קרינה תוך ניתוחית לסרטן השד

ד"ר אריה ביטרמן מנהל המחלקה הכירורגית א' בבית החולים הציג בכנס כירורגי את אחת משיטות הטיפול המתקדמות ביותר בתחום סרטן השד שהופעלה ויושמה לראשונה בבית החולים כרמל – הקרנה תוך ניתוחית
 

פרופ' ביטרמן וילדיו: זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של הכנסים הכירורגים בישראל שאבא ושני ילדיו מציגים עבודות בכנס הארצי. צילום: כרמל

סרטן השד הינו אחד מסוגי הסרטן הקשים והנפוצים בישראל. אחת משיטות הטיפול המתקדמות ביותר בתחום הופעלה ויושמה לראשונה בבית החולים כרמל היא שיטת ההקרנה התוך ניתוחית.

ד"ר אריה ביטרמן מנהל המחלקה הכירורגית א' בבית החולים כרמל ומי שמנתח ומטפל באמצעות שיטת ההקרנה התוך ניתוחית מזה עשר שנים, הציג עבודה מפורטת בנושא, בכנס הכירורגי הארצי הדו שנתי שנערך בכפר בלום.

במסגרת העבודה הציג פרופ' ביטרמן כי עד היום נעשו וטופלו בחדרי הניתוח של כרמל מעל 600 טיפולים בשתי המחלקות הכירורגיות .

"מדובר במספרים ובמקרים שטופלו בסדרי גודל של מרכזים גדולים באירופה אמר ד"ר ביטרמן, "אלו מספרים גדולים מאוד ברמה הישראלית ומכובדים מאוד למרכז רפואי מוביל כמו בית חולים כרמל". במסגרת המצגת הוכיח ד"ר ביטרמן כי הטיפול באמצעות הקרינה התוך ניתוחית הינו בטוח עם תוצאות טובות ומעט מאוד של חזרה של המחלה.

ייחודיות הטיפול הינה כי תוך כדי הניתוח להסרת הגידול הסרטני ותוך כדי הרדמת החולה מבוצעת הקרנה ממוקדת לתוך הגידול. ההקרנה התוך ניתוחית הינה הקרנה אחת החוסכת למטופלת כ  30 טיפולי הקרנה חיצוניים על כל הסבל והטרטור הקשור בהם. ההקרנה התוך ניתוחית מתאימה לנשים מתחת לגיל 55 עם גידול צינורי מסתנן בשלב הראשון של המחלה. במהלך הניתוח וההקרנה התוך ניתוחית משתתפים כירורגים אונקולוגים פיזיקאים ואנשי איזוטופים. במהלך הכינוס הכירורגי והצגת העבודה של ד"ר ביטרמן התרחשה גם פגישה ייחודית ומרגשת

ד"ר ביטרמן פגש בכינוס את 2 ילדיו שגם הם רופאי העתיד בכירורגיה וגם הם הציגו עבודות מול הפורום המכובד של בכירי הכירורגים בישראל.

הבן ד"ר ניר ביטרמן מתמחה הפלסטיקה שהציג עבודה על תיקון בקעים גדולים וענקיים של דופן הבטן לאחר ירידה במשקל עקב ניתוחים בריאטריים ואת הבת סיון ביטרמן סטז'רית לרפואה שהציגה עבודה מרתקת על השפעת החומר קלריטין על מחזור חיי התא לאחר פגיעה מסוג אסכמיה רפרפוזיה במעי במודל חיה, יחד עם פרופ' סחוטניק.

זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של הכנסים הכירורגים בישראל שאבא ושני ילדיו מציגים עבודות בכנס הארצי. "הרגשתי כמו טווס, זאת גאווה גדולה עבורי", אמר ד"ר ביטרמן. "גם אשתי רבקה נמצאת בעולם הרפואה ועובדת כרוקחת בבית חולים. אנחנו בית שגדלו בו ודיברו בו רפואה והילדים בהחלט ספגו והפנימו ואני גאה בהם מאוד".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות