התיכוניסטים יצאו לפולין

כ-130 תלמידי כיתות י״א מתיכון אורט ביאליק יצאו למסע בפולין * ראש העירייה דוקורסקי: "אני חש אהבה, גאווה והערכה העמוקה לתלמידינו. הם נוטעים בי את הביטחון כי יש לנו על מי לסמוך, יש לנו דור צעיר מוכשר, שידע לאחוז בחרב ולהגן על קיומנו"

כ-130 תלמידי כיתות י״א בבית הספר התיכון ״אורט קריית ביאליק" על שם פיינשטיין יצאו למסע בפולין, בו קיימו מסע זיכרון בעקבות 6 מיליוני יהודים שנרצחו בשואה.
אל התלמידים הצטרפו 32 מלווים, הורים, סבים וסבתות כחלק ממסע מרגש זה.

מנהל בית הספר, רמי פורת, סיפר על קבר בן משפחתו את מאורעות משפחתו בשואה. צילום: תלמידי אורט

מנהל בית הספר, רמי פורת, סיפר על קבר בן משפחתו את מאורעות משפחתו בשואה. צילום: תלמידי אורט

טרם היציאה למסע עברו התלמידים ומלוויהם הכשרה מעמיקה שכללה מפגשי הסברה, שיחות עם ניצולי השואה, סדנאות, ייעוץ וליווי פסיכולוגי ועוד.

ערב יציאתם נפגשו התלמידים בחצר בית הספר אורט. בתום טקס הפרידה שלווה בתקיעה בשופר ובשירת ״התקווה״ עלו התלמידים לאוטובוסים בדרכם למסע המרגש. ראש העיר, אלי דוקורסקי, חילק לכל תלמיד את מתנת העירייה ״חמצוואר״ ובירך אותם לשלום עם צאתם לנסיעה מעשירה, חווייתית ועוצמתית .

במהלך המסע  בקרו בני הנוער באתרים יהודיים בוורשה , קרקוב, לודז',  במחנות ההשמדה מיידנק, בטרבלינקה, בלזץ, באושוויץ ובירקנאו. במחנות ההשמדה ערכו בני הנוער טקסים מרגשים לזכר היהודים שנטבחו בהם ,ולא נותרה עין יבשה אחריהם .

גם השלג הכבד שירד ללא הפסקה, לא עצר את תלמידי ״אורט״ קריית ביאליק מלצעוד ולשחזר את צעדת המוות של בני עמנו שנטבחו במחנות המוות. דגלי ישראל נישאו בגאווה ושירת ״התקווה״ התנגנה ונשמעה זכה וטהורה יותר מתמיד. התלמידים קיימו טקסים מרגשים למרגלות האנדרטה לנרצחי המחנות.

"התלמידים עברו מסע מרטיט ומרגש, מטלטל ומסעיר . אני חש אהבה, גאווה והערכה עמוקה לתלמידינו"

"התלמידים עברו מסע מרטיט ומרגש, מטלטל ומסעיר . אני חש אהבה, גאווה והערכה עמוקה לתלמידינו"

בבית הקברות היהודי בלודז׳, סיפר מנהל קריית החינוך, רמי פורת, על קבר בן משפחתו, את מאורעות משפחתו בתקופת השואה. בתום דבריו המרגשים נאמרה תפילת ״אל מלא רחמים״. בהמשך היום ביקרו התלמידים וההורים הנלווים למסע, באנדרטת הלב החצוי, בכיכר השילוחים בלודז׳ ובראדגאסט.

במחנה אושוויץ בירקנאו, במסע הזיכרון ״אדם בעקבות אדם״, סיפר המורה והמחנך אבי מונצרש  את סיפור המצמרר של משפחת אמו, שלא הותיר עין אחת יבשה. הזעזוע מאכזריות הנאצים קיבל ביטוי מוחשי בסיפורו שסופר על רקע מבני מחנה ההשמדה, על רקע הביתן בו שהתה אמו בתקופת השואה.

בהפוגה במסע ציינו התלמידים קבלת שבת על אדמת פולין. בבית המלון בקרקוב, קיימו תלמידי בית הספר התיכון "אורט" קריית ביאליק קידוש לשבת וארוחת ערב חגיגית משותפת עם אוטובוס ההורים.

ראש העירייה אלי דוקורסקי, שליווה מישראל את מסע התלמידים , התכתב איתם, עודד אותם ושלח את ברכתו וציין: "התלמידים עברו מסע מרטיט ומרגש, מטלטל ומסעיר . אני חש אהבה, גאווה והערכה עמוקה לתלמידינו. הם נוטעים בי את הביטחון, כי יש לנו על מי לסמוך, יש לנו דור צעיר מוכשר, שידע לאחוז בחרב ולהגן על קיומנו, אך לא פחות מכך, זהו דור מוכשר שידע לבנות כאן מדינה משגשגת ומצליחה עם חברה טובה יותר. אני מתפעל מבגרותם, ערכיותם ויופיים הפנימי".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק