תרגיל התגוננות במערכת החינוך

משרד החינוך מקיים היום תרגיל התגוננות ארצי בעת תרחיש של רעידת אדמה. וגם: משרד החינוך התקין מערכת התראה לרעידת אדמה ב-2,300 מוסדות חינוך. בנוסף: תלמידי כיתה י' ילמדו חילוץ והצלה
 

משרד החינוך מקיים היום תרגיל התגוננות ארצי בעת תרחיש של רעידת אדמה. במסגרת התרגיל, כל מוסדות החינוך ברחבי הארץ יתרגלו תרחיש של רעידת אדמה, ויפעלו בהתאם לנוהל "הכי בטוח – שטח פתוח". מערכת החינוך פועלת כל השנה להגברת המוכנות של התלמידים ומוסדות החינוך להתנהגות נכונה בעת חירום. השתתפות בתרגיל הלאומי היא נקודת שיא בהיערכות. התלמידים והצוותים החינוכיים ידמו רעידת אדמה, ויתרגלו יציאה מהירה בנתיבי המילוט לשטח הפתוח.

 

חמ"ל משרד החינוך הבוקר בעת תרגיל ההתגוננות בכל מערכת החינוךנגד רעידות אדמה. צילום: משרד החינוך

 

 

כל בתי הספר יתרגלו היום יציאה לשטח פתוח ותרגול של למידה מרחוק.

בנוסף ל-2,300 מערכות ההתראה שכבר הותקנו, בשנים 2017-2018 יתקין משרד החינוך את המערכת בעוד 600 מוסדות חינוך ברחבי הארץ.

במסגרת התרגיל, כל מוסדות החינוך ברחבי הארץ יתרגלו תרחיש של רעידת אדמה

חיזוק מבנים – במהלך שנת 2017 חיזק משרד החינוך 59 בתי ספר

בשנת הלימודים הבאה, כל תלמידי כיתות י' ברחבי הארץ יעברו הדרכה בנושא חילוץ בעת רעידת אדמה

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב: "התרגיל נועד להעלות את מוכנות מערכת החינוך לתרחישי רעידת אדמה והתנהגות אפקטיבית בעת התרחשותה ולאחריה. השנה, מערכת החינוך תשים דגש על פינוי מידי של ילדי גן ותלמידי בתי ספר למקום מבטחים. במהלך התרגיל מערכת החינוך אף תסייע לצוותי החילוץ ברשויות שנפגעו, בין היתר, באמצעות פסיכולוגים, פרחי הוראה ובני נוער מתנדבים. אני שמח לבשר שסיימנו להתקין מערכות התראה לרעידת אדמה ב-2,300 מוסדות חינוך, ואנחנו נערכים להרחיב את הפרויקט ולהתקין עוד 600 מערכות בבתי ספר, בכל רחבי הארץ".

מנהל המחוז, ד"ר סער הראל מציין: "התרגיל מהווה נקודת שיא בהיערכות המוסד החינוכי במצבי חירום שונים, במטרה להגביר את מוכנותה של מערכת החינוך להתנהגות נכונה ואפקטיבית בעת חירום, כאשר הוא כלל שורה של תרגולות. במסגרת ההיערכות יתקיימו הפעילויות הבאות: כל מוסדות החינוך יתרגלו מחר יציאה לשטח פתוח, התקיים תרגול של למידה מרחוק, התקיים תרגול והכנת מטה החירום של משרד החינוך בתרחיש רעידת אדמה, הופעלה תכנית הכשרה של מכלולי חינוך ברשויות המקומיות, והתקיימו כנסי היערכות יחידת הנוער הרשותיות, בהובלה של מינהל חברה ונוער, בסימן מתנדבים בחירום. כמו כן, בתי הספר הונחו להעביר שיעור בנושא רעידות אדמה לכיתות ה'-י"ב במסגרת שיעור גיאוגרפיה, לשיפור הידע והמודעות בקרב התלמידים".

כחלק מהיערכות מערכת החינוך לרעידת אדמה, בשנה האחרונה הותקנו ב-2,300 מוסדות חינוך (שנבנו לפני 1980) מערכות התראה לרעידות אדמה, ובשנה הקרובה יותקנו כ-600 מערכות נוספות, בתקציב כולל של 12 מיליון שקל. מדובר במערכת חכמה שמוגדרת כ"מערכת סיסמית עצמאית". מערכת זו מזהה תנודות קרקע במקום שבו היא מותקנת, תנודות שמקורן בהתרחשות רעידת אדמה, ומוציאה אות להפעלת אות קולי באמצעות חיבור למערכת הכריזה של בית הספר, או אות חזותי – בהתאם לצרכי בית הספר. כמו כן, חוזקו  59 מבנים של מוסדות חינוך, ועוד כ-200 מוסדות בתהליכי עבודה לקראת חיזוק.

בנוסף, בשנת הלימודים הבאה, כל תלמידי כיתות י' ברחבי הארץ יעברו הדרכה בנושא חילוץ קל בעת רעידת אדמה שיימשך 10 שעות. משרד החינוך ומשרד הביטחון (רח"ל ופקע"ר) רואים חשיבות עליונה בשיפור ההיערכות של מדינת ישראל לרעידות אדמה. בתוך כך,  תלמידי כיתות י' יוכשרו למשימות חילוץ קל באמצעים בסיסיים ופשוטים להפעלה (לא בכלים מכניים) במסגרת התכנית הרב גילית לחירום בבתי הספר. ההדרכה תגדיל באופן משמעותי את מספר האזרחים שיוכלו לסייע בפעולות החילוץ המידיות ברשויות המקומיות, במוסדות החינוך, במקומות העבודה ועוד. ההדרכה תבוצע בשטח בית הספר על ידי ספק מטעם משרד הביטחון (רח"ל ופיקוד העורף) בתיאום עם משרד החינוך. מטרת המהלך  להקנות לתלמידים מיומנויות בסיסיות להציל חיים בעת רעידת אדמה ולהפוך לאזרחים פעילים בחברה ובקהילה.

לצד אלה, במסגרת ההיערכות יתקיימו הפעילויות הבאות: כל מוסדות החינוך יתרגלו מחר יציאה לשטח פתוח, התקיים תרגול של למידה מרחוק, התקיים תרגול והכנת מטות החירום של משרד החינוך בתרחיש רעידת אדמה, הופעלה תכנית הכשרה של מכלולי חינוך ברשויות המקומיות, והתקיימו כנסי היערכות יחידת הנוער הרשותיות, בהובלה של מינהל חברה ונוער, בסימן מתנדבים בחירום. כמו כן, במהלך החודשים פברואר-מארס הונחו בתי הספר להעביר שיעור בנושא רעידות אדמה לכיתות ה'-י"ב במסגרת שיעור גיאוגרפיה, לשיפור הידע והמודעות בקרב התלמידים.

 

להלן פעולות נושפות שתקיים מערכת החינוך:

 

הכשרת בני נוער לפעילות בשעת חירום.

במערכת החינוך הבלתי פורמאלית- "המנהיגות הצעירה" של בני הנוער: מד"צים, מש"צים, מועצות תלמידים ונוער, פעילים בתנועות הנוער ומתנדבים בארגוני התנדבות ברחבי הארץ יוכשרו כמתנדבים בשעת חירום ויסייעו לרשויות בעת הצורך. כל בוגר ישובץ בחירום למוסד חיוני ברשות המקומית.

במערכת החינוך הפורמאלית – תלמידי כיתות ט' יעברו הכשרה במסגרת התכנית "העורף כחזית". התכנית בת 4-6 שעות, בשלוש יחידות בנות שעתיים כל אחת. ההכשרה תועבר על ידי מחנכי הכיתות. כמו כן, החל משנת הלימודים הבאה (תשע"ח) תלמידי כיתות י' יעברו הכשרה בנושא סיוע עצמי ראשוני שתמשך 10 שעות. ההכשרות יתקיימו באחריות פיקוד העורף.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך