממוגרפיה במרפאת פרונט. צילום: דוברות כללית

עשרות נשים המטופלות במרפאת כללית פרונט בחיפה, רובן מהקהילה החרדית המתגוררת באיזור, נצלו את ההזדמנות לעבור בדיקת ממוגרפיה בניידת שהוצבה, ביוזמת כללית ברח' גאולה בסמוך למרפאה. הבאת הניידת על ידי כללית, נעשתה כחלק מהמאמץ להציל חיים ולאתר בשלב מוקדם תחלואה קשה. כחלק מהפעולות להגברת ההיענות לבדיקות ממוגרפיה, דואגת כללית להנגשת הבדיקות על ידי הצבת ניידת עם מכשור חדיש, בסמוך למרפאות מרוחקות ממכונים קבועים, או – כפי שנכון במקרה של מרפאת פרונט – בהן מטופלת אוכלוסיות שממעטות להגיע לבדיקה במכונים הגדולים, בשל קשיים הקשורים באורח חיים. הנסיון מלמד, מסביר ד"ר זאהי סעיד, המנהל הרפואי של כללית במחוז, כי נשים חרדיות נמנעות מלהגיע למכונים הגדולים ממגוון של סיבות. הפתרון הוא לקרב את השירות אליהן.
אכן, החודש ריכזה כללית מאמץ לאיתור מוקדם של סרטן השד בקרב אוכלוסיה חרדית.
ניידת אחת הוצבה ברח' גאולה, בסמוך למרפאת פרונט וכ – 70 נשים נבדקו במקום כשצוות המרפאה: מנהל המרפאה – ד"ר סלים מורכוס, האחות – אילנה שמחה והמזכירה – חנה סלם (בתצלום, ליד הניידת), דאגו לזמן באופן יזום את הנשים בקבוצת סיכון על רקע גיל, תחלואת רקע, או סיפור משפחתי. הצוות הקפיד לתזכר בדבר הבדיקה ולעודד את הנשים להגיע אליה, על אף החששות ואף ליווה כל נבדקת באופן אישי, בכוונה להפחית חרדות והתנגדויות. מבצע דומה נערך מספר ימים קודם לכן, בהצלחה רבה, במרפאת רכסים, בה נבדקו 75 נשים.
במהלך הבדיקות אותרו מספר מקרים עם חשד לממצא והן הופנו להמשך ברור וטיפול. צוות כללית מציין כי הסביבה המוגנת של הבדיקה, נוחות ההגעה גם למי שמטופלת במספר רב של ילדים והליווי על ידי צוות מוכר ובסביבת מגוריהן, הוכחה כיעילה בהגברת ההיענות והמפחיתה התנגדויות וזו הדרך לשפר את הסיכוי שהנשים יגיעו לבדיקה מצילת חיים זו.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות