נלחמים בהפטיטיס C

בבית חולים "כרמל" מציינים את חודש להפטיטיס C שפוגע בכבד. 150,000 ישראלים נושאים בגופם את הנגיף
 

יש טיפול פומי יעיל מאוד למחלה באמצעות טבליות בלבד המביא לסילוק מוחלט של הנגיף ב-95 עד 100 אחוז מהמטופלים

החודש הוא חודש המודעות להפטיטיסC . פרופ' אלי צוקרמן, מנהל היחידה למחלות כבד בבית החולים כרמל, ויו"ר החברה הישראלית לחקר הכבד מעדכן כי בישראל חיים כ- 150,000 נשאי נגיף ההפטיטיס C. הנגיף גורם לדלקת כרונית בכבד שעלולה לפגוע בתפקוד הכבד ולהוביל לשחמת והוא הגורם העיקרי לסרטן כבד ולצורך בהשתלת כבד.

שכיחות הזיהום הנגיפי הכרוני בישראל כ-2 אחוז מהאוכלוסייה. קבוצות הסיכון העיקריות כוללות ילידי ברית המועצות לשעבר, משתמשים בסמים בהזרקה ואלו שקבלו עירוי דם או מוצריו לפני שנת 1992. פרופ' צוקרמן אומר כי מומלץ מאוד שאלו הנמצאים בקבוצות הסיכון יעברו בדיקה לאבחון הזיהום בנגיף. ברוב המכריע של המקרים המחלה "שקטה" ואינה מלווה בתסמינים קליניים. בחלק מהמקרים התסמינים אינם ספציפיים: עייפות, חולשה, כאבי פרקים.

פרופ' צוקרמן מציין כי אבחון המחלה נעשה בבדיקת דם פשוטה (בדיקה לנוגדנים). אם הבדיקה חיובית יש להגדיר את תת-הסוג של הנגיף (גנוטיפ), לקבוע את רמת הנגיף בדם (עומס נגיפי) ואת חומרת המחלה (ההצטלקות) וזאת בבדיקות לא פולשניות כמו פיברוטסט (בדיקת דם) או אלסטוגרפיה /פיברוסקן של הכבד (בדיקה דמויית אולטרסאונד).

דלקת כבד נגיפית מסוג  C (הפטיטיס C) מועברת בדרך כלל במגע של דם עם דם נגוע בנגיף (הנגיף מחולל המחלה). נגיף הדלקת גורם לדלקת כבד כרונית והצטלקות קשה של הכבד (שחמת הכבד) וסיבוכיה הם: דליות בוושט, מיימת, שינוי במצב ההכרה, צהבת, סרטן הכבד ואי ספיקת כבד.

הבשורה כיום אומר פרופ' צוקרמן מכרמל, כי יש טיפול פומי יעיל מאוד למחלה באמצעות טבליות בלבד המביא לסילוק מוחלט של הנגיף ב-95 עד 100 אחוז מהמטופלים. הטיפול קצר יחסית בדרך כלל 12 שבועות וכמעט נטול תופעות לוואי ומביא לשיפור משמעותי במחלת הכבד אף אם היא במצב מתקדם.

פרופ' צוקרמן מעדכן כי בקרוב יתקיים הכנס השנתי למחלות כבד באילת. לכנס מוזמנים אורחים ומרצים בעלי שם עולמי ובו תוצגנה עבודות מחקר של הרופאים למחלות כבד הישראליים. הכותרת של הכינוס הינה Hot topics in Hepatology ובו ידונו בנושאים בוערים ומעוררי מחלוקת
מחלות כבד הנוגעים לחידושים בטיפול בהפטיטיס C, הפטיטיס B, סרטן כבד ועוד.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות