צמצום מגפת הנפילה

לראשונה בישראל: עמותת שילה מבצעת הערכת סיכונים והתאמה בטוחה של הבית. הסיבה: ישראל נמצאת במקום השני במדינות ה OECD בשיעור הנפילות של אזרחים וותיקים
 

עמותת שילה, עמותה לפיתוח שירותים לאזרח הוותיק בחיפה,יצאה ביוזמה ייחודית מסוגה בישראל: מתנדבים שעברו הכשרה מנטרים בביקורי בית סכנות לנפילה של אזרחים וותיקים במרחב הביתי. בשלב השני, מותקנים אביזרים שונים להגברת הבטיחות, בסבסודה של קרן אריסון.

דניאלה אלרון צילום: יח"צ.

"ישראל נמצאת במקום השני במדינות ה- OECD בשיעור הנפילות, מיד אחרי ספרד. אחד מכל שלושה מקרב בני ה- 65+ ייפול פעם בשנה. אצל בני ה- 80+ המצב גרוע יותר, מחציתם יפלו פעמיים בשנה. משרד הבריאות הגדיר זאת כמגיפה, ובצדק", אומרת הגרונטולוגית ורכזת הפרוייקט בשילה, שלומית ערגון. "צריך להבין שנפילה בגיל השלישי מסוכנת במיוחד. היא עלולה לשלוח אדם לאשפוז סיעוד לתקופות ממושכות ולהפוך אדם עצמאי ומתפקד, לתלוי ונזקק לעזרה".

עמותת שילה, שמניעת נפילות מהווה עבורה ערך ליבה הנתמך בקיום סדנאות שוטפות ללקוחותיה במרכזי היום, החליטה לקחת את הנושא צעד אחד קדימה, ולבדוק את הבית, שהוא זירת הנפילות המרכזית.

במסגרת הפרויקט  הוקם מערך של מתנדבים שעברו הכשרה ייעודית. הם  מגיעים לבתי הקשישים ובידיהם ערכת בדיקה שנבנתה בשילה. הסוקרים עוברים בכל חדרי הבית ובודקים האם יש סכנות או מכשולים. בנוסף, בוחנים הסוקרים דרכים לשיפור הבטיחות. לאחר הביקור הצוות מוציא המלצה המותאמת לצרכי האדם ולמבנה הדירה.

"המטרה אינה להמליץ לתכנן מחדש את הדירות ולקדם שינויים גדולים", מחדדת ערגון, "אלא שינויים ברי ישום כגון התקנת אביזרי עזר והסרת מפגעים". לאחר שהקרן המשפחתית של תד אריסון נרתמה לנושא,  מסייעת העמותה בסבסוד והתקנה של האביזרים.  השירות זמין לאזרחים וותיקים תושבי חיפה וקריית חיים.

טלפון ליצירת קשר: 1700-50-60-02

הציירת נירה לב, גימלאית של עיריית חיפה  לקחה חלק בתוכנית של עמותת שילה מספרת כיצד השתתפותה בסדנה וביקור הבית השפיעו על יחסה לנושא הבטיחות: "הסדנה וביקור הבית שהגיע לאחריה גרמו לי לעשיית שינוי גדול. פתאום 'נפלו לי אסימונים' לגבי דברים קטנים שלא נתתי עליהם את הדעת. את הטיפים שקיבלתי הפכתי לעשייה: מנוי למוקד רפואי למקרה של נפילה, הצבתי כיסא בחדר האמבטיה, קיבלתי החלטה לא לעלות על כיסא יותר, התקנתי מעקה במדרגות המובילות לבית ומאחז יד לחדר רחצה ועוד. את הטיפים כולם אספתי בפינצטה –  ואני מקפידה ליישם".

דניאלה אלרון מנכ"לית שילה: "שילה פועלת מתוך התפיסה שהבית הוא המקום הטוב ביותר לאדם לגור בו, כל עוד הוא בוחר בכך. בנוסף, מניעת נפילות היא ערך ליבה בעמותה, כולל סדנא ייחודית שקיימנו השנה לעובדים זרים המלווים קשישים עם אלצהיימר. פרוייקט הבית הבטוח מיישם הלכה למעשה את הערכים שלנו ופועל לצמצום מגפת הנפילות בבית. אנו מודים לקרן אריסון שזיהתה את החשיבות העצומה שביוזמה זו ונרתמה לסבסד אביזרים עבור אלה שידם אינם משגת".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות