חוקרים שלפוחית רגיזה

שלפוחית רגיזה בנשים היא אחת התופעות המוכרות יותר והנעימות פחות. ביחידה האורוגניקולוגית של בית החולים כרמל בניהולו של פרופ' יורם אברהמוב קיימו מחקר רפואי מתקדם במטרה לחקור את הנושא השלפוחית הרגיזה בנשים
 

פרופ' אברהמוב וד"ר זילברליכט. בעבודה השתתפו ונחקרו עשרות נשים עם שלפוחית שתן רגיזה בביה"ח כרמל ובמרכז רפואי לין. צילום: אלי דדון

שלפוחית רגיזה מוגדרת כיום כתופעה בה החולה מתלונת על תדירות גבוהה של מתן שתן – פחות משעתיים, יקיצות רבות בלילה למתן שתן, קושי בהתאפקות, עד בריחת שתן. האבחנה, מתבצעת לאחר שלילת גורמים אחרים לתופעות הללו כמו דלקת של שלפוחית השתן. סיבות נוספות הגורמות לכך הן שתייה מרובה, צריכת קפאין גבוהה, מזונות המכילים הרבה מים (אבטיח, מלון), הגדלה של בלוטת הערמונית ושאריות שתן גדולות, אבנים בכיס השתן, גידולים בשלפוחית השתן, עצירות, הפרעות הורמונליות (סוכרת), הפרעות מערכת העצבים ועוד. לאחר שלילת הבעיות הללו, ניתן לגשת לאבחון של שלפוחית רגיזה.

ביחידה האורוגניקולוגית של בית החולים כרמל בניהולו של פרופ' יורם אברהמוב קיימו מחקר רפואי מתקדם במטרה לחקור את הנושא השלפוחית הרגיזה בנשים. בכנס האורוגניקולוגי האחרון שנערך בזיכרון יעקב זכה החוקר ד"ר אריאל זילברליכט השייך לצוות רופאי היחידה בפרס עבודת מחקר מצטיינת על עבודת המחקר בנושא.

מטרת עבודת המחקר מסביר פרופ' אברהמוב היתה לבדוק קיומם של תסמינים המעידים על הפרעה או קושי בהתרוקנות שלפוחית השתן במחלה זו אשר לא היו מוכרים עד כה. בעבודה השתתפו ונחקרו עשרות  נשים עם שלפוחית שתן רגיזה בביה"ח כרמל ובמרכז רפואי לין שם פועלת המרפאה האורוגניקולוגית, אשר מילאו שאלונים ייעודיים להפרעות בשליטה בשתן ובהתרוקנות השלפוחית. ד"ר זילברליכט הדגיש כי לאחר ניתוח מעמיק של ממצאי המחקר נמצא כי בנשים אלה אכן קיימים גם תסמינים חסימתיים במערכת השתן כגון קושי בהתרוקנות השלפוחית וצורך בהתרוקנות חוזרת. עוד נמצא כי תסמינים אלה היו כרוכים בהפרעה ניכרת לאיכות החיים ולתפקוד היומיומי של הנשים החולות.

פרופ' אברהמוב מעדכן כי זהו מחקר ראשון מסוגו המדגים תסמינים חסימתיים במחלת השלפוחית הרגיזה. מחקר זה מרחיב את הידע הקיים אודות המחלה וייתכן שבעקבות הממצאים המתוארים לעיל תשתנה ההתייחסות למחלה בהיבט הטיפולי והמחקרי כאחד. עבודת המחקר התקבלה להצגה גם בכנס האורוגניקולוגי הבינלאומי שייערך ב-Vancouver קנדה בחודש יוני השנה.

היחידה לאורוגניקולוגיה וכירורגיה אגנית משקמת שבבית החולים כרמל ,מטפלת בכל מגוון ההפרעות ברצפת האגן, כולל ניתוחים לצניחת אברי האגן תוך שימוש בשתלים או רשתות לפי הצורך, עם או ללא כריתת רחם בגישה לפרוסקופית, נרתיקית או משולבת וכן ניתוחי מתלה (TVT) לתיקון דליפת שתן במאמץ.

פרופ' אברהמוב מציין היקף הפעילות של היחידה הוא  מן הגבוהים בארץ וכן המשכיות טיפול בית חולים והקהילה, כך שהמטופלות נמצאות תחת קורת גג של היחידה בשתי המסגרות.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות