משלחת תלמידי היסטוריה מוגבר מליאו באק שבה מלונדון

תלמידי המשלחת ניפגשו עם ניצולי "הקינדרטרנספורט" פליטי השואה עליהם חקרו ולמדו במסגרת בית ספרית. כמו כן זכו למפגש מרתק עם הרב ג'ונתן ויטנברג, במרכז סטרנברג שהעלה נקודת מבט אקטואלית על ההתמודדות עם סוגיית הפליטים כיום בבריטניה ועל מעורבות הקהילה היהודית בסוגיה זו.
משלחת לונדון 2017 נולדה מרעיון ויוזמה  של ענר ריינר- תלמיד יב' וד"ר רותי אש – מורה להיסטוריה ומנהלת מרכז המשאבים, ספריית ליאו באק. הם קיבלו את ברכת הדרך ממנכל ליאו באק דני פסלר הדוגל בלמידה פעילה ויוזמות תלמידים. במשלחת השתתפו תלמידים מכיתות יא' ויב'.

תלמידי ליאו באק בלונדון

מסע תלמידי תיכון ליאו באק ללונדון עמד בסימן  60 שנה למותו של הרב ד"ר ליאו באק, על שמו נקרא ביה"ס, ובעקבות סיפורי הקינדר-טרנספורט.  היה זה המשך ישיר לפרויקט, שהחל בבית הספר בשנה שעברה, כשהתלמידים תירגמו  סיפורים מאנגלית לעברית ובנו אתר אינטרנט  ל 10000 הילדים ניצולי השואה אשר הגיעו ללא הוריהם לאנגליה וכך ניצלו.  ("הגעתי לבדי-  I CAME ALONE). המסע התחבר בצורה משמעותית גם ללימוד אודות הרב ד"ר ליאו באק, אשר לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה ליווה בעצמו את אחת מרכבות "הקינדר" ללונדון ושב לברלין, ולאחר ששרד את גיטו טרזין  קבע את ביתו ובסיסו בלונדון.

התלמידים זכו להיפגש ולהכיר כמה מהדמויות שמאחורי הסיפורים שתרגמו ולשמוע סיפורים מעוררי השראה. המפגשים היו חוויתיים ועוצמתיים.

במשרדי הארגון למען הפליטים היהודים ה- AJR נפגשנו עם הרב ברנד קושנלנד ועם סר אריך רייך. שניהם שיתפו את התלמידים בקורותיהם במפגש מרתק עם סיפוריהם מעוררי ההשראה, שכללו גם מסר לדור הצעיר שהעתיד בידם למען הדורות הבאים. התלמידים התרשמו מהאופטימיות שמפעמת בהם למרות כל מה שעבר עליהם. סר אריך רייך סיפר לתלמידים שהוא אינו זוכר את הוריו, עובדה שהפתיעה אותם מאד. סיפורו של ברנד על קורותיו בליל הבדולח ועל כך שבמהלך ביקור בישראל ביד ושם זיהה על הקיר בתמונה מדכאו את אביו, אותו לא ראה שנים רבות, ריגשה מאד את התלמידים.

בבית הקברות ליד קברו  של הרב ליאו באק קיימו טקס זיכרון. המעמד היה מרגש. בביקור בספריית ליאו באק קולג' התלמידים זכו לראות עותק נדיר בכתב ידו של ליאו באק ולאחוז בידם ספרים מספרייתו הפרטית, אותם תרם לספריית הקולג' הקרוי על שמו.

תלמידי ליאו באק עם הרב ג'ונתן ויטנברג במרכז סטרנברג

במפגש מרתק עם הרב ג'ונתן ויטנברג, במרכז סטרנברג, התלמידים זכו לשמוע נקודת מבט  אקטואלית וללמוד על ההתמודדות עם סוגיית הפליטים כיום בבריטניה ועל מעורבות הקהילה היהודית בסוגיה זו.

ביקור בספריית וינר כלל מפגש מרתק עם רות שוויניניג שהגיע כילדת קינדר בגיל שלוש לאנגליה. רות התרגשה לפגוש פנים אל פנים את התלמיד שתירגם את הסיפור שלה, במסגרת הפרויקט של תרגום הסיפורים המופיעים בספר I CAME ALONE. בנוסף הוצגו בפנינו פריטים נדירים מאוסף וינר הקשורים לשואה ולנאציזם.

במהלך השהות בלונדון התקיימו עם התלמידים מעגלי שיח בהם הוקדש זמן לעיבוד אירועי היום בשיחה ובכתיבה. התלמידים התבקשו להתייחס בכתיבתם לצד החיבור לידע ההיסטורי גם לתובנות ומסרים משמעותיים מהעדים. לדיברי התלמידים לימוד ההיסטריה של תקופת השואה, במקרה זה, לא רק שחשפה פנים לא שגרתיות ולא ידועות של השואה, דווקא הדגישה את יכולת ההתמודדות של הניצולים, כוחות הנפש והאופטימיות שלא אבדו על אף הכל.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך