מתבגר צעיר בבית? הנה כמה עצות בשבילכם

גיל ההתבגרות מעמיד את ההורים מול שורה ארוכה של קשיים ומחייב אותם למצוא דרכים חדשות להתמודד עם קפריזות יום יומיות. איך עוברים את השלב הזה בהצלחה? קבלו 3 עצות חשובות

 

תקופת המעבר בין הילדות לבגרות נקראת "גיל ההתבגרות" ומבחינת הורים רבים היא מהווה שם נרדף לסיוט שלא נגמר. למרות שאין הגדרה אחידה למשך התקופה, ההנחה היא שהשינויים הביולוגיים והחברתיים מתחילים בסביבות גיל 11 ומסתיימים רק בתחילת שנות ה-20. כתוצאה מכך נדרשים ההורים להתמודד עם שורה ארוכה של קשיים, ורבים חווים את התקופה הזו כמתסכלת, קשה ומאכזבת.

מצד שני, הורים לילדים בגיל ההתבגרות הם כמובן לא הראשונים בהיסטוריה שנדרשים לצלוח את האתגר. כתוצאה מכך יש הרבה טיפים ועצות שיכולים לעזור והנה כמה מהם:

1. עצבו מחדש את חדר השינה

יש דברים טכניים ופשוטים שהורים יכולים לעשות כדי לעזור לילדים לעבור את תקופת גיל ההתבגרות בקלות. אפשר למשל לנצל את ההזדמנות כדי לעצב מחדש את חדר השינה, ולהפריד בין ילדים בחדר משותף כדי להעניק לכל אחד מהם את הפרטיות שמגיעה לו.

אם מתכננים לקנות מיטות נוער לצרכים החדשים של המתבגר, אפשר להגיע איתו לאולם תצוגה של חנות רהיטים ולתת לו לבחור בעצמו. כך מעניקים למתבגר תחושה של אחריות והופכים את הדינאמיקה בתוך המשפחה לפתוחה ונעימה יותר.li

2. הקפידו על שיתוף

גיל ההתבגרות מזוהה בקרב בני הנוער עם חיפוש פעיל אחר זהות מינית, נטייה למרד בסמכויות, הפכפכות רגשית והתנהגות לא שקולה לצד נטילת סיכונים לא מחושבים. התפקיד של ההורים הוא לזכור שמדובר בחלק מהמקרים על שינויים ביולוגיים ולהביא בחשבון גם את ההשפעות החברתיות. כתוצאה מכך, הפתרון היחיד שעל הפרק הוא להקפיד על שיתוף עם הילדים ולא לחסום את דרכי התקשורת.

ילדים בגיל ההתבגרות צריכים להרגיש שיש להם עם מי לדבר, גם כאשר כועסים עליהם. כדאי לדבר עם הילדים על האווירה המשפחתית, על ערכי המשפחה ועל עניינים חיוביים. יש להשמיע לעיתים קרובות דברי תמיכה ולעודד את הילדים כדי להעניק להם תמיכה. במקביל, שמרו על פרטיות הילדים והישארו ערניים לצרכים החדשים שלהם.

3. הציבו חוקים וגבולות

הטעות הנפוצה של הורים היא לנסות להתחבב על ילדים בגיל ההתבגרות עם פינוק והגנת יתר. זה אולי כלי שעוזר בטווח הקצר, אך מהר מאוד הוא ממצה את עצמו וגורם נזקים בלתי הפיכים למערכת היחסים במשפחה.

הורים חייבים להציב חוקים וגבולות ולו משום שזה מעניק לילדים תחושת ביטחון. ההורים לא צריכים להיות חברים של הילדים, אלא להביע אמון ביכולת שלהם ולפתור קונפליקטים מתוך כבוד הדדי. חוקים וגבולות עוזרים לילד והם יסייעו לו להתמודד לבד עם בעיות גם הרבה אחרי שגיל ההתבגרות יסתיים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בצרכנות