עצומה: הצילו את המוזיקה ברעות

חילוקי דעות תקציביים בין בית הספר "רעות" לבין העירייה מעמידים את מגמת המוסיקה בבית הספר בסכנת סגירה; נכון לעכשיו פוטר המנצח והמנהל המוסיקאלי של תזמורת המגמה, ברק טל; עצומה שעליה חתומים מוזיקאים, הורים ומורים הוגשה לראש העיר
 

כ-1000 מוסיקאים, אנשי אקדמיה, אנשי הוראה, חובבי מוסיקה והורים מודאגים חתמו על עצומה שהוגשה השבוע לראש העיר חיפה, יונה יהב. בעצומה כתבו "אנו הורים, תלמידים ובוגרים של בית הספר השש-שנתי "רעות" לאמנויות, אנשי הוראה ואקדמיה, מוסיקאים ותושבים, עומדים מאחורי המורים במגמת המוסיקה, וקוראים לעיריית חיפה ולעומד בראשה להתגייס מידית לפתרון המשבר. צוות המורים של המגמה מורכב מאנשי אקדמיה ומוסיקאים בעלי שיעור קומה, שהובילו את המגמה להישגים חסרי תקדים כאחת משלוש מגמות המוסיקה הבולטות בארץ. המגמה מושכת אליה תלמידים איכותיים מרחבי הצפון כולו, ומעמידה דורות של בוגרים מצטיינים וידועי שם. אנו חרדים מן האפשרות שהמגמה תשנה את אופייה ואת האווירה החינוכית יוצאת הדופן אשר צוות המורים הנפלא השכיל לקיים בין כתלי בית הספר. עבורנו הצוות הנוכחי הוא הסיבה העיקרית לבחירתנו בבית הספר על אף התשלומים הנוספים. זוהי קריאה לראש העיר להתערב באופן אישי כדי לגשר על הפערים הקיימים בדרך יצירתית ולפתור את המשבר".

"מגמת המוסיקה היא שמורת טבע נדירה באיכותה, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה אנושית וחינוכית" כתב המנצח יובל צורן צילום: אילוסטרציה

"מגמת המוסיקה היא שמורת טבע נדירה באיכותה, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה אנושית וחינוכית" כתב המנצח יובל צורן צילום: אילוסטרציה

הרקע למשבר הינו חילוקי דעות תקציביים בין בית הספר לבין העירייה. מזה מספר שנים מנסה מייסד המגמה ומנהלה, דני עקיבא, להגיע להסדרים עם העירייה אשר לפיהם מורי המגמה המועסקים בחוזה "ספקים" יעבדו בחוזה מיוחד הכולל 12 משכורות, ושכולל ימי מחלה וזכויות סוציאליות, כדי לבסס משרות אמון וכדי לבנות אופק לפעילות המורים במגמה לשנים ארוכות. העירייה לטענת צוות המגמה מתעקשת להעסיקם בחוזי "ספקים" ולא מאפשרת להם תנאים סוציאליים בסיסיים, כגון פנסיה, חופשה ופיצויים. נכון לעכשיו פוטר המנצח ומהנהל המוסיקאלי של תזמורת המגמה, ברק טל, ודני עקיבא הגיש בקשה לפרישה בשנת הלימודים הבאה. כל ניסיונות המשא ומתן עם העירייה עלו על שרטון, ונכון לעכשיו נעשים מאמצים על ידי העירייה למציאת צוות מורים חלופי.

"אם חלק גדול מהמורים יחליט לעזוב, תאלץ העירייה להביא מנהלים ומורים ואפילו אם יהיו בעלי ניסיון בעבודה, בוודאי שיחסר להם הניסיון הדרוש לעבודה במגמה מסוג זה. כתוצאה מכך, האווירה במגמה תשתנה, רמתה תרד מיידית, והרישום שכיום הוא גבוה ירד אף הוא, משום שכרגע המגמה מבוקשת עקב רמתה הגבוהה והמוניטין של הצוות המעולה שלה. חלק מהילדים עוברים מרחק של שעה וחצי נסיעה באוטובוסים לכל צד, רק כדי ללמוד במגמה המיוחדת. חלק ניכר מן הבוגרים צמחו והפכו לקולגות והראייה לכך שארבעה בוגרים מהווים חלק מן הצוות נכון להיום. ההורים משלמים כספים רבים לעירייה ומצפים לקבל תמורה מסוג של צוות מקצועי מסוג זה אשר כרגע מחזיקאת המגמה" אומרים הורי התלמידים באתר המאבק.

"אנחנו לא נשתוק ולא נסכים לראות כיצד מפעל ענק שכזה יורד לטמיון. אולי העירייה צריכה להבין שהתלמידים האלה הם חזית התרבות שלנו בעתיד, שגם ככה הולכת ודועכת… ואנחנו לא ניתן להם ליפול", מוסר צוות ההורים שהמנהיג את המאבק.

מוסיקאים רבים נוספים שלחו מכתבים בנושא לתמיכה במאבק:  "כמי שמכיר היטב את אחדים מבוגרי החוג הותיקים וכמי שבחן את בוגריו בהווה, אני יכול להעיד על בוגרים רחבי אופקים ספוגי תרבות ומצויינים. אין לי ספק שרק סגל איכותי יכול להניב במציאות של היום תוצאות כאלו. אין ספק שעל מצויינות צריך לשלם ותהיה דעת פרנסי העיר נוחה שהכסף מושקע באנשים ומטרות ראויות ושהתוצאות בשטח אינן מעלות כל ספק" אומר המלחין פרופ' עודד זהבי במכתבו.

"מגמת המוסיקה היא שמורת טבע נדירה באיכותה, הן מבחינה מקצועית והן מבחינה אנושית וחינוכית" כתב המנצח יובל צורן, "המגמה מחזיקה בצוות מורים מהבכירים בארץ וזוהי זכות גדולה של תלמידי מוסיקה בחיפה ובצפון ללמוד אצל צוות מורים ברמה שכזו".

"לא, לא כל קבוצה אקראית של מורים יכולה לאתגר של איכות, אנושיות והצמחה", כותב המלחין איתן שטיינברג, "מדובר בקבוצת מורים יוצאת דופן באיכותה ובמחויבותה להוראת המוסיקה ברמה הגבוהה ביותר".

בין המוסיקאים ואנשי ההוראה שחתמו: המלחין ארי בן שבתאי, הפסנתרן פרופ' אסף זוהר,  הפסנתרנית דר' מיכל טל, הפסנתרן והמנצח יוני פרחי, המנצח יובל צורן, הפסנתרן עמית דולברג, פרופ' מירה זכאי, הצ'לן פרופ' הילל צרי, הויולן פרופ' גיא בן ציוני, טיבי צייגר – נגן קלרינט, חבר באנסמבל "הפרויקט הקאמרי הישראלי".

המגמה זכתה בתואר הצטיינות ארצי בקרב כל המגמות הייחודיות והיא מאפשרת לתלמידיה לגשת ל- 10 ו- 15 יחידות לימוד במוסיקה. בנוסף למקצועות הליבה המקובלים, התלמידים לומדים קומפוזיציה, ניצוח, אילתור ועוד. בשנתיים האחרונות זכו בוגרי המגמה בפרסים בתחרות ארצית לקומפוזיציה על-שם פאול בן-חיים. מידי שנה זוכים תלמידי המגמה במעמד "מוסיקאי מצטיין" בצה"ל וחלקם אף מנגנים בתזמורת צה"ל,  רבים מבוגרי המגמה השתלבו בתזמורות מובילות בארץ ובעולם, זכו למשרות פרופסורה באקדמיות מובילות בעולם ונהנים מקריירות בינלאומיות, ביניהם נגן הקלרינט ד"ר גיא יהודה, נגן הקונטרבס ניר קומפורטי, הויולן מתן נוסימוביץ', הצ'לן והמנצח ד"ר תומאס לובנהיים, זמרת הסופרן רונית וידמן לוי, המנצחים יובל צורן וברק טל, ורבים נוספים.

"מגמת המוסיקה בתיכון "רעות" (לשעבר ויצ"ו) חיפה היא פנינה אמנותית בעיר. מערכת שלא יודעת להבחין באיכות, גם לא תדע להבחין בבינוניות." אומר פרופ' חיים פרמונט, מצוות ההוראה במגמה וסגן נשיא האקדמיה למוסיקה בירושלים, "מכל האנשים בממסד החינוכי בעיריית חיפה שהכרנו בשלושים השנים האחרונות, וכן מכל המנכ"לים והמנהלים שהיו לבית הספר – איש מהם לא היה בעל השכלה אקדמית בתחום האמנויות. אין ספק כי ירידת הרמה הצפויה במגמה לא תטריד את המערכת, וזה פשוט טראגי."משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך