"משרד האוצר צריך לקבל פרס נובל על הפסיכולוגיה של הנדל״ן"

בימים אלה פורסמו בתקשורת נתונים של משרד האוצר על "ירידה חדה ברכישת דירות חדשות". עוד פורסם כי שוק הנדל"ן ממשיך להתקרר ועל כך שבחודש פברואר נמכרו 8,800 דירות בלבד, ירידה של 9% בהשוואה לנתוני ינואר, ושל 7% בהשוואה לאשתקד, שמדובר ברמה הנמוכה ביותר מאז אוגוסט 2015.

לדברי ניר שמול מנכ"ל חברת שניר המתמחה בשיווק פרויקטים בתחום המסחר והמגורים:

ניר שמול- מנכל חברת שניר צילום תומר פדר

"משרד האוצר צריך לקבל פרס נובל על השימוש ב"פסיכולוגיה של הנדל״ן",  שכן נתונים אלה מתווספים למגמה לה אנו עדים בחודשים האחרונים של נסיונות בלתי פוסקים של גופים  ממשלתיים שונים, להציג נתונים המעידים על ירידת מחירים בשוק הנדל״ן בישראל. החוקרים הישראלים טברסקי וכהנמן קיבלו בעבר פרס נובל בכלכלה על הפסיכולוגיה שמניעה את הקונים,  ונראה שמשרד האוצר מאמץ גישה זו בניסיון לגרום לאנשים לקנות פחות דירות ולדכא את צד הביקוש.  כך, מדי יום, כמו בתחילת השבוע  אנו עדים לכותרות חדשות המעידות על ״ירידה בכמות הרכישות״ , ״עצירה בעליית מחירי הדירות יחסית לחודש קודם״ או ״מכירת דירות על ידי המשקיעים״ אני חייב להודות שמעניין לדעת מה תהיה הכותרת הבאה …


עליי לומר באופן ברור וחד משמעי: הן כאזרח והן כאיש נדל״ן במדינת ישראל, אני מייחל לירידת מחירי הדירות. עם זאת כאיש נדל״ן זה שנים רבות, לצערי, אוכל לומר כי העובדות במקרה זה הן אחרות לגמרי.  למעט מחיר למשתכן, אין כמעט פרויקטים חדשים מלבד פרויקטי התחדשות עירונית אשר ידוע לכולם כי אורך זמן רב עד ליציאה לבנייה של פרויקט חדש. מחודש לחודש מלאי הדירות החדשות המוצעות למכירה יורד.  כך, דירות למשפרי הדיור, דירות למשכירי הדירות ( כי מי הם המשקיעים ? הם

אלו שמשכירים לנו את הדירות ), מחודש לחודש הכמות שלהן יורדת ומחירן עולה וזאת על פי כלל בסיסי בכלכלה: כאשר הכמות קטנה המחיר עולה.

אין דירות נקודה.

לצערי, מחודש לחודש המחירים עולים בשטח עקב המחסור הממושך בדירות. אני מזמין את הציבור לגשת לאחד הפרויקטים החדשים שאינם נכללים בפרויקטי מחיר למשתכן ולראות כמה דירות נותרו בהם למכירה ומה המחיר של הדירות שנותרו.

אינני מבין את הרצון של משרד האוצר "להחריב" את השוק בידיעות הללו מדי יום.  האין משרד האוצר יודע שענף הנדל״ן  בישראל הוא ענף מחולל, לצד התיירות?  מי שקונה דירה "קונה" כסף מהבנק, רוכש ריהוט, מוצרי חשמל ומפרנס שרשרת של אנשים וענפי משנה התלויים בו ..
על מה מעיד הנתון כמה דירות נמכרו ברמת השרון אל מול שנה קודמת? האם מישהו ספר כמה דירות חדשות היו מוצעות בשנה זו לעומת כמה דירות הוצעו בשנה קודמת ?.

הנתון שנמכרו פחות דירות מעיד על כך שמלאי הדירות שהוצעו למכירה היה קטן וכפועל יוצא נמכרו פחות דירות השנה.  אנשים זקוקים לדירות, דירות הנן מוצר בסיסי. בדרך שבה פועלת הממשלה כיום, על מנת לעצור את מחיר הדירות, צריך לבקש מאנשים ללדת פחות ילדים, לא לעלות לישראל, שכן גלי העליה מתגברים לאור האנטישמיות בעולם, ולבקש מאנשים לא להתגרש. זאת לאור העובדות כי קרוב ל 35 אחוז מהחילוניים מתגרשים מדי שנה  ולמשפחה הישראלית החדשה יש 4-3 ילדים בממוצע.

הדרך הנכונה היא לחדול מהפעלת מניפולציות על הציבור. ההטעייה הזו בסופו של יום תגרום לאלו המעוניינים לרכוש דירה לשלם מחירים אף גבוהים יותר ברגע שהממשלה תתפרק, כל התכניות תוקפאנה והמדינה תלך לבחירות. זאת בדומה לתרחיש שחל בימי השר לפיד עם תוכנית מעמ 0 שקידם, אנשים ציפו לניסים בעקבות התכנית ועם חילוף השלטון והקפאת התכנית, חלה הסתערות רבתי על דירות והמחיר עלה..  דמיינו מה יוכל להיות התרחיש במצב כיום, בו יש אף היצע נמוך מבעבר של דירות? אני אפילו לא רוצה לחשוב מה יקרה למחירי הדירות ….המחיר יטוס למעלה לצערי.

אני קורא לממשלה לפעול בשיקול דעת, לראות את התמונה הכוללת, לדאוג לא רק למחוסרי הדיור אלא גם למשפרי הדיור, המהווים כעיקר השוק בישראל וגם למשקיעים, שבזכותם יש לנו דירות לשכור.
מוטב להכין תוכנית ארוכת טווח המתמודדת עם הביקושים הגוברים לדירות בישראל תוך רצון להוריד

את מחירי הדירות בדרך מבוקרת ולא בנסיונות של "זבנג וגמרנו" או בדיכוי הביקושים או הטלת מיסים – הדרכים הללו נכשלו פעם אחר פעם בארץ ובעולם ופעלו הפוך בסופו של דבר

(ראה ערך תוכנית מע"מ 0 ).

יש לנו ארץ נהדרת, עם אנשים נהדרים, בואו נאמר להם את האמת – הם יבינו.
לא צריכים בשביל זה לקבל פרס נובל נוסף בכלכלה.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בעסקים