אילו זכויות מגיעות לנכים ממוסדות המדינה?

הזכויות המגיעות לנכים משתנות לפי אופי הפעילות של כל מוסד ציבורי. איזה זכויות ניתנות על ידי המוסד לביטוח לאומי, מה מציעות הרשויות המקומיות מתי אפשר לקבל פטור ממס הכנסה? הנה המדריך המלא

מוסדות המדינה מעניקים שורה ארוכה של זכויות עבור נכים. מטרת הזכויות היא לסייע לנכים לשמור על רמת חיים מסוימת, לעזור להם להתמודד עם בעיות רפואיות ולהקל גם על התא המשפחתי. לפיכך, כדאי להכיר את הזכויות שמגיעות לנכים ממוסדות המדינה ולבחון במידת הצורך את האופן שבו ניתן לנצלן.

המוסד לביטוח לאומי הוא המוסד העיקרי שאחראי על זכויות לנכים. בביטוח הלאומי מכירים בנכות על סמך אישורים רפואיים ורק לאחר עמידה בוועדה רפואית, שתפקידה לקבוע את אחוזי הנכות ובהתאם את דרגת הנכות והקצבה. קצבת הנכות ניתנת על פי קריטריונים שהם גיל, אחוז אובדן כושר השתכרות כתוצאה מהנכות ואחוזי הנכות עצמם. בנוסף, במוסד לביטוח לאומי מציעים הטבה בדמות פטור מתשלום ביטוח לאומי לאורך התקופה שבה המבוטח מקבל קצבת נכות.

איך מממשים זכויות מול הרשות המקומית?

כדאי לנכים להכיר את הזכויות הניתנות להם על ידי הרשויות המקומיות. ברוב הרשויות זכאים הנכים להקלות בתשלומי ארנונה, בהנחות על שירותים מוניציפאליים וכן הלאה. עם זאת, התנאי לקבלת ההטבה הוא הגשת בקשה לרשות המקומית ואפשר לערוך אותה בעזרת אנשי מקצוע או באופן עצמאי.

גם במשרד הרווחה מעניקים זכויות מסוימות לנכים. נכים המקבלים קצבת נכות בשל דרגת אי-כושר בשיעור של לפחות 74% והם בעלי נכות רפואית של 80% זכאים למשל להנחה בהתקנת קו טלפון, בזמני שיחות ובדמי שימוש. גם כאן יש צורך בפניה מסודרת לנציגי משרד הרווחה על מנת לקבל את ההטבה והיא לא ניתנת באופן אוטומטי.

מתי מקבלים פטור ממס הכנסה?

פטור ממס הכנסה לנכה לנכה לנכה עשוי לשפר בצורה דרמטית את איכות החיים שלו ולצמצם בעשרות אחוזים את ההוצאה החודשית. אדם נכה זכאי לפטור אם נקבעה לו נכות רפואית משוקללת בשיעור של מעל 90% לתקופה של מעל חצי שנה, מצירוף של מספר נכויות עקב בעיות רפואיות שונות. לחילופין ובלי קשר לחישוב משוקלל, הפטור ניתן לנכים בשיעור של 100% עקב בעיה רפואית שמוגדרת "קשה" כגון עיוורון, סרטן והשתלת איברים.

נכים המוכרים ככאלה על ידי המוסד לביטוח לאומי ובדרגת אי-כושר של 74% לפחות זכאים לסיוע בתשלום שכר דירה מטעם משרד הבינוי והשיכון. כמו כן, הם יכולים לקבל עזרה עבור רכישת דירה מחברות בנייה ציבוריות. את ההטבה מקבלים הנכים באמצעות הגשת בקשת זכאות באחד מהבנקים למשכנתאות.

לבסוף, במשרד התחבורה מעניקים לנכים אפשרות לקבל הנחה במחיר כרטיסיות אוטובוסים. כאן יש לבחון כל מקרה לגופו, על אף שהזכאות היא אוטומטית, ללא צורך בהגשת בקשה ולתקופה של שנתיים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בצרכנות