פלסטיקאים מדור לדור

לפני שבוע, בטקס קבלת תואר דוקטור לרפואה בטכניון, עלה על הבמה רופא צעיר בשם ליאור הר שי. מה שהנוכחים לא ידעו, שהרופא שהולך להתמחות בפלסטיקה, הוא דור שלישי למנתחים פלסטיים – האב מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית בכרמל פרופ' ירון הר שי והסב שנכח פרופ' ברנרד הרשוביץ
 

שני פרופסורים ודוקטור צעיר אחד – והכל בפלסטיקה כירורגית. צילום: הטכניון

על במה אחת מכובדת בטקס קבלת תואר דוקטור לרפואה בפקולטה לרפואה של הטכניון עלו 3 דורות של רופאים. לא רק רופאים, אלא כולם מומחים לכירורגיה פלסטית. הצעיר שסיים את לימודי הרפואה ד"ר ליאור הר שי, אביו מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית בביה"ח כרמל ובמרכז לין פרופ' ירון הר שי, והסבא הגאה פרופ' ברנרד הרשוביץ.

בשנת 1946 סיים פרופ’ הרשוביץ את לימודי הרפואה בדרום אפריקה וכעבור חמש שנים עלה לארץ והיה ממייסדי הרפואה הפלסטית בישראל. “בתקופה ההיא עסקנו בעיקר בתיקון מומים מולדים ובטיפול בכוויות”, הוא סיפר. “כאשר ייסדתי את המחלקה ברמב”ם 'זכיתי’ בשתי מיטות בלבד לטיפולים פלסטיים במחלקת העיניים. כך התחלנו, תוך מחסור רציני במיטות. עם השנים התפתחו  טיפולי הקוסמטיקה ויותר רופאים נכנסו לתחום. אני מרגיש מבורך ומודה לאל על שזכיתי להיות נוכח במעמד קבלת התואר של הנכד".

פרופ’ הרשוביץ, אב לשלושה וסב ל-9 נכדים ול-5 נינים, יחגוג בחודש אוגוסט את יום הולדתו ה-94.

“סבא ברנרד גידל אותי להיות רופא ואני גידלתי את ליאור", אמר פרופ’ הר-שי מכרמל, אב לשלושה וסב לשני נכדים, המשמש כיום סגן דיקן לפיתוח אסטרטגי בפקולטה לרפואה ומנהל את היחידה ואת המחלקה לכירורגיה פלסטית במרכזים הרפואיים כרמל ולין. “תחום הרפואה היה תמיד בין כותלי הבית, וכבר בבית הספר התיכון ידעתי שאהיה רופא. בראשית לימודי הרפואה ידעתי שזו תהיה כירורגיה פלסטית ואבי היה המנטור שלי – את ההתנסות המקצועית הראשונה שלי עשיתי במשך שבועיים במחלקה של אבא ברמב”ם. עם השנים יצא לאבי ולי לבצע מחקרים ולכתוב מאמרים משותפים, וכעת יש לי מאמרים משותפים עם בני ליאור".

ד”ר ליאור הר-שי, 31, התחתן לאחרונה וכיום הוא מתמחה במחלקה לכירורגיה פלסטית במרכז רפואי רבין, בפתח תקווה. "כשביקשתי להתקבל ללימודי רפואה", סיפר, “אבא סירב להביע דעה בעד או נגד. רק לאחר שהתקבלתי הוא אמר לי שהוא תומך בי בכל מאודו. גם הבחירה בפלסטיקה לא הייתה דבר מובן מאליו. אבא אמר לי: ‘תעשה מה שאתה מרגיש’ ואכן, במהלך הלימודים חיפשתי תחומים אחרים. בדקתי את תחום הקרדיולוגיה והתעניינתי בנוירולוגיה, אבל יותר מהכל נמשכתי לכירורגיה פלסטית משחזרת. אני גאה להמשיך בדרכם של אבא ושל סבא".

את הטקס הנחה בכישרון רב המשנה לדיקן הפקולטה פרופ’ גיורא פילר שהוא גם מנהל מחלקת הילדים בכרמל. בטקס חלוקת תוארי דוקטור לרפואה מטעם הטכניון סיימו -117 בוגרי המחזור ה-43 של הפקולטה לרפואה .

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות