האם השכן תקף, או שהפך קורבן לעלילת שווא?

שוטרים הוזעקו להפריד בין שכנים בעכו לאחר שפרץ ביניהם סכסוך אלים. בעקבות הסכסוך הגישה השכנה תלונה במשטרה על תקיפה וחבלות של ממש שגרם לה השכן.
האם השכן תקף את שכנתו, או שמדובר בעלילת שווא אותה בדו בעלה ובתה?

עו"ד ראובן מלאך צילום – מורן קדוש

ביהמ"ש בעכו: סתירות קשות בגרסת המתלוננים הובילה לזיכוי השכן – והאישום נגדו הומתק


שוטרים הוזעקו להפריד בין שכנים בעכו לאחר שפרץ ביניהם סכסוך אלים. בעקבות הסכסוך הגישה השכנה תלונה במשטרה על תקיפה וחבלות של ממש שגרם לה השכן.

אך כאשר הועמדו בני המשפחה בפני חקירה צולבת שנוהלה ע"י פרקליט הנאשם, עוה"ד ראובן מלאך– התגלו בסיפוריהם סתירות רבות, ואף הועלה חשד שבעלה של המתלוננת זרק על השכן בלוק, וגרם לו לחבלה ברגלו – שאף תועדה ע"י השוטר שהגיע למקום – אך במשטרה לא תייקו את התמונות – והראיות אבדו.

כבוד השופט וויליאם חאמד מביהמ"ש השלום בעכו, ציין בפסק דינו מספר רב של סתירות שהתגלו בעדויות המתלוננים, והצביע על כשלים חמורים באיסוף הראיות בזירת האירוע.

בשל כך הורה השופט לבטל את סעיף האישום נגד השכן על תקיפה וגרימת חבלות של ממש – עבירה שנושאת בצדה עונשים חמורים, ושינה אותה לעבירה קלה בהרבה – 'תקיפת סתם', בה הודה הנאשם במסגרת חקירתו. גזר הדין אמור להינתן בשבועות הקרובים.

סכסוך אלים בין שכנים בעכו הגיע לבית המשפט: הדיירים שהתגוררו בסמיכות, כשבין חצרות בתיהם מפרידה חומה נמוכה, נקלעו לוויכוח מילולי.

גרסאות הצדדים למה שאירע שונות, אך כתב האישום המקורי אימץ את גרסתה של האישה. לדבריה, החלה הקטטה מחילופי קללות ונאצות, ואז החל השכן לתקוף אותה, כשהוא דחף ומכה אותה, תחילה בידיו ואז באמצעות מקל שהרים. על פי גרסתה, בתה ובעלה יצאו מהבית לשמע הצעקות. הבעל מיהר להגן על אשתו, בעוד הבת מזהירה את השכן כי צילמה ומצלמת את הכל, למרות שלא עשתה כן. לדברי האישה, כתוצאה מאיומי ביתה חדל השכן ממעשיו, עזב את המקל והלך לדרכו. אלא שבדיון שנערך בבית משפט השלום בעכו, במהלכו חקר פרקליטו של השכן, עוה"ד ראובן מלאך – את בני המשפחה חקירה צולבת – נמצאו סתירות רבות בין עדויות המתלוננת, בעלה ובתה.

כך למשל, טענו האישה ובעלה כי השכן אחז במקל בקצה אחד, בעוד הם אחזו בקצהו השני וניסו למושכו לכיוונם. לעומת זאת, בתם טענה כי השכן אחז במקל בשני קצותיו וניסה להדוף את אמה – טענה המתיישבת יותר עם טענת השכן, כי פעל מתוך הגנה עצמית.

בנוסף, טען הנאשם כי בעלה של השכנה זרק עליו בלוק שגרם לנאשם לחבלה – ואף שוטר שהגיע לזירת האירוע תיעד בתמונות את הבלה הזו. השוטר העיד בדיון עצמו כי הנאשם אכן נחבל והדבר תועד על ידו, אלא שעקב מחדל בחקירה, התמונות הללו לא צורפו לתיק, והחבלה לא תועדה.

פרט לכך, עדותה של המתלוננת – לפיה בעלה כלל לא נגע בנאשם – נסתרה על ידי עדותו של הבעל, שהעיד בעצמו כי דחף את הנאשם, תפס אותו בחולצתו והזיזו הצדה.

כבוד השופט וויליאם חאמד קבע בפסק דינו כי המתלוננת לא הצליחה להוכיח מעל כל ספק סביר, כי הנאשם תקף אותה וגרם לה חבלות של ממש. לפיכך החליט השופט לזכות את הנאשם מחמת הספק באישום התקיפה וגרימת חבלה של ממש, ופסק כי יש להרשיע את השכן בביצוע עבירה של 'תקיפת סתם' – עבירה שחומרתה קלה בהרבה מהאישום המקורי.

עו"ד ראובן מלאך מנהריה http://malachlaw.zapages.co.il/ , עוסק בדיני תעבורה ופלילי, במעמד אישי ודיני משפחה.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט