איך נלחמים בקיקיון

הועדה החקלאית מובילה בימים אלו מבצע ניקוי הקיקיון המצוי מחוף הכרמל. החקלאים ומזכיוריות היישובים צריכים להכיר ולדאוג להשמדתו של הצמח

בתמונה מנשקה פולק, רכז וועדה חקלאית חוף הכרמל. פעולת השמדה צריכה להתבצע בשלושה מעגלים: המשק החקלאי, מזכירויות היישובים והמועצה האזורית. צילום: דוברות חוף הכרמל

צמח הקיקיון המצוי מוגדר על ידי משרד החקלאות ורשות הטבע והגנים כצמח פולש, בר השמדה. הצמח שמוצאו מאפריקה מגיע לגובה של כ־6 מטרים. פריחתו בקיץ, זרעיו רעילים, מצוי בעיקר בצפון ובמישור החוף.

הקיקיון שימש בעבר לצורכי הפקת שמנים לתעשיות שונות וכן להפקת חומרים נרקוטיים. במזרח הרחוק עדיין מגודל מסחרית לצורך תעשיית תרופות ושמנים. בחוף הכרמל נמצא הקיקיון כמעט בכל ייושבי המועצה, בשטחים החקלאיים,  גם הנוסעים בכביש 4 יכולים לראות ולזהות בקלות את הקיקיון המצוי. בשנים האחרונות התגלו נזקיו הגדולים של צמח הקיקיון, נזקים גדולים בהרבה מתועלתו ועל כן החל רכז הוועדה החקלאית של חוף הכרמל, מנשקה פולק בהסברה ליישבוים ולחקלאי המועצה, במטרה לצמצם ולהשמיד את הצמח במרחב חוף הכרמל.

אז למה הקיקיון רע לחקלאות?

הקיקיון בעיקר חלקו העליון המלבלב הוא אכסניה לתריפסים, זבובים, נמלים וכל מיני חרקים שונים המזיקים לפירות הנשירים לאבוקדו, למנגו,לשסק וגם לירקות.  נגד כל אלה אנחנו מרססים או מדבירים ביולוגית. על מנת להפחית את הטיפול במזיקים, יש לטפל במקור הדגירה ובית הגידול למזיקים, מציין פולק בדבריו ועל כן יש להשמיד כל צמח קיקיון שבו נתקלים.

כיצד משמידים את המצח ומונעים את הפצתו?

פעולת השמדה צריכה להתבצע בשלושה מעגלים: המשק החקלאי (השמדה בשטחים החקלאיים), מזכירויות היישובים (בהשמדת הצמח פנים יישובים) והמועצה האזורית.

תפקיד המועצה הוא קריטי במשוואה מכיוון שהמועצה צריכה לדאוג גם לאיגום תקציבים לפעולות השמדת הקיקיון בחגורה שמסביב ליישובים וגם ליצור פרוטוקול טיפול משותף עם הרשויות הסמכות. כמובן ששיתופי הפעולה כוללים את רשות הניקון, קרן קיימת לישראל ורשות הטבע והגנים. בסופו של יום, הציפייה מהמשקים החקלאים ומזכירויות היישובים להכיר את צמח הקיקיון ולדאוג להשמדתו, עם  דרך כריתה מכנית של השיחים הבוגרים או הדברה מותרת לצמחים הקטנים יותר.טיפול מטרם הפצת הזרעים מונע את השזרוע הבא. כך ניתן יהיה להקטין באופן משמעותי את פריסת הצמח באזור. הקטנת פריסת הצמח בשטח, פירושה הקטנת כמות ריסוסים והדברה ביולוגית.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ים