מישהו מטפל בך

פרויקט מיוחד שהגתה אחות מהמחלקה הכירורגית בבית החולים "כרמל" יעזור למטופלים להכיר את הצוות שמטפל בו ולהיות בקשר יותר ישיר
 

האחות לנה ויינשטיין שהגתה את התכנית שתעזור למטופל לדעת מי אחראי להבראתו. צילום: כרמל

אחת הבעיות הרווחות ליד מיטת החולה בבתי החולים בכלל היא חוסר הידיעה של המטופל מי האחות או הצוות האחראי על הטיפול בו . "יש לא מעט צוותים סיעודיים בבתי החולים שמרוב התעסקות בעבודה השוטפת שוכחים להציג את עצמם לפני המטופל וזה גורם ללא מעט בעיות", מסבירה האחות לנה וינשטיין מהמחלקה הכירורגית ב' בבית החולים כרמל.

כדי להציף את הבעיה ולהציע שיטות ודרכים כיצד להתמודד איתה, הציגה האחות לנה מכרמל פרויקט ייחודי המציג את הבעיות ומה הדרכים הנכונות לטפל בהן.

את העבודה והפרויקט המיוחד הציגה האחות לנה מכרמל בכנס הכירורגי הדו שנתי שנערך השנה בכפר בלום. בכנס משתתפים הכירורגים המובילים בארץ וגם לבית החולים כרמל הייתה נציגות בכירה וגדולה עם שתי מנהלי המחלקות הכירורגיות ד"ר אריה ביטרמן ד"ר דוד חזן ועוד כירורגים ורופאים בכירים מכרמל.

במסגרת עבודת המחקר של האחות לנה היא הציבה תצפיות ליד מיטות החולים וראיינה ותחקרה את המטופלים המאושפזים ואת הצוותים השונים.

"שמנו לב כי ליד מיטת החולה עוברים ומתחלפים צוותים ואנשים רבים כמו אחיות, עובדי סוציאליים, פיזיותרפיסטים וצוותי רפואה נוספים ולחולה בעצם אין כתובת אחת את מי לשאול", מסבירה האחות לנה, "חלק מאנשי הצוות לא מציגים את עצמם בפני החולים והחולה לא תמיד מכיר ויודע את תוכנית הטיפול שלו ואת מי הוא יכול וצריך לשאול שאלות. המטרה שלנו שחולים לא יצטרכו להסתובב במסדרונות בלי כתובת וכל מה שהם יצטרכו לדעת ולברר הם יפנו לאחות מרכזת הטיפול", מסבירה האחות לנה.

כדי לפתור את הבעיה הרכיבו במחלקה צוות מטרה שהוביל את הפרויקט יחד עם האחות האחראית במחלקה דניאלה בן נחום ויחד הם בנו תוכנית עבודה בה קיימו ישיבות צוות ושיתפו את הצוות בחשיבות הפרויקט . כדי להמחיש לצוות כמה זה בעייתי שהחולה לא יודע מי מטפל בו, בנינו שאלון שהועבר למטופלים כדי להבין מה מצבנו בתחילת הפרויקט, הפרויקט נמשך כחודש וחצי שבסופו הוצאנו שוב שאלונים ובדקנו את התוצאות והתוצאות היו מדהימות אומרת לנה, הביטחון העצמי של החולה עלה מאוד.

עם סיום הפרויקט הוא הוטמע במחלקה והפך לחלק בלתי נפרד מתוכנית העבודה השוטפת של המחלקה הכירורגית בכרמל . "אני מרגישה סיפוק שעשיתי משהו טוב למחלקה ולחולים", מסכמת האחות לנה. "הצלחתי ביחד עם הצוות לשפר את חווית האשפוז של החולים לשפר את חווית הטיפול שלנו ואת האינטראקציה והתקשורת בין החולה למטופל. זה עונה ונותן לנו את הבסיס של האחות כמרכזת הטיפול, והשמת והחולה במרכז".

הפרויקט של האחות לנה ויינשטין מכרמל נבחר להצגה בפני פורום הכירורגים המכובד מתוך עשרות עבודות שהוגשו להצגה. זאת אחת הפעמים הראשונות שפרויקט של אחות מוצג בפני פורום רופאים כירורגים , וההצגה והפרויקט של לנה קצרו מחמאות ותגובות מצוינות.

 

 

 

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות