עושים סדר בבלגן

מחקר העלה: הפרעות בכיתה מקשות על ניהול תקין של הלימודים. הממצאים הוצגו בכנס על ניהול כיתה וטיפול בבעיות משמעת שהתקיים באקדמית גורדון לחינוך
"השיח בכיתות בישראל כמו בטלוויזיה הוא צעקני". צילום: אורי ילון

"השיח בכיתות בישראל כמו בטלוויזיה הוא צעקני". צילום: אורי ילון

כששים מרצים מאוניברסיטאות ומכללות להוראה בישראל נפגשו כדי לדון בדרכים להכשיר סטודנטים להוראה ומורים בכנס לניהול כיתה וטיפול בבעיות משמעת והתנהגות בקרב תלמידים שהתקיים השבוע באקדמית גורדון לחינוך בהובלתם של פרופ' אליעזר יריב מומחה לניהול כיתה, טיפול בבעיות משמעת, וד"ר נלי מלג'אק ראש המסלול לחינוך מיוחד.
במחקר שערכו פרופ' יריב וקריסטין חורי ממכללת גורדון בחיפה בקרב 510 מורים הם מצאו שלא האלימות, שהיא נדירה יחסית, אלא דווקא הפטפוטים, הצעקות, ההתעלמות מהנחיות המורים ויחס מזלזל לאחרים, הם אלה שמשבשים את השיעורים. ועוד נמצא שבשליש מהשיעורים תלמידים התחצפו למוריהם ורבע מהמורים הודו שבעיות המשמעת פוגעות בתחושת היכולת המקצועית שלהם במידה רבה עד רבה מאד. הוצאה מהכיתה התרחשה ב 40 אחוזים מהשיעורים וגם השעיה מבית הספר נמצאה בשכיחות גבוהה יחסית. למרות שמדובר בתופעה מוכרת ושכיחה, מערכת החינוך אינה מציעה כלים כיצד לנהל את השיעורים ומורים רבים עומדים חסרי אונים.
לדברי פרופ' יריב: "זה לא סוד שבכיתות בישראל יש בלגן. הסמכות המורית והמשמעת אינן כבעבר והדבר ניכר בהפרעות שיש להן מחיר כבד: הישגים נמוכים, אקלים חברתי ולימודי משובש, דימוי ציבורי גרוע של בתי הספר וגם תחושת שחיקה ורצון של מורים רבים לפרוש מהמקצוע. כשמתבוננים על הכשרת המורים מתברר שנושא ניהול הכיתה והטיפול בבעיות משמעת עומד במקום נמוך בסולם העדיפויות.
"לצערי, השיח בכיתות בישראל כמו בטלוויזיה הוא צעקני ולא ממושמע כמחברם של כמה ספרים בניהול כיתה אני מאמין שהשיעור כהתרחשות פומבית מוליד לעתים הקצנה של תגובות תלמידים ומורים. בכנס הוצגו כלים המאפשרים להעצים את חוויית הלמידה ולמנוע החרפה של מצבים שמביאים להשפלה. כמו כן הצענו דרכים כיצד לנצל תקלות כדי לעודד למידה לא צפויה וכיצד מורים עשויים לשפר את קבלת ההחלטות גם במצבים רגישים".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך