המזכירה הרפואית הצילה

נער מקריית מוצקין ואימו חשבו שמדובר בכאב גרון תמים – המזכירה הרפואית במרפאת מכבי בקריית מוצקין זיהתה תסמיני אלרגיה והצילה את הנער מהתקף קטלני
 

המזכירה הרפואית אלה תמרין. "עירנותה של אלה מנעה בזמן אמת נזק בלתי הפיך". צילום: מכבי

נער בן 15 הגיע למרפאת מכבי שירותי בריאות בקרית מוצקין מלווה באימו כשהוא מתלונן על כאבי גרון עזים. את פניו קיבלה אלה תמרין, מזכירה רפואית במרפאה, שברגע שראתה את המטופל הבחינה בתסמינים מדאיגים שגרמו לה לחשוב כי ככל הנראה מדובר במקרה חריג וחמור יותר מכפי ששיערו. "עמד מולי נער צעיר שהתקשה לדבר וניתן לראות את הפחד בעיניו ופשוט הוא היה נראה לי מודאג, אפשר היה לשמוע זאת בקולו. ההתנהגות שלו לא נראתה לי רגילה למישהו עם סתם כאבי גרון", משחזרת תמרין.

הרעד בקולו, הקושי בדיבור והפחד בעיניו-כל אלו הדליקו אצל אלה נורה אדומה והיא החליטה להפנות אותו לבדיקה מיידית בחדר האחיות, ללא המתנה, כל זאת על סמך תחושת הבטן שאמרה לו שבמקרה הזה לא מדובר בכאב גרון.

ואכן, לאחר מספר בדיקות אצל ד"ר בשארה מנסור, נתגלה כי אותו נער צעיר סובל מנפיחות כבדה בדרכי הנשימה שהובילו לקוצר נשימה שנבעה עקב תגובה אלרגית למזון, שלא ברור עד עתה מהו המרכיב אליו הוא פיתח אלרגיה. הודות לתושייתה של אלה,  הנער שהיה במצוקה,קיבל טיפול מהיר ומונע על ידי תרופות נגד אלרגיות שכללו חמש אינהלציות של ונטולין וסטרואידים לצורך הרחבת הריאות להקל על דרכי הנשימה.

לאחר שיצא מכלל סכנה,  הנער הובהל למיון בבית החולים שם טופל באמצעות אפיפן, היעיל לטיפול במקרים של תגובה אלרגית המסכנת את פעילות הלב. הוא נשאר בהשגחה במשך מספר שעות ושוחרר לאחר שמצבו התייצב. הנער התבקש על ידי הצוות הרפואי לנוח מספר ימים וחזר לשגרה.

אילולא הזיהוי המהיר של אלה, למצוקתו של הנער , הוא יכול היה להמתין עוד  מספר דקות שבדיעבד מסתבר שהיו קריטיות. במקרה של התקפי אלרגיה, הזמן עובד לרעת המטופל מכיוון שהתגובות הופכות לחריפות וקשות יותר בזמן מהיר מאוד. מרגע החשיפה לסוגי המזונות האלרגיים, תהליך התפתחות תסמיני האלרגיה הם מהירים ועלולים להוביל מהר מאוד למצב מסכן חיים.

ערנותה של אלה מנעה בזמן אמת נזק בלתי הפיך ובמקרה הזה נרשם סוף טוב. אלרגיות למזון הינן שכיחות בעיקר בקרב העולם המערבי ושכיחות האלרגיה למזון מוערכת ב-5% לכלל האוכלוסייה.

אלה תמרין סיכמה והוסיפה: "אני שמחה שעשיתי את תפקידי והצלתי את חייו של הנער. חשוב לשים לב לדברים הקטנים ולהיות קשוב למטופל, זו האחריות המקצועית שלנו".

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות