קרדיוגרפיה ללב השואה

100 חוקרים מ- 17 מדינות יגיעו לאקדמית גליל מערבי לכנס הבינ"ל לחקר "הרפואה בשואה ולאחריה". אנו יודעים, כיום, כי לאירועים המחרידים בלב השואה היו שותפים גם אנשי רפואה, אקדמיה ומדע שנתנו הכשר לאידיאולוגיה הנאצית ואף היו שותפים סמויים להנעת תהליך הפתרון הסופי.
70 שנים אחרי, עדיין נחשף מצמרר וניסיונות טיוח כיצד אנשי הרפואה ניצלו את קורבנות השואה תוך כדי המלחמה ולאחריה.

אירועים אלו מעלים סוגיות ביו-אתיות ודילמות המסעירות את עולם הרפואה גם בימנו, ולא פחות מכך גם את הפציינטים.

היסטוריונים, רופאים , פילוסופים, פסיכיאטרים , אנשי אתיקה , מחנכים ומדענים יתארחו בכנס בינלאומי שיערך באקדמית גליל מערבי בין התאריכים -7-11.5.2017  בכדי לבחון לעומק, מזוויות שונות ובהיקף חסר תקדים, את מהות הרפואה בשואה והשלכותיה.

עיקר השיח צפוי להתמקד בהיבטים אקטואליים, מחקרים חדשים ולקחים אותם ניתן להפיק מתהליך ההידרדרות המוסרית שהביאה לרגע השפל של הרפואה העולמית.

את מירב תשומת הלב צפויה למשוך הרצאתו של פרופ' פול ויינדלינג, אוניברסיטת אוקספורד, מהחוקרים המובילים בתחום חקר הרפואה בשואה.

פרופ' ויינדלינג יקרא: "להוציא את העבר מהקבר" וידווח על דגימות  וחלקי גוף שנלקחו מקורבנות פשעי הרפואה הנאצית במהלך השואה – וכיצד הוסתרו במוסדות מחקר בגרמניה  לאחר השואה. על גילויים כאלו  שנחשפו החל משנת 1990 – ועד לאחרונה בשנת 2017 !!

הרצאות בולטות נוספות הן הרצאותיהן של חתן פרס נובל לכימיה, פרופ' דן שכטמן –  אשר יציג הישגיה ואתגריה של מדינת ישראל וראש המכון הבין-לאומי לחקר השואה ביד ושם,  פרופ' דן מכמן, אשר ייבחן מחדש את  מיקומה של הרפואה בתמונה הכוללת של השואה.

אחד התוצרים החשובים שיופקו בכנס הוא "הצהרת הגליל" אשר יקרא לכלול את לימודי הפרק האפל של רפואה בשואה כלימוד חובה בכל הפקולטות לרפואה המוכרות, בעולם. לצורך כך הוכנו ויוצגו תכניות הוראה וחומרי לימוד.

אין ספק כי העניין הרב ברפואה בשואה הולך וגובר בעולם כמו גם העמקת המחקר ושיתוף הידע והמידע בתחום זה. הגעתם של עשרות רבות של חוקרים בכירים ממדינות שונות מהווים עדות לחשיבות אותו רוכשים לנושא.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך