למען בעלי החיים

תלמידי העיר השתתפו בתכנית "יחס חיובי לבעלי החיים", שנערכה זו השנה ה-11 במימון העירייה * בין היתר, בתכנית קיבלו התלמידים מידע על בעלי חיים בסכנת הכחדה ושניים מבתי הספר אף זכו בגביע לאחר שהגיעו למקומות הראשונים בתחרות בנושא בעלי חיים שנערכה בין מוסדות החינוך בעיר

לאופר-שמו והכלב ניקו בפעולה. התלמידים הזדהו עם בעלי החיים. צילום: עיריית ק. ביאליק

לאופר-שמו והכלב ניקו בפעולה. התלמידים הזדהו עם בעלי החיים. צילום: עיריית ק. ביאליק

דברים טובים בקרית ביאליק – גם למען בעלי החיים: תוכנית "יחס חיובי לבעלי חיים" לכל 13 כיתות ה' בבתיה"ס היסודיים בעיר התקיימה, זו השנה ה-11, במימון מלא של העירייה.

את התוכנית יזמה והוציאה לפועל בליווי צמוד בהתנדבות בתיה בר, בשיתוף רכזת החינוך בחי פארק בקרית מוצקין אסנת מעוז-ינקו ומדריכת התוכנית הילה לאופר-שמו יחד עם כלבה ניקו שתורם לתוכנית ערך מוסף.

מטרות התוכנית הן יצירת חברה מעורבת ואכפתית, יכולת קבלת אחריות אישית במציאת פתרונות בנושאים של שוטטות והתעללות בבעלי חיים ויכולת קבלת החלטות כאשר נתקלים במקרים אלו.ערכים נוספים שהושם עליהם דגש: סובלנות, סבלנות, חמלה, עזרה לחלש, כיבוד צורכי השונה – הן כלפי אנשים והן כלפי בעלי חיים.

התוכנית כללה שלושה מפגשים לכל כיתה – שניים בביה"ס ואחד בחי פארק – בדגש על בעלי חיים בסכנת הכחדה בארץ ובעולם. הווטרינר העירוני ד"ר דוד דדיה הרצה לתלמידים על חשיבות עיקור וסירוס בעלי חיים בכלל וחתולי רחוב בפרט – לטובת האיזון האקולוגי, לטובת בריאותם של בעלי החיים ולטובת התושבים כאחד. כמו כן, ד"ר דדיה עדכן את התלמידים על מבצע העיקורים והסירוסים שהעירייה מבצעת על חשבונה לחתולי הרחוב ברחבי העיר.

במפגש השלישי והאחרון קיבלו התלמידים תעודת ידיד בעלי חיים חתומה על ידי ראש העירייה אלי דוקורסקי.

ההשתתפות הערנית של התלמידים וההדים החיוביים מהמנהלים ומהמורים, מעידים על הצלחת התוכנית

והטמעת המסר שגם לבעלי חיים יש זכויות וחוק שמגן עליהם, ומעל הכל – ההבנה שגם לבעלי חיים יש רגשות כמו שמחה, עצב וכאב.

בסיום תוכנית זו, כמדי שנה, התבקשו התלמידים להכין פרויקט בנושא בעלי חיים, על פי בחירתם, במסגרת תחרות בין בתי הספר בעיר, לתעד אותו ולהציגו בדרך המועדפת עליהם.

הקריטריונים שניתנו מראש נלקחו בשקלול התוצאה הסופית הם: תוכן, מקוריות, מעורבות התלמידים, תרומת הפרויקט ואסתטיקה.

בתאריך 22.2.15 נערך בבתי הספר ביקור של צוות התכנית, שכלל את ד"ר דוד דדיה, בתיה בר, אסנת מעוז-ינקו והילה לאופר-שמו, ביקר בבתיה"ס ולהלן התרשמותו.

ביה"ס ביאליק בחר בנושא "הגברת המודעות לבעלי הכנף תוך התמקדות בבתי הגידול של נחל גדורה". כל תלמידי ביה"ס השתתפו בפרויקט זה. נערכה תצפית על הציפורים בנחל הגדורה בליווי מדריך של החברה להגנת הטבע (ניתן לראות את פירוט המחקר באתר ביה"ס). כמו כן, נערכו צילומים, משחקים ויצירות אמנות בנושא הציפורים. בנוסף, הוכן שביל דיגיטלי באמצעות שלטים עם ברקוד, והמתחבר אליהם יוכל לקבל מידע על סוגי ציפורים שונות שאותו ערכו התלמידים. השלטים יוצבו בחורשה הצמודה לנחל הגדורה ליד רחוב אשל ביום המעשים הטובים ב- 24.3.15 בנוכחות ראש העירייה.

ביה"ס נעורים בחר בנושא "חקר הציפורים". נבחרו 20 סוגי ציפורים ונעשה עליהם חקר מעמיק בכל ההיבטים בשילוב המורה למדעים, המורה לאמנות שבהנחייתה נעשו עבודות ציור ופיסול מחומרים ממוחזרים, צילום ציפורים ותיאטרון צלליות. כל התיעוד תועד בסרטון שניתן לראותו ביוטיוב.

ביה"ס הבונים בחר בנושא "מניעת אלימות בבעלי חיים חסרי אונים". קבוצת תלמידים הקריאה את האמנה למען שמירת זכויות של בעלי חיים שעליה חתמו 700 תלמידים והורים. כמו כן, הופקו וחולקו צמידים לכל תלמידי כיתות ה' ועליהם נרשם "ביה"ס הבונים למען בעלי חיים". בכוונת התלמידים למכור בהמשך צמידים נוספים במספר דוכנים בעיר, ואת הכסף להעביר כתרומה לאגודת  "צער בעלי חיים חיפה".

ביה"ס קדימה בחר בנושא "יש לי ציפור קטנה בלב". התלמידים הכינו כרטיסי מידע על ציפורים, על פי בחירתם, שהוצגו בפינה שהוקדשה לכך מסביב לציור גדול של עץ. כמו כן, הוכנו כמה משחקים בנושא ציפורים, כמו פאזל, משחק זיכרון, דמקה, רביעיות – כולם פרי המצאתם של מספר תלמידים שייצגו את שכבת ה'. בנוסף התלמידים הכינו מספר מתקני האכלת ציפורים שנתלו על מספר עצים בשטח ביה"ס.

ביה"ס פסגות בחר בנושא "אימוץ בעלי חיים". קבוצת תלמידים שייצגה את שכבת ה' ביחד עם המורה למדעים ביקרו באגודת "צער בעלי חיים חיפה" ונפגשו עם מנהל האגודה שאול לפיד. התלמידים הגיעו עם שאלות שהוכנו מראש. לפיד סיפר להם על האגודה ומטרותיה שמתקיימת מתרומות ומתנדבים. התלמידים צוידו בסרטון תדמית של האגודה שאותו הקרינו לכלל הכיתות .

תלמידי כיתות ה' נכנסו לכל הכיתות והסבירו לתלמידים את חשיבות האימוץ. כל תהליך הפרויקט הובא במצגת שהוכנה על ידי תלמיד כיתה, ה' אורי קרן. בנוסף, הוכנה פינה שבה תלמידים צלמו וספרו על חיות המחמד שלהם שחלקם אומץ מאגודת "צער בעלי חיים חיפה".

כל הפרויקטים היו מושקעים והוכנו בשיתוף פעולה ועבודת צוות. תוך כדי הכנת הפרויקט נרכשו ערכים כמו לימוד ניסוח הוראות ומטלות ופיתוח יצירתיות  בדרכים שונות ומגוונות וכל זאת בליווי חדוות היצירה.

תלמידי קרית ביאליק הציגו את הזדהותם עם בעלי החיים ואת הערכה אליהם כיצורים חיים בעלי רגשות וזכויות.

לאחר שקלול הקריטריונים הוחלט פה אחד שבמקום הראשון נמצאים בתיה"ס ביאליק ונעורים ובמקום השני ביה"ס פסגות. הזוכים זכו בגביע שהוענק להם במעמד חגיגי על ידי ראש העירייה אלי דוקורסקי.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק