הצילו חיים של מטופלים באבחון בטלפון

במבצע טלפוני מיוחד לאיתור חולים בעלי סיכון לסתימת עורקים איתרה מכבי במרכז חורב שני חולים שהיו בסכנת חיים וקיבלו טיפול מונע בזמן אמת
 

שניים מהמטופלים שנצלו הודות למבצע הטלפוני הם לב גורביץ ורפאל חלויה, שני חברי מכבי תושבי חיפה, שגם לאחר קבלת השיחה סירבו תחילה להגיע לבדיקה. צילום: מכבי

במבצע מיוחד לאיתור חולי אאורטה (מפרצת בטנית) שבוצע במכבי שירותי בריאות בחורב, נצלו חייהם של שני מטופלים, שהיו בסכנה עקב סתימת עורקים. מדובר במבצע טלפוני במסגרתו הצוות הרפואי של מכבי יזם שיחות למטופלים בעלי סיכון גבוה ובקשו מהם להגיע ולהיבדק. האאורטה, הוא העורק הראשי בגוף האדם,ממנו מסתעפים כל העורקים במחזור הדם. בשלב מסוים תיתכן התרחבות עורק האאורטה,הנובעת מהיחלשות הדרגתית של דופן העורק והתנפחותו מקוטר נורמלי של כשני ס"מ לקוטר של חמישה ס"מ ויותר. מצב זה עלול להוביל למצב מסכן חיים של קרע באבי העורקים. אחד הגורמים העיקריים להתרחבות הוא איבוד האלסטיות של דופן העורק המתרחשים בעור עם הגיל. אריק איינשטיין ז"ל, אחד היוצרים החשובים בתולדות המדינה, חלה אף הוא במחלה מבלי שידע על  כך, עד היום מומחים טוענים כי בדיקה פשוטה יכלה למנוע את האבדה. הסיכון למפרצת אאורטה קיימת בקרב 3% מהגברים מעל גיל 65, והיא מחלה מסוכנת שמהווה גורם משמעותי לתחלואה ולתמותה בעולם.

גורמי סיכון נוספים כוללים עישון, מחלת לב, טרשת עורקים, מחלת עורקי צוואר ויתר לחץ דם.

empty textכחלק משיחות יזומות אותן מבצע הצוות הרפואי במכבי בראשותה של ענת מירובסקי, מנהלת התפעול במכון הדימות כרמל שבחורב,מוזמנים המטופלים העונים על ההגדרה לצורך ביצוע הבדיקה המיועדת לגברים בין הגילאים 65-75 המעשנים או שעישנו בעברם. אחת הסיבות העיקריות לשיחות היזומות נעוצה בעובדה כי בניגוד למחלות אחרות המתפתחות בגוף, התפרצות באנוריזמה, התרחבות קוטר אב העורקים, אינה מלווה בתסמינים מוקדמים. בדיקה יזומה המתבצעת בזמן, עשויה להוביל לגילוי מוקדם והצלת חיים.

שניים מהמטופלים שנצלו הודות למבצע הטלפוני הם לב גורביץ ורפאל חלויה, שני חברי מכבי תושבי חיפה, שגם לאחר קבלת השיחה סירבו תחילה להגיע לבדיקה. הצוות הרפואי של מכבי שוחח איתם ארוכות והסביר את חשיבות הבדיקה וכך שכנע אותם להגיע. גורוביץ (72) וחלויה (72) זומנו להיבדק בשל גילם וההיסטוריה הרפואית שלהם. מבדיקה ראשונית התגלה אצל שניהם כי ישנה סתימת עורקים בצינור הראשי בבטנם. לאחר קבלת תוצאות הבדיקה וקבלת הממצאים, הורה צוות מכבי לגורביץ לגשת מיון להמשך טיפול דחוף.הוא  סרב לגשת למיון כיוון שלטענתו לא הרגיש כאבים כלל. "לא הרגשתי דבר, לכן בפירוש לא חשבתי שאני נמצא בסיכון. במקום ללכת הביתה מצאתי את עצמי פתאום בדרך למיון". בחדר המיון התברר כי גורוביץ נמצא ברמת סיכון גבוהה ונאלצו להחליף לו את הצינור הראשי בבטנו  עקב סתימות שנוצרו בעקבות עישון של שנים רבות. "היום אני מודע לעובדה שאילולא הגעתי להיבדק, הסתימה בעורק יכלה להתפוצץ ולמעשה הייתי בסכנה חיים". בדומה לגורוביץ, גם חלויה נשלח מיד למיון להמשך טיפול לאחר הבדיקה במכבי.  שם, הרופאים הספיקו להחליף את הצינור העורקים הראשי לאחר שגילו כי התרחב באופן מסכן חיים. "ברגע שאתה לא חש בכאב, אתה בטוח שאתה בריא אלא שמסתבר שאף אחד לא באמת יכול לדעת. אני באופן אישי ממליץ בחום לעבור את הבדיקה ובעיקר להיות קשובים להמלצות הרופאים והאחיות שבסופו של דבר רוצים רק בטובתנו".

על פי ההערכות, בישראל חיים כ-10,000 איש עם מפרצת בטנית, מעל 500 מהם מתים מידי שנה. מספר רב של חולים בישראל אינם מאובחנים בזמן ומרבית האבחנות מתבצעות בהדמיה אקראית מסיבה אחרת. ענת מירובסקי, מנהלת התפעול במכון הדימות של מכבי בחורב קוראת לקהל המטופלים להיענות לשיחות היזומות "סקר האאורטה התברר כמציל חיים. כפי שניתן ללמוד, גם שאתה חושב שאתה בריא אתה אף פעם יכול להיות בטוח. הבדיקה היא פשוטה ומצילה חיים בזיהוי מוקדם"


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות