מודל "הורים במרכז" יוצא לדרך…

"הורים במרכז" הינו מודל שפותח על ידי שותפות חיפה בוסטון, האגף לחינוך קדם יסודי בעיריית חיפה. מודל זה מספק מענה הוליסטי רב ממדי להורים לילדים בגיל הרך.
מודל "הורים במרכז" יוצא לדרך עם תוכנית הכשרה ייחודית לאנשי מקצוע

אימהות עם שמיכות צילום באדיבות הורים במרכז

במסגרת התפתחות והתרחבות המודל יחלו הכשרות מגוונות ומעמיקות לאנשי מקצוע בשותפות עם השירות הפסיכולוגי.

תוכנית הכשרה מיוחדת לכל אנשי המקצוע העוסקים בחינוך הגיל הרך באזור חיפה תיפתח מיד אחרי החגים, בבית הורים במרכז שבקרית אליעזר.

הילה פרלמן, מנהלת המודל מסבירה, "העיר חיפה מציעה שלל תוכניות ושירותים נהדרים בתחום הגיל הרך, בשטח, האתגרים שאנחנו מזהים כיום הינם בגיוס ושימור המוטיבציה של ההורים לקחת חלק ולהתמיד בהשתתפות בתוכניות, וכאן בא לידי ביטוי ייחודה של תוכנית ההכשרה. התוכנית תתמקד בצורכיהם של ההורים לילידם בגיל הרך ובגיוסם תוך הפיכתם לשותפים של ממש בתהליכים שהתוכניות השונות מציעות להם. במהלך חמש השנים בהן פועל המודל "הורים במרכז", צברנו ניסיון, ידע רב וכלים לעבודה מייטבית עם הורים. הבנו שאחד המפתחות העיקריים להצלחה הוא בשותפות אמיתית של אנשי המקצוע עם ההורים. יצירת השותפות אינה פשוטה ואף מאתגרת מאוד, אך השפעותיה על ההורים ועל אנשי המקצוע חזקות מאוד. בהכשרה נלמד כלים ופרקטיקות יישומיות ליצירת שותפות משמעותית ומקדמת עם הורים.

אימהות עם תינוקות בחמישי קהילתי צילום באדיבות הורים במרכז

כל העוסקים בחינוך הגיל הרך ובעבודה מול ההורים באזור חיפה קרי, גננות, סייעות, צהרונים, טיפות חלב, רווחה, קייטנות, מעונות יום, יעברו הכשרה הכוללת בין 6-8 מפגשים, ויותר בהתאם תוך בניית תכנית ייחודית ומותאמת לצרכים הספציפיים של כל פלטפורמה בסוגיות של עבודה עם הורים לגיל הרך, לאותה פלטפורמה, עם דגש עם התנסויות פרקטיות בשטח. את הסדנאות יעבירו צוות הורים במרכז יחד עם פסיכולוגים מהשרות הפסיכולוגי החינוכי, כולם בעלי תואר שני ומעלה.

ורד ישראלי, מנכ"לית שותפות חיפה בוסטון מסרה: כולם הוכשרו לעבוד עם ילדים, זה דבר שבשגרה, אולם אף אחד לא השכיל להבין שהמפתח נמצא בעבודה עם ההורים. אני גאה להיות חלק מהתהליך ולהמשיך ולתמוך במתן הידע והכלים וכן ביצירת שפה משותפת בין אנשי המקצוע.

תוכנית הורים במרכז של שותפות חיפה- בוסטון, הינה תוכנית חדשנית והראשונה מסוגה  בארץ, המתמקדת בהורים ושמה את ההורים במרכז. מטרת התוכנית לתת להורים לילדים בגיל הרך: הדרכה, ייעוץ, מידע  כלים ומיומנויות הוריות באמצעות ליווי ההורים למשך 6 השנים הראשונות בגידול ילדם , מתוך ההבנה על בסיס מחקרים , שעבודה עם הורים, בשלב מוקדם ככל האפשר תמנע סיכון ילדים ותפחית את מס הנערים/ילדים בסיכון. עד כה ההתייחסות והטיפול בתוכניות השונות הקיימות בארץ התמקדו בילדים ולא בהורים. חדשנות נוספת הינה התייחסות להורים ברצף כבר משלב ההריון- ההכנה להורות!!

לאחרונה נבחר המודל ע"י ממשלת ישראל כמודל עבודה עם הורים, שמופץ ומשוכפל בימים אלו לערים נוספות ברחבי הארץ. השרות הפסיכולוגי החינוכי קיבל את האחריות להפצת והטמעת תפיסת העבודה ומפעיל פיילוט ביישובים נוספים: צפת, מעלות תרשיחא, חדרה, אור עקיבא, ערבה, כיף רסנייה ואום אל פאחם.

 

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך