"סופר טוב צריך להתרגש מלרגש את הקוראים"

הסופרים הוותיקים והמוערכים: רם אורן, אורלי קסטל בלום ומוחמד עלי טאהא השתתפו בפאנל בהנחיית העיתונאית נסלי ברדה, שנערך באקדמית גליל מערבי לרגל יום הספר הבינלאומי. הסופרים שיתפו את הקהל הרחב בסיפורים שמאחורי הסיפורים, תהליכי הכתיבה וחילקו טיפים לסופרים המתחילים
"אני כותב בשביל הקורא. אני מנסה להגיע אליו באמצעות הרגש. סופר טוב צריך להתרגש מלרגש את הקוראים. זה מה שמניע אותי" כך חשף הסופר, העורך והמו"ל הוותיק רם אורן את מניעיו לכתיבה והוסיף: "בנוסף לרומנים הבדיוניים כתבתי גם ספרות היסטורית. ישנה איזושהי סוג של שליחות לחקור אירועים היסטוריים בתולדות ישראל, דוגמת לטרון, ולהביא את הסיפור המלא לקורא."

הסופרת אורלי קסטל בלום תיארה כיצד אירועים בחייה האישיים כמו הידיעה על מות אביה והריונה הראשון הניעו בה את יצר הכתיבה שכונן בה ואילו הסופר מוחמד עלי טאהא סיפר כיצד חשב שבזכות הכתיבה על ערכים של שלום, אחווה והקשר לטבע ולאדמה יצליח להשפיע במעט – והתבדה.

בניגוד לרם אורן אשר כותב באופן מתוכנן ודידקטי סיפרו יתר חברי הפאנל  על תהליך היצירה הזסיפי והמספק במהלכו נדרש מחקר רב, ניתוק מהמולת היום יום ולבסוף ישנם ימים בהם "כותבים שורה אחת" או כותבים מאה עמודים שנשארים במגירה. הסופרים תיארו והדגימו מספריהם כיצד העלילה מתפתחת לכיוונים שונים המושפעים לעיתים מאירועים אשר חוו במהלך תקופת העריכה.

כאשר נשאלו על טיפים שהיו נותנים לסופר מתחיל ציינו בנחרצות כי משמעת היא התכונה הדומיננטית הנדרשת מסופר. "אני כותב בשעות קבועות בהן יוצר לעצמי סביבה שקטה ללא אפשרות להפרעה או הסחות בכדי שאני אוכל להתרכז אך ורק בכתיבה ותו לא" הוסיף רם אורן.

שלושת הסופרים המעוטרים גילו את מקורות ההשראה ואת חיבתם העזה לספרות מגוונת מתקופות שונות ומתרבויות שונות אולם ציינו את הצורך להישאר מעודכנים הן בנושאים והן בשפת הכתיבה כדי להיות רלוונטיים עבור קהל הקוראים שהולך ונהיה יותר ביקורתי וידען.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך