בתיאטרון חיפה מעלים הצגה על פי ספרו של הסופר האמריקאי ממוצא יהודי, נתן אנגלנדר, ויוצאים לירושלים על מנת ללמוד על העולם החרדי.

בחמישי האחרון משה נאור המנהל האומנותי של תיאטרון חיפה וניצה בן צבי מנכ"לית התיאטרון, קיימו סיור לימודי בשכונה מאה שערים בירושלים וזאת לקראת העלאת ההצגה ״קרקס של יהודים״.
משה נאור, ניצה בן צבי ולירית בלבן מתענגים על המעורב הירושלמי. אלבום פרטי

ביום חמישי האחרון, משה נאור המנהל האומנותי של תיאטרון חיפה וניצה בן צבי מנכ"לית התיאטרון, קיימו סיור לימודי בשכונה מאה שערים בירושלים וזאת לקראת העלאת ההצגה ״קרקס של יהודים״. כמובן שבסיום הסיור קינחו במסעדת חוצות  המיתולוגית שברחוב אגריפס בירושלים וכך גם הטבעונים שבחבורה לא עמדו בפיתוי.

על ההצגה: בלב ברוקלין ניו יורק, בירת העולם החופשי, מתקיים מיקרו קוסמוס של יהודים, בעלי פאות, לובשי שחורים ומגבעות, ממש כמו אבותיהם מה "שטעטעל" באירופה. זר המתבונן בהם מהצד טועה לחשוב שהם חלק מקרקס, ולא סתם קרקס – קרקס של יהודים. רוחמה מחפשת לעצמה שיער חדש כדי לחזור ולהרגיש יפה. גיטה דווקא רוצה להסיר את השיער הצומח על סנטרה, ומי יודע, אולי גם למצוא אהבה. בונה רוצה לשלם סוף סוף את החשבונות, אבל בעלה, בטלן ירא שמיים, מעדיף את בית הכנסת על החשמל שבביתם. כולם נאבקים להשתרש בסביבתם החדשה, מבלי לאבד את זהותם. המחזה מציג פסיפס אנושי קומי-דרמטי, מצחיק, אפלולי, מבריק ושובר-לב כאחד, החושף את הקונפליקט התמידי שבין עקירה ושורשים ומאיר את הפנים השונות של משמעות הקיום היהודי בעולם המאה העשרים, ואת הדילמות השונות של יהודים דתיים נוכח אתגרים שמציבים בפניהם החיים המודרניים. 
 
על ההשראה למחזה: 
בשנת 1999 ראה אור הספר "גלגול בפארק אווניו" מאת הסופר האמריקאי ממוצא יהודי, נתן אנגלנדר. הספר, אסופת סיפורים קצרים שרבים מהם מתרחשים בתוך עולמה של הקהילה היהודית האורתודוקסית ומאירים פנים שונות של משמעות הקיום היהודי בעולם, זיכה את המחבר במלגת גוגנהיים ובמעמד של כוכב עולה בשמי הספרות. ארבעה סיפורים מתוך הספר נכללו באנתולוגיות השנתיות תחת הכותרת: "הסיפורים הקצרים האמריקאיים הטובים ביותר". בשנת 2000 זכה אנגלנדר בפרס
PEN/Malamud המוענק על מצוינות באמנות כתיבת הסיפור הקצר ובפרס האקדמיה האמריקנית לאמנויות. הספר היה לרב מכר בינלאומי ותורגם לאחת עשרה לשונות. אנגלנדר נולד בשנת 1970 גדל בניו יורק, בשטעטעל יהודי מוקף בקניונים והתגורר מספר שנים בירושלים. מאז ראשית דרכו הוכתר כאחד מנסיכי תור הזהב החדש של הספרות היהודית-אמריקאית ונבחר על ידי מגזין "הניו יורקר" כאחד מ-20 הסופרים הצעירים הטובים בארצות הברית. 

מאת: רוני ברודצקי ודניאל כהן-לוי 
בימוי: רוני ברודצקי 
עיצוב תפאורה: רות מילר 
עיצוב תאורה: חני ורדי ויאיר ורדי 
עיצוב תלבושות: אבישג גולדמן 
מלחין ונגן: רן בגנו 
תנועה: טל קון 
ע. במאי: ליאור סבג 
בהשתתפות: סיגלית פוקס, לירית בלבן, יעל לבנטל, שרון דנון, אייל רוזלס, יואב בר לב, רון ריכטר, ולדי פסחוביץ'.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בהכי חם