חיפאים מוכנים יותר

חיפה היא העיר הראשונה בישראל המעלה קמפיין ייחודי לשעת חירום. "החשיבות להיערך לשעת חירום עומדת בראש סדרי העדיפויות שלנו"

בתמונה: תרגיל היערכות לרעידת אדמה שהתקיימה אתמול במרכז העירוני לניהול משברים. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

קמפיין ראשון מסוגו אותו השיקה עיריית חיפה במסגרת שבוע ההיערכות לרעידות אדמה כולל הנחיות היערכות עבור התושבים לשעת חירום והפעולות בהן יש לנקוט בשעות הראשונות שלאחר התרחשות אירועי חירום כגון: רעידת אדמה, התקפת טילים, שריפה או דליפת חומרים מסוכנים. התושבים מתבקשים להכין בביתם מלאי של מזון יבש, מי שתייה, פנסים וטרנזיסטורים הפועלים על סוללות למקרה של הפסקות חשמל ארוכות.

הקמפיין מבוסס על ההנחה כי בשעות הראשונות שלאחר אירועים כמו רעידת אדמה יתקשו כוחות הביטחון להגיע לתושבים שיזדקקו לעזרה. הקמפיין נערך במספר ערוצים כך למשל, התקיימו מפגשים אישים של נציגי כוחות החילוץ וההצלה עם תושבים חרדיים ויוצאי העדה האתיופית והוכשרו נציגים של קהילות אלו להעברת מסרים בחירום.  ערוץ נוסף במסגרתו מתנהל הקמפיין הינו במסגרת שיעורי מוכנות לחירום המתקיימים בכל מוסדות החינוך החל מגני הילדים ועד לכיתות העליונות.

העירייה גם פיתחה משחק אינטרנטי בו על הילד למצוא בתוך אזורים שונים ברחבי הבית את הפרטים החשובים לצורך היערכות לחירום. לאחר שימצאו את כל הפריטים החיוניים יקבל כל ילד תעודת הצטיינות מטעם ראש עיריית חיפה כהוקרה למוכנותו לשעת חירום.

בנוסף, הקימה העירייה אתר אינטרנט ייעודי בחמש שפות: אמהרית, ערבית, רוסית, אנגלית ועברית.  האתר כולל הנחיות להיערכות המשפחה לחירום, הכנת המרחב המוגן, התמודדות עם מצבי לחץ וכדומה.

הקמפיין עושה שימוש גם בפנקסי הארנונה שנשלחו לתושבים ובהם נכללו המסרים העיקריים של הקמפיין. במקביל החלה העירייה לפרסם השבוע מודעות בעיתונים המקומיים. כאשר המודעה הראשונה שפורסמה השבוע הוקדשה לשעת חירום ובשבועות הבאים תפרסם העירייה מודעות נוספות כשכל אחת מהן תוקדש למצבי חירום שונים לרבות רעידות אדמה, שריפות, התמוטטות מבנים, צונאמי ומלחמה.

זהו שלב נוסף בהיערכות של עיריית חיפה לשעת חירום המבוססת על הניסיון הארוך אותו צברה החל ממלחמת המפרץ דרך מלחמת לבנון השנייה, אסון הכרמל והשריפה הגדולה שאירעה לפני חודשים ספורים בעיר. כל אלה מלמדים כי העירייה הנה הגורם האחראי על ניהול העיר בחירום ואליה יופנו כל פניות התושבים.

בהתאם לתפיסת ההיערכות לחירום, הקימה העירייה מרכז לניהול משברים [מנ"מ] הכולל מערכות הפעלה, שליטה ובקרה מהמתקדמות בישראל שמסייעות בגיבוש תמונת מצב עדכנית בכל נקודת זמן תוך ביצוע אינטגרציה של נתונים בזמן אמת.

ראש העירייה, יונה יהב, מסר: "כמי שהתנסה בניהול שלושה מצבי חירום קשים, החשיבות להיערך לשעת חירום עומדת בראש סדרי העדיפויות שלנו בעיריית חיפה. בשל כך אנו נערכים באופן מקיף, יסודי וברצינות רבה לכל תרחיש ואיום אפשרי על מנת לתת את המענה הטוב ביותר לתושבים שלנו גם בשעת משבר".

האתר היעודי להיערכות לשעת חירוםhttp://herum.haifa.muni.il/משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור המצב הבטחוני בערי ישראל - איך לדעתכם יש לפעול?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה