מתי כדאי לרכוש ביטוח מקיף לרכב?

בניגוד לביטוח חובה, ביטוח מקיף הוא וולונטרי ולא תמיד משתלם לרכוש אותו. מצד שני, יש מקרים בהם פרמיה חודשית קטנה יחסית תחסוך לכם אלפי שקלים בהוצאה בלתי צפויה. איך יודעים מה לעשות? הנה כל התשובות

ביטוח רכב מקיף מתייחס אך ורק לסוגיית הרכוש. לעומת ביטוח חובה שנרכש על פי פקודת רכב מנועי ונועד לכסות נזקי גוף, ביטוח רכב מקיף וצד ג' מכסה נזקי רכוש בלבד. פוליסות ביטוח מקיף מבוססות על נוסח תקני של משרד האוצר וחברת הביטוח רשאית לשנות את הפוליסה רק לטובת המבוטח. כמו כן, ביטוח מקיף מכסה כידוע נזקי רכוש שנגרמים לרכב המבוטח, בעוד ביטוח צד ג' מכסה נזקי רכוש שנגרמו לאדם אחר עד לסכום הנקוב בפוליסה.

הבעיה מתחילה במקרים בהם ערך הרכב לא שווה לכאורה את עלות הפרמיה החודשית בגין רכישת ביטוח מקיף לרכב פרטי. לפי נתונים שפורסמו על ידי משרד האוצר בחודש מאי 2014, מעל 10% מהמכוניות בישראל לא מבוטחות בביטוח מקיף.

כך תדעו האם הרכב שלכם שווה ביטוח

יש כמה אינדיקציות שיכולות להעניק לכם מושג לגבי השאלה האם ומתי כדאי לרכוש ביטוח מקיף. ראשית, קחו בחשבון שמחיר ממוצע של ביטוח חובה עומד על 1,300 ש"ח בשנה, לעומת ביטוח צד ג' שיעלה 700 ש"ח וביטוח מקיף שיעלה 1,500 ש"ח. כעת בדקו את ערך הרכב שברשותכם ואת היחס בינו לבין עלות הביטוח. אם הביטוח המקיף עולה יותר מ-10% מערך הרכב, סביר להניח שישתלם לכם לשאת בהוצאות במקרה תאונה או גניבה ולא לשלם את הפרמיה.

מנגד, רכב חדש שקניתם מהחברה יהיה שווה את הביטוח גם אם הוא יעלה יותר מ-1,500 ש"ח בשנה. למעט פיצוי של חברת הביטוח למקרים של גניבה, נזקים לרכוש וכדומה, הפוליסה תעניק לכם שקט נפשי שערכה לא יסולא בפז.

השפעת גיל המכונית על הצעת המחיר

בטח תופתעו לדעת שלא כל חברת ביטוח תסכים לבטח את הרכב שלכם. יש חברות שמבטחות רכבים עד גיל מסוים בלבד, שעומד בדרך כלל על 15 שנה. לעומתן, חברות אחרות לא מגבילות את הגיל המקסימאלי לרכישת ביטוח מקיף והפרמיה נקבעת באופן פרטני. באופן עקרוני, גיל הרכב המרבי לביטוח מקיף לא אחיד ונע בין 10-18 שנה, כמו גם משתנה בין מבוטחים חדשים וותיקים.

בנוסף, כדאי לזכור שביטוח צד ג' לדוגמא יעניק לכם כיסוי אם תפגעו בכלי רכב אחר. כאן השאלה היא לא כמה שווה הרכב שלכם, אלא מה ערך הרכב שפגעתם בו. יכול להיות שהרכב שלכם עולה כמה אלפי שקלים בודדים בלבד, אך לדאבונכם תעשו איתו חלילה תאונה ותפגעו ברכב יוקרה שעולה מאות אלפי שקלים. במצב כזה הפיצוי יכול להגיע לסכום גבוה ולגרום עוגמת נפש רבה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בצרכנות