מכור בן 70 נגמל בזכות האחות

מטופל ערירי בן 70 מחיפה הסכים להיגמל מסמים, לאחר שנים ארוכות של התמכרות – בזכות הקשר האישי שנוצר עם אחות טיפולי הבית של "מכבי שירותי בריאות"
 

האחות אירה סלאייב: "ראיתי אדם ממש מסכן, במצב פיזי ירוד שזקוק לסיוע, אפילו למרכז גמילה הוא לא יכל ללכת לבדו" . צילום: מכבי

האחות אירה סלאייב: "ראיתי אדם ממש מסכן, במצב פיזי ירוד שזקוק לסיוע, אפילו למרכז גמילה הוא לא יכל ללכת לבדו" . צילום: מכבי

אירה סילאייב היא אחות ביקורי בית במכבי שירותי בריאות שמגיעה לביתם של המטופלים. באחד הימים הגיעה אירה לביתו של  מטופל ערירי כבן 70, מכור לסמים שמטופל במתדון (תחליף לסמים).

המטופל, תושב חיפה, שמוגדר כאדם בודד ששלושת ילדיו ניתקו איתו כל קשר במהלך השנים, אינו יכול לדאוג לעצמו וחי לבדו בדירה מוזנחת. "מהרגע שנכנסתי לביתו מצאתי אומנם אדם בן 70 , אבל בהתנהגותו היה כבן 16.  ההתנהגות שלו הייתה מאוד אגרסיבית ושפת הדיבור שלו התאפיינה באלימות מילולית" מספרת סילאייב. מאותו רגע היא הבינה שמדובר במטופל לא שגרתי אבל זה לא הפריע לה לנסות ולהתקרב לאותו אדם ולהבין את מצוקתו. "אני בנאדם שאין לו פחד, ראיתי אדם ממש מסכן, במצב פיזי ירוד שזקוק לסיוע, אפילו למרכז גמילה הוא לא יכל ללכת לבדו" .

במפגש הראשון ביניהם המטופל הקשה על סילאייב, כשהיא מצידה רק התקרבה אליו. עם הזמן הוא החל להתרכך ולהקשיב להוראותיה של האחות. לטובת המשך הטיפול בחבישת פצעיו, היא דאגה להוצאת מרשמים לציוד רפואי ואף דאגה לגשת באופן עצמאי לרכוש למטופל את התרופות הנחוצות. רוב העשייה שלה נעשתה מחוץ לשעות העבודה, על חשבון זמנה הפרטי. בשלב מסוים של הטיפולים, מצבו של המטופל החל להתדרדר היות ולא יכול היה לגור ולטפל בעצמו לבד. "באחת הפעמים שבאתי אליו להמשך טיפול, זיהיתי פציעה חדשה ואז הסתבר שהוא נרדם ליד התנור, נכווה באופן קשה ברגלו והיה סיכון ממשי לזיהום הדורש אשפוז".  מאותו רגע היא החלה בשכנועים ארוכים כדי שהמטופל יסכים להתפנות לקבלת הטיפול הדרוש. אם בתחילת הדרך אותו מטופל היה מתווכח על כל פרט ומאיים שייפגע בעצמו, הרי שלאחר ההכרות עם סילאייב הוא נענה לבקשתה. "תעשה את זה בשבילי" דרשה ממנו סילאייב.

הקשר הרציף והאישי שלה איתו הוביל אותה למסקנה שאותו מטופל לא יכול להמשיך לגור לבדו. "אף אחד לא באמת יכול לדעת את מצבו לפי מסמכים ורק מהפגישות איתו הבנתי עד כמה הוא זקוק לסיוע". היות והייתה בקשר רציף עם העובדת הסוציאלית שלו, סילאייב החלה לפעול לפנות את המטופל לבית אבות מיוחד לנגמלים מסמים. היא דאגה להשיג את כל המסמכים הדרושים למענו מכיוון שהייתה היחידה שהייתה מעורבת בטיפול שלו "לא היה לו אף אחד אחר". בסופו של סיפור מרגש, המטופל הסכים ונענה לבקשותיה של סילאייב והועבר למרכז סיעודי המותאם לצרכיו ולא יצטרך יותר להיות לבד ולטפל בעצמו.

"לפני מספר ימים דברתי עם העובדת הסוציאלית שלו ומצבו בסדר גמור, מטפלים בו היטב והוא בידיים טובות כעת". נטלי חיימוביץ, אחות במכבי שעובדת עם סילאייב הוסיפה: “זה לא ברור מאליו שאחות לבדה נכנסת לבית של מטופל שמכור לסמים ומצליחה להשפיע עליו בצורה כזאת דרמטית. אותו מטופל היה בסיכון אמיתי לחייו ואחרי מה שאירה עשתה למענו הוא לא יצטרך לסבול עוד כפי שסבל. הטיפול שאירה העניקה לו הוא מעל ומעבר, ראוי לשבח ולציון".

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות