מדד המנופים בחיפה

נתונים חדשים שמתפרסמים מגלים כי היקף הבנייה החדשה בחיפה עדיין נמוך מהממוצע הארצי: "ללא הצבת יעדים שאפתניים, תלך העיר ותזדקן ותאבד את מעמדה כעיר השלישית בגודלה וחשיבותה בישראל"

 

למרות שלעיתים נדמה שחיפה עוברת תנופת בנייה, נתונים חדשים שמתפרסמים מגלים כי היקף הבנייה החדשה בחיפה עדיין נמוך מהממוצע הארצי ועומד בממוצע על 8.5 דירות לכל 1,000 תושבים. כך עולה ממחקר שערך מרכז הבנייה הישראלי על פי נתוני הלמ"ס. היקף הבנייה החדשה בישראל עומד על 13.2 דירות בבנייה פעילה על כל 1,000 תושבים.

המחקר בדק את כמות הדירות בפרויקטי הנדל"ן הפעילים היום ברחבי הארץ והשווה אותם על פי גדול האוכלוסייה בכל עיר נכון לשנת 2016.

לדברי חיים פייגלין, יו"ר ארגון קבלני חיפה, "תכנית המתאר החדשה של חיפה איננה משרתת מדיניות של גידול באוכלוסייתה וצמיחה כלכלית וחברתית. במהלך 30 השנה האחרונות מדינת ישראל הכפילה את אוכלוסייתה, בעוד חיפה הוסיפה לאוכלוסייתה 13% בלבד ומונה כיום 270,000 תושבים. העיר חייבת להציב לעצמה יעדי צמיחה ל- 500,000 תושבים עד 2030 ו- 800,000 תושבים עד 2050 . יעדים אלו חייבים להשתקף בתכנית המתאר של העיר ולאפשר לה להתפתח לגובה ולהצטופף. ללא הצבת יעדים שאפתניים, תלך העיר ותזדקן ותאבד את מעמדה כעיר השלישית בגודלה וחשיבותה בישראל."

" ללא הצבת יעדים שאפתניים, תלך העיר ותזדקן ותאבד את מעמדה כעיר השלישית בגודלה וחשיבותה בישראל." יו"ר ארגון קבלני חיפה חיים פייגלין. צילם: איתמר סיידא

"גמישות תכנונית הינה תנאי הכרחי להתקדמות בכיוון זה. כולנו יודעים שחיפה היא עיר בעלת פוטנציאל אדיר וממתינים בסבלנות שנים רבות למימושו. לצערי תכנית המתאר החדשה של העיר איננה תומכת בכך ולכן גם "מדד המנופים" שלה הינו מתחת לממוצע הארצי. הנהגת העיר בראשות יונה יהב וחדווה אלמוג נהנית מאמון ציבורי רב ובכוחה לעשות את השינויים הנדרשים אם ימצאו בכך תועלת לעיר."

בניגוד לחיפה, ביישובי הקריות המצב הרבה יותר טוב. בקריית מוצקין בונים כיום 40 דירות לכל 1,000 תושבים. סך הכל מתגוררים בעיר 40 אלף תושבים ו-1,634 דירות נמצאות בבנייה. בקריית ביאליק מוקמות כיום 19.4 דירות לכל 1,000 תושבים, בקריית אתא 15.1 דירות ובקריית ים 7.1 דירות.

בבדיקה שהתייחסה לישובים בהם יש כיום מעל 10,000 תושבים ניכרים פערים גדולים בין הישובים בארץ, כאשר בחלק מהישובים יש בניה בהיקף של עשרות דירות עבור כל אלף איש, ובחלק הבניה היא בהיקף נמוך מאד של פחות מדירה אחת לכל 1000 תושבים.

העיר שבה נבנות כיום הכי הרבה דירות ביחס לאוכלוסייה היא באר יעקב, שם נבנות כיום 83.5 דירות עבור כל 1000 תושבים בעיר – יותר מפי 6 מהממוצע הארצי. היקף בניה גבוה קיים גם בטירת הכרמל (55.8 דירות עבור כל 1000 תושבים).

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בעסקים