מי יותר מבולבל – הנהג או השוטרים ?

נהג עוכב ע"י שוטר ושוטרת, לאחר שהבחינו בו, לטענתם, עובר עבירת תנועה (אי מתן זכות קדימה בכיכר). השוטרים שחשדו שהנהג מסתיר דבר מה, ערכו חיפוש ברכב והנהג מסר בידם קופסא מכיס חולצתו והשיב בכנות כי יש "גראס" בקופסא וכי הוא נוהג לעשן מעת לעת…
השוטרים גדשו כל כך הרבה טעויות במילוי הדו"ח – עד שלבית המשפט לא נותרה ברירה אלא להקל את כתב האישום כנגד הנהג.

עו"ד ראובן מלאך צילום עצמי

נהג עוכב ע"י שוטר ושוטרת, לאחר שהבחינו בו, לטענתם, עובר עבירת תנועה (אי מתן זכות קדימה בכיכר). השוטרים שחשדו שהנהג מסתיר דבר מה, ערכו חיפוש ברכב והנהג מסר בידם קופסא מכיס חולצתו והשיב בכנות כי יש "גראס" בקופסא וכי הוא נוהג לעשן מעת לעת… השוטרים, עיכבו את הנהג לחקירה והובילו אותו לתחנת משטרת נהריה. בתחנה נתבקש למסור בדיקת שתן (לגילוי סמים) וזה סירב.משכך ובהתאם להוראות החוק,  הואשם בנהיגה בשכרות כמו גם נהיגה תחת השפעת סמים (הוראות החוק קובעות כי המסרב לתת בדיקת שתן כמוהו כאשם בביצוע העבירה והעונש המינימאלי על כך הנו שנתיים פסילת רשיון הנהיגה, מאסר על תנאי, פסילה על תנאי וקנס).


אך למרות האישום החמור והסירובים המחשידים לעבור בדיקת שתן – הסתיים משפטו של הנהג בעסקת טיעון מאד מקילה, וזאת בשל מה שנהוג לכנות בשפה משפטית 'קושי ראייתי'.

אך עוה"ד ראובן מלאך מנהריה, המייצג את הנאשם, והעוסק שנים בייצוג של נאשמים בעבירות תנועה בבית המשפט, טוען שמעולם הוא לא חזה בכמות כה גדולה של כשלים בחקירה.

לדבריו, השוטרים ציינו כי הנהג עוכב בשל עבירת נהיגה אך לא ציינו בשום מקום מהי אותה עבירה.

בנוסף, השוטר שעיכב את הנאשם, רשם את מועד העבירה כ-6 וחצי שעות מהשעה שבה היא בוצעה בפועל, ולמעשה ליום המחרת לביצוע העבירה. אך בכך לא תמו הכשלים.

השוטרים טענו שעצרו את הנהג ב-20:29, ודקה אחת  לאחר מכן, כך רשמו בדוחותיהם המבולבלים – הוא כבר שהה איתם בתחנת המשטרה וסירב לבדיקת שתן. לדברי עוה"ד מלאך, לוחות הזמנים הללו מופרכים.

בנוסף על כך, הוסיף השוטר לתיק החקירה מסמכים חדשים – כ-4 חודשים תמימים לאחר ביצוע העבירה – מעשה חריג ביותר.

לכך נלוו מספר כשלים קטנים אך משמעותיים, וביניהם, שהשוטר לא סימן בטופס הדגימה מה הוא בדיוק מעוניין לבדוק: אויר נשוף, דם, או שתן. בנוסף, מספר האירוע אותו ציינו במזכריהם השוטר והשוטרת שהיו מעורבים במעצר החשוד –  היה שונה לחלוטין, ועוד ועוד.

בשל הכשלים הרבים בחקירה, ביקשה המדינה להגיע להסדר טיעון מקל מאד  – ולהחליף את האישום מנהיגה בשכרות שדינה (בין היתר) פסילה בפועל של רישיון הנהיגה לשנתיים כאמור, לנהיגה תחת השפעת משקאות משכרים – שהעונש עליה קל באופן ניכר.

בית המשפט הורה על תיקון כתב האישום, והנאשם הודה בעבירות המיוחסות לו. בשלב הטיעונים לעונש טען עו"ד מלאך כי ההסדר המקל נולד בשל כשלים רבים ומשמעותיים בחומר הראיות וכי מדובר במעידה חד פעמית, וביקש שהקנס שיוטל על הנאשם לא יהיה גבוה.

בית המשפט קיבל את הסדר הטיעון, ודן את הנאשם ל-3 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים, לפסילה מלקבל או להחזיק רשיון נהיגה למשך 5 חודשים בניכוי חודש בו היה בפסילה מנהלית על ידי קצין משטרה עם קרות האירוע ובסך הכל ייפסל ל – 4 חודשים, וכן – פסילה מלקבל או להחזיק רשיון נהיגה למשך 4 חודשים על תנאי ל-3 שנים.

הקנס שנקבע לנאשם הינו נמוך, בסך 1,200 שקלים בלבד, תוך שהתחייב להפקיד בקופת בית המשפט התחייבות על סך 2,000 שקלים  נוספים, ש לא יעבור עבירה דומה במהלך השלוש השנים הקרובות ויורשע בה.

עו"ד ראובן מלאך מנהריה http://malachlaw.zapages.co.il/ , עוסק בדיני תעבורה ופלילי, במעמד אישי ודיני משפחה.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט