הסכנות בהליך המהות

בחודשים האחרונים נכנס לתוקף החוק לגישור חובה בין בני זוג, ('חוק המהו"ת') והוביל לקריסה בפועל של יחידות הסיוע שליד בתי המשפט לענייני משפחה.
משפטנים: יחידות המהו"ת קורסות. זכויות בני הזוג נרמסות ברגל גסה בתהליך

עו"ד אבי גפן צילום ילצ

לדברי משפטנים הרבים העוסקים בדיני משפחה וגירושין, במקום הליך גישור יעיל ומהיר שיפתור סכסוכים יקרים וממושכים בין בני זוג – הפכה יחידת הסיוע לפקק תנועה אחד גדול – והתור המשתרך לפתחן מגיע לעיתים אף לדחיית הדיון הראשון בעניינם של בני זוג החפצים להתגרש ( המהו"ת)  – לחודשים רבים וארוכים.


אך צוואר הבקבוק הבירוקרטי לא נכפה רק על זוגות מתגרשים, אלא על כל עניין משפטי משפחתי שהגיע עד היום ישירות לבית המשפט לענייני משפחה – והדבר מגביר עוד יותר את העומס על יחידות הסיוע.

לדברי עו"ד אבי גפן, מראשי המתנגדים לחוק – זוגות אשר "זכו" להתגשר ביחידות הסיוע, עלולים להיקלע למצב בו לא הובנו נכון, ובמקרים אלו אמירות תמימות שלהם עלולות להתפרש כהסכמות אשר הושגו כביכול בין בני הזוג. הסכמות אלו עלולות למצוא את דרכן לביהמ"ש, ולהוות סוף פסוק לזכויות הדיוניות או המהותיות של בן הזוג, ללא שנוהל הליך ראוי ושקוף בדבר זכויותיו, מבלי שניתן לו יעוץ משפטי, ומבלי שמונו מומחים כלכליים. כתוצאה מכך, עלול  בן הזוג המתגרש לאבד זכויות רבות, וכך נגרמים להם נזקים במאות אלפים אם לא במיליוני שקלים" מזהיר עו"ד גפן.

לדבריו, אחת הדרכים לעקוף את הליך המהו"ת המסוכן – היא לשון החוק עצמה – המחייבת סיום העניין בתוך 60 ימים ממועד הגשת הבקשה הראשונה ליחידת הסיוע. לדבריו, ביום ה-61 יכולים הצדדים לפנות לבית המשפט ולפתוח בהליכים משפטיים שיגנו על זכויותיהם. בתי המשפט מחוייבים להעניק להם סעדים מהיום ה 61.

לדברי עו"ד אבי גפן, פקק התנועה בדרך ליחידת המהו"ת הוא העונש הפחות מר בכל הנוגע לחוק החדש. לדבריו, החוק, ובעיקר יישומו הלוקה – צופנים בחובם סכנות קשות לבני הזוג, בשל שורה ארוכה של כשלים.

החוק החדש להליך גישור חובה לבני זוג מתגרשים, שהחל מיושם בחודש יולי השנה, מחייב את הצדדים בכל סכסוך משפחתי להגיע ל-4 פגישות מהו"ת  במרכזי מהו"ת שהוקמו ביחידות הסיוע הסמוכות לביהמ"ש לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים. מרכזי המהו"ת הללו מאוישים ע"י עובדים סוציאליים. תקופת המהות ועיכוב הגשת תביעות לבית המשפט הועמדה על 45 ימים ועוד 15, קרי סה"כ 60 ימים. כוונת החוק הייתה שרק לאחר השלמת הליך המהו"ת יוכלו בני הזוג לפנות לסעדם של בתי המשפט ובתי הדין הרבניים. אך מסתבר, שהסיבוכים שהחוק גורם למתדיינים בבתי המשפט גדולים אף יותר מאלה שחזו בעיני רוחם המתנגדים החריפים ביותר לחוק.

"בהליך המהות אתה עשוי לצאת ללא הזכויות שלך "

לדברי עו"ד גפן, אחת הסכנות לבני זוג כאלה ש"זכו" להגיע להליך המהו"ת, הוא שהדברים הנאמרים על ידך עלולים להפוך למחייבים, ואף עלולה להינתן להם פרשנות שהם כלל לא התכוונו אליה.

לדבריו, רבים בציבור מתבלבלים בין הליך גישור משפטי לבין הליך המהו"ת. לדבריו, הדברים שנאמרים בהליך גישור משפטי אינם מחייבים – וכל עוד הצדדים לא חותמים על הסכמות כלשהן, אין למה שנאמר במסגרת הגישור – שום משמעות משפטית מחייבת. בשונה מכך, בהליך המהו"ת ייתכן כי דבריך לא יובנו כהלכה, והחומר שיעבור לביהמ"ש ייקבע מסמרות בעניינים מהותיים, מבלי שלצדדים הייתה כוונה כזו. לדברי עו"ד גפן, מדובר בהסכמות העלולות לפגוע במעמדם הכלכלי והמשפטי של הצדדים, וזאת ללא כל יעוץ משפטי וכלכלי נאות – והדברים לאחר שיוגשו לבית המשפט – עלולים לשמש נגדם מעתה ואילך בהליך המשפטי אם ייפתח בין הצדדים, ואף לסתום את הגולל על מעמדם הכלכלי והחברתי.

כך למשל, עלול לעבור סיכום לביהמ"ש כי הבעל הסכים שהילדים יעברו למשמורת האישה, אחרי שחשב כי אין ברירה ושכך אומר החוק – ולא היא. לדברי עו"ד גפן, חזקת הגיל הרך רוככה משמעותית עם השנים, אך כאשר בהיעדר ייעוץ משפטי – הסכמה שכזו של הבעל מגיעה כקביעה לבית המשפט, הוא כבר לא יוכל להתנגד לה – ועלול למצוא את עצמו ללא משמורת על הילדים, תוך שהוא מאבד את הדבר היקר לו ביותר בעולם.

לדברי עו"ד גפן, יש בתהליך המהו"ת משום הסגת גבול מקצוע עריכת הדין. החוק מתיר רק לעורכי דין להעניק ייעוץ משפטי – ולכן הם גם נתונים בסדים אתיים חמורים. אך החוק הקיים אוסר להכניס לפגישה הראשונה עורך דין מלווה – כך שגם כאשר נאמרים בדיון דברים תמימים על ידי הצדדים, אין איש בחדר שיוכל להתריע בפניהם על משמעותם הרת הגורל.

כל הליך בין בני זוג יגיע למהו"ת

אזרחים רבים כלל אינם מודעים לכך שהחוק החדש לא נוגע רק לסכסוכי גירושין, אלא גם לכל סכסוך שמתגלע בין בני זוג, בפועל או לשעבר. כך למשל, כאשר אחד מבני הזוג הגרושים, רוצה להפחית את דמי המזונות אותם הוא משלם, או אם ברצונו לעבור מקום ישוב – הוא יידרש לנהל את העניין ביחידת המהו"ת – שהתור אליה, כאמור, נמשך חודשים על חודשים.

נסיון לשינוי הסכמות  – בהליך מהות חדש

רבים אינם מודעים לכך, שככל שקיימת בקשה לשנות הסכמות שעוגנו בין הצדדים, גם אז חייבים בני הזוג לעבור שוב את הליך המהו"ת, בהליך מהו"ת חדש – אשר במסגרתו יידון העניין  – ויגיע שוב, באין הכרעה לביהמ"ש לענייני משפחה.

לדברי עו"ד גפן, מדובר בשד בירוקרטי בלתי הגיוני – אשר מפיל כבר בימים אלה חללים רבים. כך למשל, בני זוג אשר לא מצליחים להגיע להסכמה על מסגרת בית ספרית לילדיהם, או על מעבר של ההורה המשמורן לעיר אחרת – עלולים למצוא את עצמם במשך חודשים רבים, עדיין בהליך המהו"ת – כשמועדי הדיון נקבעים להם חודשים רבים קדימה – כשהעניין הפעוט יחסית – לא מגיע לידי הכרעה – ונשאר כפצע פתוח ביניהם.

לשיא האבסורד מגיעים הניסיונות להניע הליכים פעוטים כמו למשל נסיון לצאת מן הארץ עם קטין . ניסיון זה נחסם אוטומטית, וגם לו יש להמתין, במקרה של אי הסכמה בין ההורים – כ- 60 יום. כך גורם החוק החדש לעוול גדול לציבור המתדיינים  – תוך שהוא מערים על הציבור בישראל הר ביורקרטי אינסופי.

אז מה עושים? איך מונעים את ההסתבכות?

לדברי עו"ד גפן, החוק החדש אמנם מסכן מאד את הנקלעים להליך המהו"ת – אך ניתן, על נקלה, לחמוק מרבות מהסכנות והבורות שהוא מציב בפני המתדיינים. הנה שורה של כללי אצבע וטיפים עליהם ממליץ עו"ד גפן עבור מי שהוזמן להליך מהו"ת, וחושש שמא ההליך יזיק לו.

פגישת ייעוץ מקדימה – לדברי עו"ד גפן, לא מומלץ להגיע להליך המהו"ת ללא פגישת ייעוץ מקדימה עם עורך דין המתמחה בדיני משפחה וגירושין. לדבריו, ייתכנו הרבה מאד עניינים שייראו למעורבים בהליך המהו"ת כלא מחייבים ולא מהותיים – אך אם ינהגו בשאננות – הדבר עלול לגרום להם לנזקים קשים בעתיד.

עו"ד מלווה – להליך עצמו – הפגישה הראשונה בלבד – אסור להכניס עורך דין, אך איש לא אוסר על הצדדים לצאת מדי פעם החוצה, ולהתייעץ. לכן, ממליץ עו"ד גפן, לכולם, להגיע לפגישות המהו"ת עם עורך דין מלווה, וכך, הוא יוכל להתייעץ באנשי מקצוע במקרים בהם מתעוררות שאלות ותהיות.

לא להסכים לשום קביעה – לדברי עו"ד גפן, כל אמירה במסגרת המהו"ת עלולה להירשם כהסכמה – ורבות מהאמירות האלה עלולות להישמע תמימות, אך למי שמצוי בתחום דיני המשפחה – ברור כי יש בהן ויתור עמוק על זכויות המגיעות לבעל או לאישה – ומוטב היה אם הדברים לא היו נאמרים. לכן, ממליץ עו"ד גפן שלא להסכים לשום קביעה, לא בעל-פה ולא בכתב. הוא ממליץ שלא לחתום בשום אופן על שום מסמך – מבלי להתייעץ קודם לכן עם עורך דין המצוי בתחום.

חשיפת קלפים מוקדמת – לדברי עו"ד גפן, ההכרעה במשפטי גירושין היא מההכרעות המשמעותיות ביותר בחיים – הן ברמה החומרית, והן על עתיד הילדים. בתי המשפט דנים בחלוקת הרכוש בין בני הזוג, בחלוקת הזכויות הסוציאליות שלהם, בגובה המזונות לשנים קדימה, במשמורת בפועל על הילדים, וכן על הזרם החינוכי שבו יתחנכו. אין להקל ראש בנושאים הללו – שלעיתים קרובות נוגעים במיליוני שקלים העוברים מצד אל צד. לכן, חשוב לזכור כי ליבון העניינים האישיים בהליך המהו"ת עצמו – עלול לנקות שולחן ולדחוף את בני הזוג להסכם מהיר שעלול להתגלות כרשלני – עלולה לחשוף קלפים שהיה עדיף לחשוף אותם מאוחר יותר בהליך, או לא להשתמש בהם בכלל. ולכן מומלץ לצמצם עד כמה שניתן את הדיבור בפגישות המהו"ת. "עדיף לשבת ולשתוק – מאשר לדבר ולאבד את זכויותיך" אומר עו"ד גפן.

לדבריו, על פי התנהלות המערכת מול סייגי החוק החדש  – יש לקוות כי ימיו של החוק ספורים. לדברי עו"ד גפן, הבשורה שהחוק ניסה להביא עימו לסכסוכי הגירושין – נפחה את נשמתה עוד בטרם יבשה הדיו על הוראותיו. לדבריו, דינו של חוק זה, כמו חוקים רבים לפניו, הוא להעלות אבק ולשמש כאות מתה בספרי החוק בישראל, אך בינתיים, בשל היישום הכושל שלו– מומלץ מאד לזוגות הנקלעים להליך גירושין ולהיוועץ באופן צמוד עם עורכי הדין הבקיאים בתחום – שמא יבולע להם.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט