הצוואה של עטל

תרומות בסך 200 אלף שקלים הוענקו מכספי עיזבונה של עטל (אדי) בסקין ז"ל לפעילות חינוכית בבתי הספר היסודיים לעידוד השמירה על הניקיון במרחב הציבורי ולשבט משוטטי בכרמל של תנועת הצופים 

מבין עשרות בתי ספר יסודיים ותנועות נוער שיצרו פרויקטים בנושא השמירה על הניקיון זכו במקום הראשון ביה"ס היסודי דוד ילין ותנועת הנוער בני עקיבא. צילום ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

בתי הספר דוד ילין ותנועת הנוער בני עקיבא זכו במקום הראשון בתחרות העירונית שנועדה להביא שינוי בהרגלי השמירה על ניקיון המרחב הציבורי בישראל. טקס הענקת הפרסים היווה גם את סיומה של התכנית החינוכית השנתית אותה קידמה מערכת החינוך בעיריית חיפה, מכספי עיזבונה של עטל (אדי) בסקין ז"לאותם ציוותה לטובת יוזמות חברתיות, תרבותיות והומניטריות.

מנהל העיזבון, עו"ד דקל ברוקמן: "החלטתי לקדם את היוזמה בחיפה, לאחר פגישה אותה קיימתי עם ראש עיריית חיפה וראש מערכת החינוך בעירייה אילנה טרוק שגילו פתיחות ורצון להוציא לפעול את היוזמה ברוח צוואתה של עטל (אדי) בסקין ז"ל. בבסיס התכנית עומדת ההבנה כי השמירה על ניקיון המרחב הציבורי תלויה במידה רבה בתרבות ההתנהגותית האישית של כל תושב ותושב. באמצעות התכנית ביקשנו להפוך את תלמידי בתי הספר היסודיים ל"סוכני שינוי" התנהגותיים כפי שנעשה בעבר בנושאים כמו השמירה על פרחי הבר והקניית המודעות לחשיבות הקיימת בחגירת חגורות בטיחות במושב האחורי. אנו צריכים לשנות תפיסה ולשאול את עצמנו, ובמקום לשאול "מה נותנים לי?" לשאול גם ובעיקר "מה אני יכול לעשות למען הקהילה?".

מנהל העיזבון הקצה לטובת התכנית מאה אלף ש"ח שהוקדשו לקידום שני מיזמים עיקריים: תכנית לחינוך סביבתי המתמקדת בכיתות א' ופרויקט קידום "תודעת ניקיון" בתנועות הנוער בעיר.

התכנית התקיימה ב-17 בתי ספר יסודיים תחת הכותרת "ניקיון וסדר זה אני- אני חיפאי". בכל אחד מבתי הספר נבנתה תכנית קהילתית, בה שותפו ההורים התלמידים והקהילה. במסגרת התכנית שולבו תכנים בנושא ניקיון ונימוסים התקיימו שיעורי "כישורי חיים", ימי ניקיון בית-ספריים ומומשו רעיונות של התלמידים שאף חתמו על אמנות סביבתיות אותן גיבשו בעצמם.

הפרויקט השני התקיים כאמור בתנועות הנוער ברחבי העיר. כל תנועה הגישה לוועדה מקצועית תכנית חינוכית המתארת את הצעדים לקידום תרבות הניקיון בקרב החניכים, כאשר חמש התכניות הטובות ביותר זכו בפרס כספי שיוקדש למימוש התכניות שנבחרו.  בטקס שהתקיים השבוע העניקו מנהל העיזבון, ראש העיר יונה יהב וראש מנהל החת"ר בעירייה תעודות ופרסים כספיים לזוכים. בתחרות בתי הספר זכה כאמור במקום הראשון בית ספר דוד ילין ובמקום השני בית ספר גבריאלי. מבין תנועות הנוער, זכתה במקום הראשון תנועת בני עקיבא ובמקום השני- הצופים המרונים.

תרומה נוספת בסך 100 אלף שקלים הוענקה על ידי מעיזבון לשבט הצופים "משוטטי בכרמל" של תנועת הצופים בשכונת הדר

השבט שנוסד בשנת 1925 הוא ראשון שבטי הצופים העבריים בישראל. התרומה בסך 100 אלף שקלים תשמש את השבט בסבסוד מגוון פעילויות עבור חניכיו לרבות תשלום דמי חבר, סמינרים, טיולים, פעילות בחופשות מבתי הספר, הדרכות ופעילויות חינוכיות. השבט מנוהל ע"י קומונה של 7 מתנדבי שנת שירות. בשבט כ-80 חניכים בשכבות ד'–יב' בהם ילדים למשפחות וותיקות, יהודים וערבים, וילדי עולים ממדינות חבר העמים לשעבר. מתנדבי שנת השירות, אחראים על ניהול השבט בנוסף לפעילויות ההתנדבותיות אותן הם ממלאים בבתי הספר ובמרכז הנוער השכונתי. השבט המקיים פעולות קבועות בימי שלישי וחמישי וטיולים וסמינרים בסופי שבוע ובחופשות מלימודים לוקח חלק מרכזי בפרויקטים קהילתיים בשכונת הדר, בשיתוף עם מתנ"ס הדר ומהווה חלק מרכזי בחיי הנוער של השכונה.

ראש העירייה, יונה יהב, הודה למנהל העיזבון על שבחר להוציא לפעול בחיפה שני מיזמים במסגרת מימוש צוואתה של הגברת בסקין ז"ל אשר ערכיה עולים בקנה אחד עם הרוח החינוכית והחברתית של העיר. ילדי העיר ותנועות הנוער שלנו הם החלוץ לפני המחנה, ובעזרתם נפעל למימוש החזון אותו ביטאה הגב' בסקין ז"ל בצוואתה".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה