צל של קו, אור של עיגול

התערוכה, המשותפת לשתי האמניות הצעירות והמבטיחות שיר לוסקי (המכללה האקדמית ויצו, חיפה) ושירן יצהרי (המדרשה, בית ברל) מתמקדת ביחסי – הגומלין בין שני תחומי מדיה שונים: הצילום והאמנות הפלאסטית.

שיר לוסקי 2016 הזרקת דיו על נייר ארכיבי צילום יחצ

גלריה גרנד ART לאמנות עכשווית בתערוכה חדשה צל של קו, אור של עיגול   שירן יצהרי  שיר לוסקי  פתיחה: יום ה' 7.9.17 בשעה 19:00 התערוכה תתקיים עד 12.12.17

 אוצרת: שירלי משולם

האמניות מציגות מיצבים שמורכבים מתצלומים ואובייקטים פיסוליים והן חוקרות את הזיקה והמתח ביניהם. עולה השאלה לדיון: מה בין צילום מפוסל או פיסול מצולם?.

התערוכה הזוגית מייצרת דיאלוג כפול: הדיאלוג שבין פיסול לצילום והדיאלוג שבין עבודותיה של שיר לוסקי לעבודותיה של שירן יצהרי. הרעיון לשלב ולמזג בין הצילום לפיסול הוביל את שתיהן לא רק לתצוגה של תצלומים שבהם מופיעים אובייקטים פיסוליים שמייצרים תחושה של "מרחב" תלת – מימדי אלא לבניית "מיצבים" שבהם התצלומים עצמם מודפסים בהגדלה ומוצגים באופן שהופך אותם לאובייקטים פיסוליים ועצמאיים, שניתן להקיפם ולהתבונן בהם כמו בפסל. המיצבים נבנו והותאמו  לחלל – התצוגה הספציפי של הגלריה.

צל של עץ, שיר לוסקי 2017 הזרקת דיו על נייר ארכיבי צילום יחצ

בתצלומים מופיעים "מרחבים אקראיים" נטושים, קטנים, לא הרואיים, כאלו שבקלות ניתן לפספס, ואשר העירו את תשומת – ליבן, הפכו ל "מעניינים" עבורן, נאספו ונסרקו במצלמתן תוך כדי שוטטות או מקריות אל 'ארכיב- הצילום' הפרטי שלהן.

בתצלום Untitled של שירן יצהרי קרן – אור אקראית, שהאירה השתקפות של חלון והותירה חותמה על הרצפה והקיר בסטודיו שלה, הציפה ב"אור חדש" ושונה את  האובייקטים הפיסוליים שהיו מונחים במרחב זה. תצלום זה של יצהרי עומד כמיצב במרכז החלל כשהוא תלוי בתוך מסגרת הנראית כמשקוף של חלון, מסגרת זו מחולקת לשני חלקים אשר מחוברים אחד לשני בזוית ישרה, בצידה האחד עומד התצלום ובצידה השני היא נותרת מסגרת ריקה, מאפשרת כביכול לקרן האור הנמצאת בתצלום עצמו להיכנס דרכה פנימה.

בתצלום Seeing Glass של שיר לוסקי חדר– מדרגות, מבואה של בניין בו מונחת מראה נשענת על קיר ומייצרת דרך ההשתקפות מעין פתח בקיר. את התצלום הזה לוסקי הפכה למיצב פיסולי בשעה שהגדילה, הדפיסה פעמיים והדביקה על דיבונד גב אל גב כך שניתן להקיפו מכל צד ולהתבונן בו כאובייקט פיסולי.

גזע – עץ נטוש, שמצאה לוסקי בקיבוץ "מבוא חמה", ברמת – הגולן והביאה אותו אל הסטודיו שלה, שימש אובייקט פיסולי, פוטנציאלי, לעבודתה צל של עץ וטריגר לחקר הקשר שבין אובייקט לצילום. לוסקי חיברה אותו לשרשראות כשהוא תלוי על בלימה בחלל ריק ומנותק מסביבתו הטבעית. תלישותו וחוסר – הרלוונטיות שלו הוקצנו.

לוסקי ויצהרי עוסקות, בעבודותיהן, במושגים ומאפיינים המשותפים הן לצילום והן לפיסול: פנים וחוץ, אור – וצל, צורה, חומר, נפחיות ושטיחות. אובייקטים פיסוליים עשויים מחומרים אורגניים (פירות עץ – הנקניק אצל לוסקי) או תעשייתיים (יציקות – פלסטיק אצל יצהרי), שנצבעו בצבע שחור והוצבו בקרבה או בריחוק לתצלומים או מתועדים בתוך התצלומים, כאילו נטרלו את המציאות שמהם הגיחו ולתוכה הוטלו.

שיר לוסקי 2017 צילום יחצ

עניין נוסף, שנחשף בעבודותיהן ומשותף לשתיהן, הוא חקר "תהליכי – עבודה" של הצילום והעיסוק בתוצרים שמהווים שלבי – ביניים בתהליך היצירה.

בעבודתה מצב ביניים לוסקי ליקטה פירות של עץ – הנקניק שנראו לה מוזרים ומעניינים, צבעה אותם בצבע שחור תעשייתי והציבה אותם כאילו התמוססו לתוך שלולית עשויה חומר פי.וי.סי תעשייתי שחור בניסיון להקפיא את תהליך התכלותם. לדבריה: "הסתמי והיום – יומי מייצרים פואטיקה". עבודותיה מעלות שאלות לגבי מדיום הצילום וגבולותיו, האסתטיקה שבנטוש והחיות שבאובייקטים דוממים.

בעבודה  filling space יצהרי מציגה ניירות – צילום צבעוניים, כימיים, ששייפה אותם. העבודה נוצרה בעקבות העניין שלה בחומר של צילום, במקרה הזה נייר ואמולסיה של הצילום כשהתוצרים הסופיים של התהליך מופיעים כעיגולים צבעוניים ואבסטרקטיים. לדבריה: "האובייקט (חומר) והצילום מעניינים אותי במידה שווה. בתהליך העבודה על הסדרה הזו, עלו לי שאלות לגבי ההיררכיה של הפעולה אל מול הדימוי שנוצר, מה חשוב לי יותר? הדימוי שנוצר עקב הפעולה שאני עושה או הפעולה עצמה שחושפת את החומר ואת התוכן של הנייר". יצהרי מתייחסת למגוון האפשרויות שהיא מגלה בטכניקה למילוי שטח, ובו – זמנית ליצירת חללים, שנוצרים על ידי החסרה של חומר.

לסיכום, התערוכה מעלה שאלות לגבי "מהות הצילום" ומהותו של "האובייקט הפיסולי" בעבודותיהן של שיר לוסקי ושירן יצהרי ולאופן שבו הן "ממלאות" (Filling) או "רואות" Seeing)) את המרחב.

שעות פעילות: א-ה 12:00 – 20:00, ו' 10:30-13:00 גלריה גרנד ART לאמנות עכשווית

עופר גרנד קניון, קומה 3 דרך שמחה גולן 54, חיפה טל. 04-8121111

 

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם אתם בעד הקמת שדה תעופה בינלאומי בחיפה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי