מצעד הספרים בגני הילדים

גני הילדים בחיפה ציינו השבוע את מצעד הספרים על שם מרים רות, במסגרתו התקיימו מפגשים חווייתיים סביב ספרי קריאה נבחרים. כל גן ילדים נחשף לכעשרה ספרים מובילים, ומתוכם יבחר את הטוב ביותר
בכל אחד מגני הילדים שילבה הגננת בסדר היום החינוכי קריאת סיפור והמחזתו. צילום: עיריית חיפה

בכל אחד מגני הילדים שילבה הגננת בסדר היום החינוכי קריאת סיפור והמחזתו. צילום: עיריית חיפה

"מצעד הספרים לילדים ולנוער" צוין השבוע בכל גני הילדים העירוניים בעיר חיפה, כשבוע שיא במסגרת יוזמה של משרד החינוך ועיריית חיפה.
"מצעד הספרים" מזמן לילדים בגן ולהוריהם מפגש חוויתי עם ספרים וסיפורים ופעילויות בעקבותיהם. במסגרת זו משלבת הגננת בסדר היום קריאת ספרים במטרה לאפשר לילד לחוות חוויה מהנה באמצעות סיפור, להעשיר את עולמו ולטפח את העדפותיו ואת טעמו האישי בבחירת ספרים. התכנית מעודדת הורים לקרוא לילדיהם ממגוון ספרות הילדים, כדי שהקריאה והספרים יהיו חלק בלתי נפרד מאורח חייהם.
המצעד, אשר עומד השנה בסימן 40 שנה לספר הילדים "מעשה בחמישה בלונים" אותו כתבה מרים רות, צוין בגני טרום- חובה וחובה. בכל אחד מגני הילדים שילבה הגננת בסדר היום החינוכי קריאת סיפור והמחזתו. כך למשל, במספר גני ילדים התקיימה פעילות בנושא קבלת העצמי, סביב הספר "חתול שחור חתול לבן", בגני ילדים אחרים התקיימו שיח והפעלה בנושא אוכל בריא תוך קריאת הספרים "מיץ פטל", "אליעזר והגזר" ו"האריה שאהב תות", ובגנים נוספים התקיימה מסיבת פיג'מות ופעילות ערכית סביב הספר "הילד שלא אהב לישון לבדו".
במהלך שבוע זה התקיימו שיתופי פעולה כדוגמת גנים מארחים, בתי ספר מארחים את גני הילדים ולהפך, פעילויות בספריות עירוניות, מתנ"סים ועוד.
רחל מתוקי, מנהלת המחוז במשרד החינוך, סיפרה על היוזמה: "תכנית מצעד הספרים מנגישה לילדים את אהבת הקריאה ואת אהבת הספר כבר מהגיל הרך. הקריאה מעשירה את השפה ואת עולמם של הילדים, מפתחת את הדמיון ומטפחת עניין וסקרנות. תכנית הלימודים בגני הילדים ובתי הספר שמה דגש על קריאת ספרים, אך לא די בכך, חשוב מאוד שגם ההורים בבית יפתחו בפני הילדים את הצוהר לעולמם המופלא של הגיבורים הספרותיים".
פיני ווגמן, ראש מערכת החינוך והשירותים החברתיים בעיריית חיפה, הוסיף ואמר: "רעיון מבורך זה מעודד הורים לקרוא לילדיהם ממגוון ספרות הילדים, כך שקריאת ספרים תהייה חלק משמעותי בתרבות הפנאי של הילדים, כבר בשלבי הגיל הצעיר. נושא זה הינו בעל חשיבות רבה בעיני במיוחד בתקופה בה הילדים מבלים יותר ויותר זמן מול המחשב".
ב- 11 במאי 2015, יתקיים יום בחירות ארצי בו ישתתפו ילדי גני הילדים בחיפה, ובו יבחרו את הספר האהוב עליהם ביותר. תוצאות הבחירות יועברו לאגף לחינוך קדם יסודי במשרד החינוך אשר יכריז על הספר האהוב על ילדי הגן לשנה זו.
השתתפות הילדים בבחירות, היא התנסות בהליך דמוקרטי של קבלת החלטות, הפעלת שיקול דעת, מתן ביטוי להעדפה אישית. קיומו של מהלך הבחירות ופרסום תוצאותיהם נותן תוקף לבחירה של הילד.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך