הנקה או תחליף? כך תגיעו להחלטה

בחירה נכונה של מזון לתינוק יכולה להשפיע בצורה דרמטית על בריאותו. בנוסף, להחלטה יש משמעות כלכלית והורים צעירים נדרשים לקבל אותה בשלב מוקדם ורגיש. אז איך מגיעים להחלטה מושכלת? הנה כמה טיפים חשובים
חלב אם הוא מטבע הדברים המזון הטבעי, המתבקש והמומלץ לתינוקות מגיל ינקות ועד בגרות. עם זאת, אי אפשר להתעלם מכלל המשתנים שיש לקחת בחשבון כאשר בוחרים אוכל לפעוטות. הסוגיה הופכת להיות מורכבת יותר כאשר זוכרים שמדובר בדרך כלל על הורים צעירים ועל תקופה שמתאפיינת ממילא ברמות גבוהות של אדרנלין והתרגשות.

תחליפים או תרכובות מזון מיוצרים כיום על פי סטנדרטים מחמירים של בקרת איכות. הם מפוקחים על ידי אנשי מקצוע ונמצאים תחת מעקב של ארגוני הבריאות בארץ ובעולם. לצד היתרונות הברורים של הנקה, יש לא מעט משתנים שמטים את הכף לטובת התחליפים. הדרך הנכונה לקבל החלטה מושכלת היא להתייחס לכלל השיקולים וכמובן להתייעץ עם נציגי טיפת חלב בכל מקרה של דילמה או התלבטות.

שני הצדדים של הנקה

כדאי לערוך סקירה של היתרונות והחסרונות על מנת להכריע בין הנקה או תחליפי מזון לתינוקות. הנקה חסכונית מבחינה כלכלית והיא נוחה עבור נשים וגברים כאחד. היא מונעת את התלות בתחליפי חלב ואפשר להאכיל בעזרתה את התינוק בכל רגע נתון. הנקה חיונית להתפתחות התקינה של הילד, היא מעניקה לו ערכים תזונתיים שאין להם תחליף והיא גם אחראית על חיזוק המערכת החיסונית.

מנגד, לא כל הנשים יכולות להניק ויש כאלה שחוות תחושות של תסכול ועוגמת נפש. השלבים הראשונים של ה הנקה קשים גם מבחינה פיזית ומלווים בגירויים בעור, באדמומיות ובהופעת פצעים סביב הפטמה. הנקה נכונה דורשת השקעה של זמן ומיומנות. היא מחייבת ליווי מקצועי שכרוך בתשלום נפרד לקופות החולים או יועצות הנקה פרטיות, מה גם שהיא פשוט לא מתאימה לכולן מבחינת משאבים נפשיים ומנטאליים.

מתי תרכובת מזון לתינוקות היא אלטרנטיבה מומלצת?

תחליפי חלב, שנקראים גם תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות), מיועדים לשמש כאלטרנטיבה להזנת התינוק במקרים בהם לא מתאפשר להניק, או כאשר האם מעדיפה לא להניק בגלל סיבות אישיות. תרכובת מזון לתינוקות מבוססת בדרך כלל על חלב פרה או סויה ובבתי יולדות ניתן להשיג אותה בבקבוקים חד פעמיים ומוכנים לשימוש. רופאים ממליצים על הזנת התינוק בתמ"ל מיד אחרי הלידה במידה והוא לא עולה במשקל כצפוי, או אם האם לא מצליחה לייצר מספיק חלב להנקה רגילה.

תרכובת מזון לתינוק היא אלטרנטיבה מומלצת כשיש בכך צורך רפואי וכל עוד היא ניתנת על פי הנחיות של אנשי מקצוע. במידה והתחליף נותר המזון היחיד שאותו התינוק צורך במשך חודשי חייו הראשונים, יש להקפיד על כך שהוא יכלול את כל אבות המזון, המינרלים והוויטמינים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות