נקיים לטווח הרחוק

בעקבות ערר של עיריית חיפה נמחק מתוכנית המתאר החדשה סעיף המאפשר תוספת תעשייה פטרוכימית במפרץ חיפה

"נילחם בכל גורם ובכל תוכנית שתבקש לפגוע באיכות האוויר והסביבה של  תושבי חיפה והמטרופולין"

ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, קיבלה בסוף השבוע שעבר את הערר אותו הגישה עיריית חיפה על החלטת הוועדה המחוזית למתן תוקף לתוכנית המתאר החדשה של חיפה חפ/2000. ערר העירייה התייחס כנגד סעיף שהתווסף לתכנית על פיו אחת ממטרותיה היא "שילוב תעשייה פטרוכימית משמעותית במרכזי התעסוקה במפרץ חיפה". בערר שהוגשה על ידי העירייה נאמר בין היתר: "עיריית חיפה עושה מאמצים לצמצם את משקלה של התעשייה הפטרוכימית ואת המפגעים הסביבתיים הנובעים ממנה. הגדרת אחת ממטרות התכנית לפיתוח תעשייה פטרוכימית משמעותית אינה תואמת את הכוונות ארוכות הטווח והמאמצים הננקטים על ידי העירייה".

תוכנית המתאר החדשה של חיפה תחליף כעת את תוכנית המתאר הקיימת עוד מימי המנדט, ומסדירה לראשונה, מאז שנת 1934, את ייעודי הקרקע ואופק הפיתוח של העיר בכל תחומי החיים. התוכנית מפרטת בנושא התשתיות ואיכות הסביבה וקובעת כי: "ינקטו כל האמצעים למניעת מפגעים סביבתיים באופן שאזור המפרץ והעיר חיפה כולה יהפכו נטולי מפגעי זיהום אוויר והסביבה". בתוך כך, מבטיחה התכנית פיתוח שטחים ירוקים לרבות הקמת פרק הקישון ושמירה על הוואדיות ומעודדת התחדשות עירונית בכל רחבי העיר.

גיבוש התוכנית כלל את אחד התהליכים העמוקים והמורכבים בשיתוף ציבור שנעשו עד כה בישראל. העירייה פנתה לתושבים ובעלי עסקים באמצעות גלויות בדיוור ישיר, כלי התקשורת והמדיה הדיגיטלית במטרה לאפשר לכל תושב, אפשרות לקחת חלק פעיל בעיצוב עתידה של העיר וקביעת פניה לשנים הבאות. אלפי תושבים נענו והעדיפו באופן מובהק את הנושא הסביבתי. התכנית משקפת את שאיפת התושבים בהתייחסות לאזורים שונים בעיר כאשר השינוי הדרמטי ביותר יהיה במפרץ חיפה שיהפוך לחצר הקדמית של העיר עם מרכז תוסס וחדשני לפעילות תיירותית, פנאי ונופש, מסחר ופיתוח מואץ.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה