זכות לתת

עובדת מכבי יזמה מבצע תרומות בפייסבוק למען חולה אונקולוגית תושבת חיפה שפגשה במקרה בחזרה הביתה מהעבודה
הדס בר,  עובדת סוציאלית במרפאת בריאות הנפש של מכבי שירותי בריאות בהדר, הייתה בדרכה  לביתה בתום  עוד יום עבודה שגרתי. בבואה לצאת הביתה, גילתה הדס כי דלת היציאה הראשית של המרפאה  הייתה סגורה והיא נאלצה לצאת בשל כך מהדלת האחורית. לפתע, היא הבחינה באישה מבוגרת שישבה  על רצפת המדרכה באופן מוזר

בתמונה: ורד לונגמן עובדת סוציאלית מכבי שירותי בריאות

"ראיתי אותה יושבת באמצע הרחוב, לבדה, על שרפרף קטן על המדרכה, משהו בה היה נראה לי מוזר מאוד, פשוט נראתה לי אבודה הדס ניגשה אליה בסקרנות ודרשה לשלומה של האישה שטענה שהיא בסך הכול עצרה לנוח. הדס הציעה ללוות אותה כדי לוודא שתגיע בשלום לביתה. הצעידה לביתה של האישה, שנמצא מרחק שלוש דקות הליכה מהמרפאה, ארך שעה. בקשותיה של האישה לנוח כל מספר צעדים, עורר בהדס חשד והיא הבינה שהאישה זקוקה לטיפול ושהיא סובלת ממשהו שאינו נראה לעין. "הצעידה האיטית והצורך של האישה במנוחה כל כמה שניות גרם לי להבין  שמשהו כאן לא תקין". בהגיעם לפתח הבניין, הגברת נאחזה בגדר והחלה להתנשף בכבדות. "זה היה יום חם במיוחד ועלינו הרבה מדרגות עד שהגענו לפתח הבניין. בקשתי ממנה רשות שתיתן לי את המפתחות של ביתה שאביא לה כוס מים, לא יכולתי לראות אותה ככה" . מהרגע שהדס נכנסה לביתה של הגברת, חשכו עיניה. " הבית, אם אפשר לקרוא לו ככה, היה נראה זוועה. רציתי למזוג לה כוס מים אלא שהייתה רק כוס אחת וגם היא, הייתה  מלוכלכת. רציתי לשטוף אבל לא היה סבון. פתאום אני מבינה שלגברת הזאת אין בעצם כלום בבית. המקרר היה ריק, ארון המטבח שבור וריק לחלוטין, מכונת כביסה לא מחוברת, מיטה ללא מצעים, רציתי לרחוץ את הכוס בלי סבון אפילו מים חמים לא היו לה". באותם רגעים הדס הבינה שכל התסמינים שזיהתה אצל הגברת התבררו כנכונים. "ברגע שהאישה הבינה שמצבה נחשף בפניי, היא הרגישה מספיק בנוח לספר לי את סיפורה" משחזרת הדס.

מסתבר שמדובר בחולה אונקולוגית, שסובלת מכאבים ואינה מסוגלת להגיע להיבדק אצל רופא בכוחות עצמה.  "היא לבד בעולם הזה , פשוט היה לי עצוב באותם רגעים והחזקתי את עצמי לא לבכות מולה". בדרך חזרה הביתה, לא הצלחתי להרגיע את המחשבות כיצד אפשר לעזור לה, הייתי מוטרדת כי הבנתי שאי אפשר להתעלם מהמקרה.

הדס פנתה לורד לונגמן, עובדת סוציאלית של מכבי  שירותי בריאות לקבלת סיוע וכמו כן אל העובדת הסוציאלית של עיריית חיפה. בנוסף, פרסמה  בפייסבוק ובקהילה שלה  בקיבוץ, בקשות לתרומות.  לתדהמתה של הדס ההיענות הייתה חסרת תקדים ומהירה מאוד, הרבה מכפי שתיארה. "תוך יומיים האוטו שלי היה מפוצץ  בתרומות שנאספו, אני ובתי נסענו אליה בחזרה עם משלוח של כל טוב" בפרק זמן קצר הדס גייסה למען המטרה ציוד חיוני מכל הבא ליד. שולחן אוכל, כלי מטבח, בגדים, מצעים ואפילו דאגה לתקן את המקרר. "אפילו טלפון נייד שלא היה לה  הצלחתי לגייס". ורד לונגמן אף היא בשיתוף עם  שירותי הרווחה דואגים לה לאוכל חם בכל יום, רופא ומטפלת שמגיעים אליה הביתה, כולל טיפול תרופתי עד הבית. לונגמן סיכמה: "הידיעה שאפשר לפגוש לפעמים אנשים כמו הדס ברחוב מעניקה תחושת ביטחון, אני חושבת שמה שהיא עשתה זו הדוגמא הטובה ביותר לאהבת חיים ולתת מהלב, שמחה שיכולנו לסייע". הדס: "אנחנו צריכים להיות יותר ערניים יותר לסביבה שלנו ולראות קצת מעבר"

 

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות