מוזיאון הרמן שטרוק

שתי תערוכות חדשות במוזיאון הרמן שטרוק בחיפה ברלין עיר האורות: בין שתי מלחמות העולם התערוכה השנייה, תערוכת היחיד של האמן שחר מרקוס

גילור צילצר. מתוך האלבום גז, 1932. צילום- באדיבות מוזיאון שטרוק

ברלין עיר האורות: בין שתי מלחמות העולם

התרבות הברלינאית בין שתי מלחמות העולם הולידה פוריות, עושר אמנותי וחדשנות. התערוכה סוקרת תקופה מרתקת זו בה פעל גם הרמן שטרוק טרם עלייתו ארצה. אסכולת "האובייקטיביות החדשה" הייתה בין התנועות המשפיעות באמנות של אותה תקופה ועסקה רבות בנושאים חברתיים ובחיי הכרך. התערוכה מציגה יצירות של נציגיה הבולטים של אסכולה זו כמו ג'ורג' גרוס, כריסטיאן שאד ואחרים, לצד אמנים יהודים שפעלו בהשפעתה, כמו מרדכי ארדון, יוסף בודקו, יעקב שטיינהרדט, מירון סימה ולאה גרונדיג.

רפובליקת ויימאר הדמוקרטית נוסדה בגרמניה לאחר מלחמת העולם הראשונה, ואפיינו אותה ניגודים עזים; אף שחיי היום־יום הושפעו עמוקות מתוצאות מלחמת העולם הראשונה ומחוסר היציבות הפוליטי והכלכלי, אנשים נהנו מהחירויות החדשות, והתקופה היתה גדושת פעילות יצירתית תרבותית יוצאת מגדר הרגיל.

דור האמנים הצעיר שבא אחרי תנועת האקספרסיוניזם הציע התבוננות מקרוב שהדגישה את הצד המכוער והגרוטסקי כעקיצה מכוונת כלפי החברה הבורגנית השאננה. סגנון הייצוג המרוחק, הקריר, כונה "אובייקטיביות חדשה", והוא התפשט בין מרכזים שונים ברפובליקה. תיאורים ציניים, הגובלים פעמים רבות בקריקטורה, של נכים, של מובטלים ושל מי שמפיקים רווחים מן המלחמה, שרטטו תמונה של חברה מצולקת חסרת תקנה. אמנים רבים מקרב "האובייקטיביות החדשה" תקפו בה רבים מבעלי השררה והוקיעו את תוצאותיה ההרסניות של מלחמת העולם הראשונה.

גצילום- באדיבות מוזיאון שטרוק

השלטון הנאצי ביקש לגדוע את הפריחה האמנותית של רפובליקת ויימאר, ורבים מהאמנים נאלצו לעזוב את גרמניה ויצרו גלות של יצירתיות אוונגרדית, שהשפעתה הגיעה גם לארץ-ישראל.

סגנון "האובייקטיביות החדשה" התבטא ביצירתם של אמנים יהודים רבים שעלו מגרמניה. הצייר יוסף בודקו יצר ברוח זו ציורים המייצגים בעלי מקצוע יהודים. יעקב שטיינהרדט אימץ לתקופה סגנון זה בתיאורי מראות ברלין או בציורים המתארים פועלים. מירון סימה, שלמד בדרזדן אצל אוטו דיקס, פנה לציור ריאליסטי חברתי המתאפיין בניכור ובקדרוּת. שלום זיגפריד סֶבּא יצר דיוקנאות של יוצרים במתכונת "האובייקטיביות החדשה" ודיוקנאות עצמיים בהשראת מקס בקמן. לאה לנגר-גרונדיג יצרה תחריטים ששיקפו מחאה חברתית ותחריטי דיוקנאות בעלי זיקה למגמה אמנותית זו. אפילו מרדכי ארדון הברלינאי הושפע מסגנון זה בתיאורי דמויות ממעמד העובדים ברוח סוציאליסטית.

הרמן שטרוק בהתמקדו במדוכאי מזרח אירופה היהודים, הקדים את זיקתם של אמני מגמת "האובייקטיביות החדשה" למדוכאים – הלא-יהודים ברובם. את שיא רגישותו החברתית ביטא בעיקר בנושא הקבצנים, בהתייחסו ליהודי מזרח אירופה ולחוויותיו בירושלים. ביצירתו שטרוק מציג מבט רחום של יהודי הזוכר את הכתוב בדברים ט"ו: "לֹא תְאַמֵּץ אֶת-לְבָבְךָ וְלֹא תִקְפֹּץ אֶת-יָדְךָ מֵאָחִיךָ, הָאֶבְיוֹן."

התערוכה מלווה בטקסט מאת היסטוריון האמנות ד"ר גדעון עפרת

אוצרת: סבטלנה ריינגולד

נעילה: ראשון, 15.10.17

 

שחר מרקוס. ארוחת שישי. 2015. תחריט צילומי. באדיבות האמן ומרכז גוטסמן לתחריט. קיבוץ כברי

שחר מרקוס/ דפוס עצמי

האם יש גבול לכמות השכפולים שהאמן יכול לייצר מעצמו?

אוצרת: שקד שמיר

נעילה: ראשון, 15.10.17

בסדנת ההדפס של המוזיאון מוצגת תערוכת יחיד של שחר מרקוס בה הוא מציג עבודות וידיאו לצד יצירות תחריט. האמן משתמש בטכניקות אלו על מנת לשכפל את דמותו שוב ושוב, ובכך מתייחס לתרבות העכשווית המקדשת את הייצוג העצמי המוגבר.

שחר מרקוס הוא אמן מיצג המתמקד ביצירה של עבודות וידיאו ופרפורמנס. בתערוכה זו הוא מציג עבודות וידיאו והדפס המתבססות על פריימים הלקוחים מתוכן. בתהליך זה הדימוי הנע הופך קפוא. יכולת השכפול של הדימוי נמצאת בבסיס עבודות ההדפס, מעצם טבעו של המדיום. אך באמצעות שינויים עדינים בין הדפס להדפס, המתבטאים בנגיעת צבע קלה, בהשמטת אלמנטים או בשינוי גוון, האמן מזמין את הצופה להתקרב ולאתר את הייחודיות הטמונה בכל אחד מהדפסיו.

בעבודות הווידיאו מרקוס משתמש בגופו ככלי מרכזי וכזירת התרחשות. מראשית ימיה של אמנות הווידיאו קיים קשר הדוק בין המדיום ובין גופו של האמן. עבודותיו מתאפיינות במתח הנע בין חשיבות עצמית ובין הומור עצמי. הוא מחליף זהויות, אך נותר השחקן הראשי, וכך מבטא את שאיפתו הנרקיסיסטית של הסובייקט לברוא עצמו מחדשמרקוס משתמש בווידיאו ובהדפס על מנת לשכפל את דמותו שוב ושוב. מכלול יצירתו מתייחס בתמהיל של רצינות והומור לתרבות העכשווית, המקדשת את הייצוג העצמי המוגבר ואת המרוץ להגשמה עצמית אינסופית.

מוזיאון הרמן שטרוק, רח' ארלוזרוב 23, חיפה

שעות פתיחה : א'-ד' : 10:00-16:00 ,  ה' 10:00-19:00 ,  ו' 10:00-13:00 , שבת : סגור

לינק לאתר המוזיאון :  http://www.shm.org.il/

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם בעד הקמת שדה תעופה בינלאומי בחיפה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי