ריקוד מציל חיים

רצתה אישור להשתתפות בחוג ריקוד ובזכות זה רופא הכללית אבחן אצלה בעיה רפואית קשה והציל כך את חייה
ד"ר אסלאן והגברת אסתר בר אהרון, שניצלה הודות לרצונה ללכת לחוג ריקוד. צילום: דוברות כללית

ד"ר אסלאן והגברת אסתר בר אהרון, שניצלה הודות לרצונה ללכת לחוג ריקוד. צילום: דוברות כללית

אסתר בר אהרון בת ה-77 לא שיערה שהחלטתה להצטרף לחוג ריקודי עם במועדון הגמלאים הציל את חייה. נכון יותר, סירובו של רופא המשפחה לתת לה אישור לעיסוק בספורט, בלי שיערוך בדיקה גופנית יסודית. התעקשותו זו, מודה אסתר, הצילה את חייה.
אסתר בת 77, החליטה להצטרף לחוג התעלמות וריקודי עם במועדון הגימלאים ונדרשה להביא אישור רפואי. אסתר דחתה את הטיפול באישור, כי למזלה, הגיעה לגילה המתקדם עם בריאות טובה, למעט שפעות וכדומה, לא סבלה עד כה מבעיות בריאות ולא נטלה תרופות כרוניות. היא לא סבלה מכל בעיה ידועה ולכן המשיכה להתעמל ולרקוד. אך לאחר תזכורות נוספות, החליטה בכל זאת להגיע לרופא ולבקש אישור.
היא ממעטת לבקר אצל רופאים ולמעשה היה זה ביקורה השני אצל ד"ר אוסאמה אסלאן, מומחה ברפואת המשפחה במרפאת כללית. אסתר הופתעה מכך הרופא אינו מסתפק בהכנת אישור עפ"י התיק הרפואי, אלא עומד על כך שעליו לבצע בדיקה גופנית יסודית. "הבדיקה הייתה כה יסודית, כפי שלא חוויתי מעולם", מספרת אסתר בהערכה רבה. הוא היה נעים הליכות, לא אמר דבר, כדי לא להבהיל, אך מהאופן בו שב והקשיב ללב, הבנתי שמשהו לא בסדר. בתום הבדיקה, הסביר ד"ר אוסאמה שהוא שומע איוושה שכנראה קיימת שנים. הוא הופתע לשמוע שמעולם לא נאמר לה דבר על כך והחליט להפנותה לקרדיולוג ולבדיקת אקו לב.
אסתר הופתעה, כמעט כעסה, שלא קיבלה מיד את האישור בגינו פנתה. אך היסודיות של הבדיקה ויחסו של הרופא, שכנעו אותה שיש דברים בגו. מסביר ד"ר אוסאמה: "בהאזנה ללב, אבחנתי באיוושה ואכן באקו לב אובחנה מפרצת גדולה של האאורטיה, בקוטר של יותר מ-67 מ"מ, לעומת 30 מ"מ, קוטרו התקין של העורק והמסתם האאורטלי היה עם דלף קשה. היה ברור שיש להפנותה דחוף לניתוח, שכן היא בסכנת חיים מיידית".
אסתר מודה שהייתה בהלם, כיצד מאישה בריאה לכאורה, אובחנה כנתונה בסכנת חיים: "למזלי, לוותי במסירות על ידי רופא המשפחה מכללית, שידע גם לנחם וגם להרגיע. כשהגעתי לתל השומר לניתוח, המנתח שם שיבח את רופא המשפחה שתודות למקצועיות ובדיקתו היסודית, איבחן את הסכנה המתקתקת בגופי".
אסתר מתאוששת מניתוח קשה, אך אסירת תודה לרופא שלא הסתפק במתן אישור אוטומטי וברצון לרצותה ולהיענות מיד לבקשה, אלא הקפיד לבדוק אותה באופן יסודי וגם היה מקצועי דיו לאבחן את הבעיה הרפואית שסיכנה את חייה. יותר מכל, סיכמה אסתר כשהגיעה למרפאה להודות לצוות לאחר שהתאוששה מעט מהניתוח, "אני חייבת לציין את יחסו האנושי של הרופא, הגישה המכבדת והמרגיעה".
ד"ר אוסאמה מסביר על התופעה מפרצת אבי העורקים החזי:THORACIC AORTIC ANEURYSM, הינה תופעה של הרחבה בלתי תקינה של הוותין החזי, העלולה לגרום לקרע של העורק ודימום עד מוות. ככל שהמפרצת גדולה יותר, כך הסכנה לפריצה או קרע גדולה יותר .
בדרך כלל, המחלה לא תסמינית, בעלת קצב התפתחות איטי וקשה לזיהוי, לפני שמתפתחים סיבוכים מסכני חיים.
שכיחות המחלה עד 4-6 אחוז באוכלוסייה מעל גיל 65, פי 2-4 בגברים, מאשר בנשים.
אחוז התמותה מסיבוכים קטלניים של המפרצת (קרע ודיסקציה) מגיעה ל 80 אחוז, כאשר 50 אחוז מהמטופלים נפטרים בדרך לבית חולים.
גורמי הסיכון הם: גברים מעל גיל 60, עישון, יתר לחץ דם, היסטוריה משפחתית –קרובי משפחה דרגה ראשונה 15-20 אחוז, טרשת עורקים, דלקות של כלי הדם, הפרעות גנטיות,
ומחלות זיהומיות.
מדובר באותה תופעה ממנה נפטר, ככל הנראה (על פי התקשורת), אריק איינשטיין ז"ל.
ד"ר זאהי סעיד, המנהל הרפואי של כללית בחיפה מציין כי מקרה זה מדגיש עד כמה מתן אישורים רפואיים אינם פעולה אוטומטית, פקידותית, כפי שנוטים לטעות בציבור. זהו מסמך בעל משמעות ועם אחריות רפואית כבדה. למזלנו, ד"ר אוסאמה כמו מרבית הרופאים שלנו, גילה את הנחישות המקצועית המתאימה, דאג לבצע בדיקה מקיפה וכמובן, הוכיח יכולת אבחונית ראויה להערכה. אל תזלזלו בצורך להיבדק לפני פעילות גופנית, מבקש ד"ר סעיד בפנייתו לציבור – זה יכול להציל את חייכם.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות