מרפאה חדשה ב"כרמל" למחלות ריאה

מרפאה חדשה וייחודית למחלות ריאה נפתחה בבית החולים כרמל. המרפאה מיועדת לטיפול בחולים הסובלים ממחלות האינרסטיציאליות והיא מנוהלת ע"י ד"ר סוניה שנייר רופאה בכירה במכון ביחד עם פרופ' יוחאי אדיר מנהל מכון הריאות בבית החולים כרמל
 

ד"ר סוניה שנייר, מנהלת המרפאה. "המחלה מופיעה יותר בגברים בגיל מבוגר מעל גיל 50 והיא מופיעה יותר במעשנים". צילום: אלי דדון

בבית החולים "כרמל" פתחו לאחרונה מרפאה חדשה שמתמחה בטיפול במחלות ריאה, בעיקר בחולים הסובלים מחלות ריאה אינטרסטיציאליות. מחלות אלו הן מחלות הגורמות לצלקות ברקמת הריאה וישנה גם תת קבוצה של המחלות ללא סיבה ידועה. למחלה בעברית קוראים "לייפת ריאתית מסיבה לא ידועה" ( IPF ). היא נחשבת מחלה עם שיעור תמותה מאוד גבוה. "50 אחוז מהחולים במחלה ימותו תוך 3 שנים וזה הרבה יותר תמותה מהרבה סוגי סרטן", מסבירה ד"ר סוניה שנייר, מנהלת המרפאה החדשה. המחלה נדירה יחסית ברחבי הארץ, ובאוכלוסיית אזור הצפון שנחקרה במחקר בלעדי אותו הובילה ד"ר שנייר נמצאו 15 חולים לכל 100,000תושבים.

ד"ר שנייר מעדכנת כי המחלה מופיעה יותר בגברים בגיל מבוגר מעל גיל 50 והיא מופיעה יותר במעשנים, אבל לא רק. בשנים האחרונות נמצאו תרופות חדשות המאטות את ההתקדמות המחלה אבל עדיין לא נמצאה תרופה, שתוכל לעצור או לרפא לחלוטין את המחלה.

מנהל מכון הריאות ב"כרמל" פרופ' אדיר מציין כי למרפאה הייחודית והחדשה למחלות ריאה שנפתחה עכשיו בבית החולים "כרמל", מופנים חולים מכל הצפון ומכל רחבי הארץ בגלל נדירות המומחים לטיפול במחלה.

במרפאה מתקיימות ישיבות משותפות עם ריאומטולוגים, כירורגים ורדיולוגים – על מנת להגיש טיפול רב תחומי בחולים האלו. כחלק מהטיפול המערכתי במרפאה מוצעים לחולים תרופות חדשות ומותאמות, ובנוסף הם מופנים לשיקום ריאתי על פי הצורך. שיקום באמצעות תרגילים ופיזיותרפיסטים מקצועיים מהווה את אחד מכלי הטיפול הטובים במחלה.

לאחרונה נערך כנס גדול בביה"ח כרמל ביוזמתה של ד"ר שנייר יחד עם עמותת חוף – העמותה לסיוע לחולי IPF . לכנס שיועד לחולים ולמשפחות הגיעו מעל 150 איש מכל רחבי הארץ. במסגרת הכנס הרצה פרופ' אדיר ונתן הסברים על המחלה על גורמי המחלה, ודרכי  האבחון. וד"ר שנייר הסבירה  על התרופות והטיפולים החדשים.

בעקבות יום העיון והכנס המוצלח הגיעו לבית החולים עשרות מכתבי תודה ממשפחות חולים מכל רחבי הארץ.

מנהלת המרפאה החדשה ד"ר שנייר הגיע לבית החולים "כרמל" מבית החולים בלינסון בפתח תקווה שם התמחתה ברפואת ריאות . בכרמל היא מנהלת את המרפאה החדשה ועובדת לצידו של ד"ר אמיר אברמוביץ בתחום הברונכולוגיה פולשנית. ד"ר שנייר נשואה ואם לארבעה ילדים וגרה בקיבוץ נחשולים.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות