סדנאות במשקל קל

קצב העליה במשקלם של ילדים גדל פי שלושה ומדובר מגיפה של ממש. הוכח כי להורים תפקיד מרכזי ובכללית יוזמים בהתאם תוכניות ייחודיות להתמודדות עם התופעה
 

בעשורים האחרונים הוכפל קצב העליה במשקל בקרב ילדים בני 2- 11 ושולש קצב העלייה במשקל בקרב מתבגרים בני 12-19. כמו כן גדלה פי 3 שכיחות השמנת יתר חולנית בקרב ילדים. התוצאה היא שאחד מכל חמישה ילדים בכיתה א' סובל מעודף משקל ובכתה ז'3 השכיחות היא כבר של אחד מכל שלשה תלמידים. סה"כ, כרבע מהילדים בגילאי 2-18 באיזור הצפון לוקים במשקל עודף, מתוכם כ- 11 אחוז עם השמנת יתר! נתונים אלה ואחרים מציגה  ד"ר גלית גולדז'ק קוניק – מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה של כללית במחוז חיפה וג"מ. על רקע זה, יוזמת כללית תוכניות שיסייעו למשפחות לטפל בבעיה באופן מאוזן ובלי שיגרם נזק בריאותי ורגשי לילד.

 

התוכנית מבוססת על 3 חודשים במהלכם נערכים מפגשים דו שבועיים משך שעה כל אחד

 

בימים אלה נפתחת בכללית סדנא המבוססת על  מתכונת יחודית, שבה הילדים בעיקר מופעלים בפעילות גופנית מהנה, המבוססת על משחק וכיף ובעיקרון לא משוחחים עימם על דיאטות והשמנה ואינם שומעים כל הזמן על המותר והאסור באכילה. לעומת זאת, ההורים לוקחים חלק פעיל בתוכנית ומקבלים הדרכה על ידי דיאטנית וכן שיחות בהנחיית עובדת סוציאלית. התוכנית מבוססת על 3 חודשים במהלכם נערכים מפגשים דו שבועיים משך שעה כל אחד, לילדים. בנוסף, במקביל לאחד המפגשים השבועיים מתקיימת גם שיחה  עם ההורים על ידי דיאטנית ובחלק מהמפגשים שיחה בהנחיית עובדת סוציאלית.

כדי להתאים את התוכנית לקבוצות הגיל השונות, נערכות 2 סדנאות במקביל: אחת לילדים בגילאי 7-9 והשניה למתבגרים בגילאי 10- 12, שהם מוזמנים גם לקחת חלק במפגשים להורים. עלות הסדנא האינטנסיבית, שבפועל מבוססת על 3 מפגשים שבועיים (שניים לילדים ובמקביל אחד להורים), נוחה ביותר בהשוואה לתוכניות המוצעות בשוק הפרטי והנחה נוספת ניתנת לעמיתי ביטוח המושלם.

מומחי כללית מציינים כי כל המחקרים בנושא מצביעים על כך שתוכנית טיפול מבוססת משפחה היא המתאימה ביותר, אשר מביאה לתוצאות הטובות ביותר וללא שיתוף הפעולה של ההורים, לא ניתן לטפל  בהצלחה בילד הסובל ממשקל גוף לא בריא. חשוב לציין, אומרת שירי שלו– דיאטנית קלינית לילדים בכללית ומרכזת התוכנית, שהמטרה אינה בהכרח ירידה במשקל. מדובר בילדים שצפויים לגבוה ובלימת העלייה במשקלם כבר תביא להרכב גוף בריא יותר. איננו מתייחסים למשקל כיעד מספרי, אלא פועלים לשינוי בהרכב הגוף והבריאות הגופנית והרגשית.

לתוכנית הטיפול בהשמנת יתר בילדים יש חשיבות רבה, מסבירים רופאי כללית, כי  ההשמנה מהווה גורם סיכון משמעותי להתפתחותן של מחלות מבוגרים כמו סוכרת, יתר לחץ דם, שומנים בדם –המהווים את התסמונת המטבולית- בגיל צעיר. כמו כן, סיכון לחלות בגיל צעיר במחלות לב, ללקות באירוע מוחי לממאירות, בעיות פוריות ועוד. על כך, יש להוסיף מימד רגשי- חברתי, כי באופן אבסורדי, בעוד יותר ויותר ילדים ונערים סובלים מעודף משקל, החברה שלנו יותר ויותר מקדשת רזון קיצוני, כמודל יופי. התוצאה היא, שעל אף שהם אינם חריגים סטטיסטית, הם מועדים לנידוי חברתי, לדימוי עצמי נמוך ולעתים אף מקבלים מסרים סמויים של אכזבה במשפחתם – כי אינם מממשים את חלום "הילד המושלם".

 

תוכנית טיפול מבוססת משפחה היא המתאימה ביותר, אשר מביאה לתוצאות הטובות ביותר. צילום: אילוסטרציה

 

הסביבה התרבותית מקשה על ההתמודדות כי הילדים והנוער חשופים לשפע של מזון מעובד עם פרסומות מפתות למזון מזיק. על כך יש להוסיף את אורח החיים המודרני, כשהילדים צמודים  למסכים, ממעטים לשחק בחוץ ומוסעים ברכבים גם לבית הספר הסמוך. ההורים טרודים בעבודה, כך שהילדים מקבלים פחות ארוחות בבישול ביתי וכמעט של נהוגות ארוחות משפחתיות – כל אלה תורמים  לקושי נוסף בשמירה על אורח חיים בריא.

הסכנה היא גם בכך שבהעדר טיפול מקצועי, מתנסים הילדים, לעתים בעידוד ההורה, דיאטות מסוכנות לגדילתם ובריאותם, נרשמים למכוני כושר לא מותאמים. התוצאה היא לא רק הוצאה כספית גדולה ומכבידה, אלא בעיקר נזקים בשל תוכניות המועברות על ידי חובבנים שמכתיבים דיאטות מזיקות לבריאות הילד וצמיחתו.

יתרונן של הסדנאות שפותחת כללית בכך שהן מועברות על ידי אנשי מקצוע מנוסים, בפיקוח רפואי מלא, שלא למטרות רווח ובעלות נוחה ביותר, בדגש על שינוי בסיסי ארוך טווח. מסלול טיפול נוסף מוצע על ידי כללית במרפאה לטיפול בהשמנת ילדים שנפתחה ביוקנעם ומובלת על ידי 2 רופאות מנוסות בתחום יחד עם צוות רב תחומי.

הרשמה לסדנאות הורים- ילדים  בטלפון 5545* או במייל

sadnaothaifa@clalit.org.il.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות