"עין הסערה"– תערוכת הצילום המיוחדת של איהאב שוקחה תהיה פתוחה לציבור במהלך חודש מאי ותינעל ב-31.5.2017! הפתיחה בשבת 6.5.2017 בשעה 11:00 בבוקר!

במשך 7 שנים תיעד איהאב שוקחה תחרויות ריקודים סלונים ואסף את צילומיו לתערוכת יחיד יוצאת דופן. התערוכה מתעדת תחרויות של ריקודים סלוניים: ההתרגשות והמתח, התנועה, היופי, החיזור והאלגנטיות נתפסים בעדשת המצלמה בזמן אמת, בשבריר של שנייה. בפתיחה ישתתפו גם רקדנים ויודגמו ריקודים ותלבושות.
תערוכה יוצאת דופן. צילום: איהאב שוקחה.

פתיחה בעין הסערה.צילום: איהאב שוקחה.

התערוכה תהיה פתוחה לציבור במהלך חודש מאי. צילום: איהאב שוקחה.

במשך 7 שנים תיעד איהאב שוקחה תחרויות ריקודים סלונים ואסף את צילומיו לתערוכת יחיד יוצאת דופן. התערוכה מתעדת תחרויות של ריקודים סלוניים; ההתרגשות והמתח, התנועה, היופי, החיזור והאלגנטיות נתפסים בעדשת המצלמה בזמן אמת, בשבריר של שנייה. בפתיחה ישתתפו גם רקדנים ויודגמו ריקודים ותלבושות.

התאורטיקן והאמן לסלו מוהולי נג'י (Moholy Nagy), הנחשב לאבי תפיסת "הראיה החדשה" בצילום, כתב בשנות השלושים שהמצלמה יכולה לשנות באופן קיצוני לא רק את מה שאנחנו רואים, אלא גם איך אנחנו רואים; הוא קרא לכך "הראיה החדשה". בניגוד ליכולת ולמטרה הקלאסיים של הצילום – לתעד את המציאות כפי שהיא בדיוק מקסימלי – הצלם מסוגל לייצר גם "מציאויות" חדשות על ידי שימוש בכימיקלים שונים, מצעי צילום חדשניים, משחקי אור וחשיפה, או בחירה בפרספקטיבות לא שגרתיות. ואכן, במשך עשרות שנים דומה היה שהאמנים מנסים לשכתב את חוקי הצילום: ליצור "טעויות" צילום במכוון, לעוות את הדימויים המצולמים, לחתוך, להדביק ולשכפל חלקי צילום. חלק מהתהליכים הללו פותחו בהשפעת זרמים באמנות כמו הדאדא, הסוריאליזם והקוביזם; חלק מתוך סקרנות ורצון לחקור. כך למשל יכולתה של המצלמה לתפוס תנועה מזווית בלתי רגילה, או ב"קלוז-אפ" חריג, עלולים לעוות את האובייקט או הדימוי, והתוצאה שתתקבל תהיה סובייקטיבית, ייחודית, ואולי אף נעדרת זהות או מנוכרת. בעבודות בתערוכה שלפנינו, משלב הצלם בין שני הזרמים: מחד הוא משתמש בטכניקות צילום לא קונבנציונליות, ומאידך – הוא עושה זאת למטרת תיעוד בלבד: על מנת ללכוד בסרט הצילום את אותו רגע חמקמק בו הרקדנים מפגינים וירטואוזיות, או יופי תנועה שבשל מהירותה העין עלולה להחמיץ. ה"קלוז אפ" חושף את היופי שבאובייקט, אך גם את הרגשות המתחלפים ואת הזוהר שבפרטי הלבוש והאיפור המורכבים, שהם חלק בלתי נפרד מההצגה, אך שמפאת ריחוקם של הרקדנים מהצופה אינם נגישים לו עד תום. איהאב שוקחה חוזר לצילום הישיר, הקלאסי והנקי, שאינו מתחכם; הוא מכבד את גיבורי עבודותיו – אוהב אותם אפשר לאמר – ומבקש להציגם בשיא יופיים מבלי להתעלם מרגשות כמו צער, מתח ואכזבה. תערוכת הבכורה של איהאב שוקחה, עו"ד בהשכלתו ואיש עסקים חיפאי, מבקשת לאפשר הצצה לעולמם של ילדים, בני נוער ומבוגרים העוסקים בתחום תחרותי מרתק וקשה. מאחורי הזוהר, האלגנטיות והרומנטיקה, מסתתרת שגרת אימונים מתישה. זהו ספורט לכל דבר, אלא שבצד המיומנות הספורטיבית הגבוהה יש גם משחק, מימיקה, וסיפור, המתארים סערות יצרים, רגשות קמאיים, שמחת חיים וארוטיקה, והכל במעטה של קלילות ונונשלנטיות. איהאב הגיע לצילום ריקודים במקרה, בשנת 2009, כשבנו אדי החל לרקוד ריקודים סלוניים. אדי היה בן תשע, ואביו רצה לצלמו במהלך התחרויות; במהרה, ולאחר שהחל לצלם רקדנים נוספים, הפך לצלם מבוקש בתחום, ולפני שנה וחצי הוזמן לצלם באליפות העולם בריקודים סלוניים שהתקיימה בארץ. "אנשים תמיד עניינו אותי", הוא אומר, "אני אוהב להתמקד בהבעות פנים, לנסות לחדור באמצעות המצלמה לנפש, לרגשות ולמחשבות… במהלך התחרות אני שקוף, עומד בצד, רחוק, מנותק… זה דורש ריכוז עצום. הרקדנים אינם שמים לב אלי, אבל נוצר ביני לבינם מעין קשר סמוי. הם נעים מהר על רחבת הריקודים, התנאים קשים – התחרויות מתקיימות באולמות כדורסל או פיס התאורה לא מיטבית – ועליהם לחייך, להיראות עליזים, מושלמים! הם נותנים את המקסימום, האדרנלין זורם… אני עומד כמעט 10 שעות ברצף, עם מצלמה כבדה, השעה תשע בערב, שרירי הגב כואבים, ביד אחת אני מחזיק את המצלמה וביד שניה מעסה את השרירים הכואבים, אני דרוך, מתוח, זהו ספורט מהיר. אסור לזוז. אני עוקב אחריהם, מתחבר לקצב של המוסיקה, מתחבר לתנועותיהם, עלי לצפות את התנועה הבאה ולתפוס את אותו רגע מיוחד שלאחר שניה ייעלם, הם ייצאו מפריים, הם ייעלמו, אני אאבד אותם…"

התערוכה תהיה פתוחה לציבור במהלך חודש מאי ותינעל ב-31.5.2017
הכניסה חופשית.

עין הסערה" – תערוכת צילום

צלם: איהאב שוקחה

אוצרת: שולי פויר שינולד

אירוע פתיחת התערוכה: שבת 6.5.2017 שעה 11:00 בבוקר

מקום: אודיטוריום חיפה – שד' הנשיא 138, חיפה

עמוד האירוע:

https://www.facebook.com/events/252029128603563

אתר:

www.ehabshukha.com


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחברה