סוכרתי וסובל מנימולים/עקצוצים?

מחקר חדשני העוסק בנוירופתיה סוכרתית: שיתוף פעולה בין ביה"ח רמב"ם, מוסד הטכניון והאיחוד האירופאי
במעבדה לנוירופיזיולוגיה קלינית שבפקולטה לרפואה בטכניון/ מחלקה נוירולוגית של בית החולים רמב"ם, בראשותו של פרופ' דוד ירניצקי, מתבצע מחקר שבו משתתפים חולים הסובלים מנוירופתיה סוכרתית. מטרת המחקר היא לאפיין את אוכלוסית החולים ולהבין מדוע חלקם מפתחים כאב כרוני. נוירופתיה סוכרתית, הפוגעת בכ 50% מחולי הסוכרת, היא סיבוך נפוץ של מחלת הסוכרת בו מסיבה שאינה לחלוטין מובנת, נפגעים סיבי עצב בכפות הרגליים. ככל שהמחלה מתקדמת היא יכולה לערב גם  את כפות הידיים ואיברים נוספים. הנוירופתיה מתבטאת בירידה בתחושה בכפות הרגליים או לחלופין הפרעות תחושה כגון נימולים ועקצוצים.  אחוז ניכר מהחולים מפתחים גם כאב נוירופתי המהווה מטרד משמעותי ופוגע באיכות החיים של החולים.

חולים עם נוירופתיה סוכרתית המשתתפים במחקר מוזמנים להשתתף בפגישת מחקר אחת, במהלכה הם עוברים סידרה של בדיקות תחושה, בדיקות עיבוד כאב והקלטה של גלי המוח (EEG). בנוסף נלקחת דגימת דם לבדיקות גנטיות במטרה לזהות גנים המעורבים בהתפתחות הכאב הסוכרתי.

פרופ' ירניצקי מסביר כי עד היום השתתפו במחקר כ 50 חולים, ואנו צופים גיוס של חולים נוספים בחודשים הקרובים לבדיקה זו. המחקר מתבצע בשיתוף פעולה עם צוות פנימית ד' בראשותו של פרופ' משנה מור'יר ח'אמיסי ועם ד"ר עירית הוכברג ממרפאת הסוכרת.

המחקר ממומן על ידי האיחוד האירופאי במסגרת תוכנית  HORIZON 2020 . אתר המחקר ברמב"ם/ מוסד הטכניון הוא אחד מבין 13 מרכזי מחקר ברחבי אירופה המשתתפים בפרויקט בינלאומי זה. תוצאות המחקר צפויות לשפוך אור על תופעת הכאב בחולי סכרת ולהוביל לטיפול יעיל יותר באוכלוסיה זו.

חולי סכרת הסובלים מהפרעות תחושה ו/או כאבים ברגליים מוזמנים לפנות למספר 053-9192777 על מנת לבדוק את התאמתם להשתתפות במחקר.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות