מתרומה לניצולים ועד מוזיאון למענם

ד"ר מייק אוואנס – מייסד המוזיאון שפועל למען ניצולי שואה בארץ ובעולם. אוואנס, שפועל רבות למען ניצולי שואה, בארץ ובחו"ל, החליט לקחת צעד קדימה את פעילותו הפילנתרופית
לפני מספר חודשים, נחנך ביזמת אוונס, מוזיאון ידידי ישראל בירושלים, המציג את הרחבת סיפור חסידי אומות העולם ב-200 השנים האחרונות. היוזמה לפתוח את המקום מגיעה מרצון להעלות על נס את הפעילות של חסידי אומות העולם והצלת יהודים בשואה ולתמוך בישראל. המוזיאון נענה לאתגר ושם לו למטרה, בין היתר, לקדם את תדמיתה של ישראל בעולם. זאת על ידי הצגת השותפים למעשה הציוני ולנס של הקמתה של מדינת ישראל.

בראש חבר הנאמנים הישראלי של המוזיאון, עומד הגנרל במיל.יוסי פלד, ניצול שואה בעצמו, שמינויו מסמל את הקשר הקרוב והחיבור שיש בין יהודים ניצולי שואה לבין אותם המצילים, חסידי אומות העולם, ששמו נפשם בכפם – למען הצלת יהודים.

בנוסף להשקעה של עשרות מיליוני דולרים במוזיאון, תורם אוואנס רבות לניצולי השואה בסיוע אישי רחב מימדים. אוואנס תרם מיליוני דולרים לפעילות למען ניצולי שואה במרכזים בחיפה ובירושלים במטרה לדאוג לרווחתם של אלפי ניצולים בישראל.

 

באחד מהפרויקטים שלו בעולם ייסד בהולנד את מוזיאון טן בום, על שם משפחת טן בום שהצילה יהודים בשואה.אוואנס הפך את בית המשפחה למוזיאון. בנוסף לתרומות הרבות ופעילותו הנרחבת, אוונס תומך גם בחסידי אומות העולם ובניצולי שואה המתגוררים בחו"ל.

ד"ר מייק אוואנס

ד"ר מייק אוואנס. ממשיך לפעול במרץ האופייני לו למען הנצחת השואה, עזרה לניצולים רבים ושיפור תדמיתה של ישראל בעולם. צילום: יד עזר לחבר

, תוך הבעת תמיכתובעם היהודי וזכות הקיום של מדינת ישראל.

דווקא בזמנים קשים אלו, בשעה שתדמיתה של ישראל בעולם בשפל ותופעת האנטישמיות נמצאת במגמת עלייה, חשובה מתמיד תמיכת חברים כדוגמת אוונס.

 

אוואנס והקשר עם "יד עזר לחבר"

 

תולדות חייו של ד״ר מיכאל אוונס שזורים בהיסטוריה של מדינת ישראל.

את החיבור המדהים בין אדם נוצרי אוונגליסטי, נדיב לב מאין כמותו, ובין אושיות המדינה, לא ניתן להסביר.

הקשר הנפלא בין ד״ר אוונס והעם היהודי החל לפני שנים רבות כאשר ד״ר אוונס הגיע לפתיחת אירוע אמנות בראשותו של ד״ר ראובן הכט.

בהמשך, כתוצאה מקשר נפלא שנרקם ביניהם, נוצר חיבור עם מנחם בגין, ראש ממשלת ישראל דאז, חיבור שהוליד קשר בין הנוצרים האוונגליסטים בארה״ב ומדינת ישראל.

ברבות הימים לאור הבטחה שנתן אז מנחם בגין לד״ר אוונס, הוקם מוזיאון ״ידידי ציון בירושלים, במקום זה בו אנו עומדים.

בהמשך, הגיע ד״ר אוונס לביתו של מר בנימין נתניהו לביקור תנחומים לאחר שאחיו יוני נתניהו, קיפד חייו בפעילות באוגנדה. גם קשר זה הוליד חיבור מדהים בין שני האישים. קשר שנמשך עד היום.

 

שמעון סבג וד"ר מייק אוואנס. יד עזר לחבר לא יכל לזכות בפרטנר טוב יותר. צילום: יד עזר לחבר

 

ד״ר מיכאל אוונס, יליד 1947, ספרינגפילד מסצ׳וסטס. במסגרת כישוריו, ד״ר אוונס הינו עיתונאי שהוציא לאור 42 ספרים, סופר ויזם העומד בראש כמה גופים פילנתרופים בארה״ב ובהולנד.

בהולנד, בשנת 1983, רכש ושיקם את  בית:״קורי טאן בום״, בית שמתעד לדורות את קורות משפחת בום שהצילו לפחות 800 יהודים מציפורני הנאצים.

ראשיתו של חיבור העמוק והנפלא של ד״ר אוונס לשואה, חיבור שהמשיך בקשר עמוק ואינטנסיבי עם ״עמותת יד עזר לחבר״- בית חם לניצולי שואה.

אין מילים לתאר את נתינתו ומסירותו של ד״ר אוונס לניצולי השואה. ד״ר אוונס מסייע רבות לאלפי ניצולי שואה באמצעות עמותת ״יד עזר לחבר״ בכלל ולדיירי הב״ית החם״ בפרט. החל בסיוע במזון, סיוע כספי מידי חודש בחודשו באחזקת הבית, סיוע בכל דבר הנדרש.

אנו גאים בקשר העמוק והנפלא שחש ד״ר אוונס לעם היהודי בכלל ולאוכלוסיית ניצולי השואה בארץ ובבית החם בפרט.

שמעון סבג, מנכ״ל העמותה לניצולי שואה, הקיימת מזה כ – 15 שנה, לא יכול היה לזכות בפרטנר יותר נפלא ורגיש, המחובר בכל נימי נפשו ומאודו לניצולי השואה.

בעוד כעשור, לא יחיו יותר בקרבנו ניצולי שואה, ומחויבותנו המוסרית כיהודים וכבני אנוש, היא לתמוך בהם ולאפשר להם חיים בנינוחות וביטחון מרבי ודאגה לכל מחסורם הפיסי והרגשי כאחד.לדעה זו שותף ד״ר אוונס ושיתוף הפעולה בין שני האישים פורה וגובר מעת לעת כאשר מטרה קדושה זו עומדת לנגד עיניהם.

ד״ר אוונס מעורב מאוד בפעילות בבית החם, אכפתי, דואג ועושה מאמצים בלתי נדלים על מנת לקיים מורשת כה חשובה, מורשתם של ניצולי השואה אשר חוו טראומות בלתי נתפסות.

מודים אנו לאלוהים כי בזקנתם, זכו ניצולי השואה בקרבתו ונתינתו של אדם יקר ונאצל.

לאור כך, החליט הוועד המנהל של העמותה להעניק לד״ר אוונס פרס, ״מגן צדק חברתי״, על תרומתו רבת השנים לניצולי שואה ברחבי ישראל בכלל, ולניצולי שואה החיים מתחת לקו העוני, בפרט.

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחברה