העיר התחתית – מוקד תעשייה עתירת ידע

25 מיליון שקלים יושקעו בחיזוק מעמדה של חיפה כמוקד תעשייה עתירת ידע. "לחיפה פוטנציאל משמעותי להיות זירה להתפתחות של קהילת הייטק משגשגת"

"הממשלה תוסיף לתמוך בשנים הקרובות בחיזוק היתרונות היחסיים של חיפה , בדגש על פיתוח משרות חדשות ותעשייה עתירת ידע". צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

כ־25 מיליון שקלים יושקעו על ידי רשות החדשנות ומשרד האוצר עד לשנת 2020 בחיזוק מעמדה של העיר התחתית בחיפה כמוקד תעשייה עתירת ידע. במסגרת זו יוענקו מענקי עידוד  לפתיחת אקסלרטורים וחממות, אירועי יזמות, יצירת קשרים בין חברות טכנולוגיה לבין מוסדות אקדמיים ויזמים, והקמת חללי עבודה ליזמי היי טק. כך נמסר בכנס "פיתוח רובעי חדשנות" שהתקיים היום בנמל חיפה ביוזמת משרדי האוצר, הכלכלה, השיכון והבינוי והמועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, בשיתוף עיריית חיפה ונמל חיפה, במסגרת אירוח משלחת בכירה של מכון המחקר האמריקאי "ברוקינגס".

חיזוק מעמדה של חיפה כמוקד תעשייה עתירת ידע מהווה חלק ממסקנותיה של ועדת היגוי לחיזוק מעמדה של חיפה בראשותו של מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד. מסקנות הוועדה קובעות כי לחיפה פוטנציאל לביסוס "אקוסיסטם" משמעותי של יזמות טכנולוגית, אשר יקנה לעיר מקומות תעסוקה איכותיים ומגוונים. עוד מצאה הוועדה, כי בחיפה קיימים הבסיס והתשתית המיטביים הנחוצים לצמיחה ענפה של התחום ובהם: מוסדות אקדמיים ומכוני מחקר רפואיים איכותיים, מערך תחבורה ציבורי מתקדם וחברות  ההיי-טק מובילות. הרחבת מערך היזמות הטכנולוגית ע"י חברות היי טק קטנות ובינוניות, יהווה אבן שואבת לכלל מחוז הצפון ויספק משרות איכותיות מגוונות שיביאו צעירים להתגורר בעיר חיפה.

ההחלטה להתמקד בעיר התחתית התקבלה על ידי הוועדה לאור פעילות ההתחדשות הענפה אותה מובילה עיריית חיפה במסגרתה הוקם, בין היתר, קמפוס אקדמאי בו שוכנות כיום שלוחות אוניברסיטאיות ומכללות, הוקמו מעונות סטודנטים וכן חממות טכנולוגיות והוכשרו מתחמי עבודה ליזמים בתחום ההייטק. בעקבות כל אלה נפתחו באיזור מקומות בילוי ופנאי (מסעדות, פאבים וכיו"ב), ומשרדים התומכים בפעילות ההייטק, מהם נהנים תושבי תושבי העיר והערים הסמוכות, תוך ניצול יתרון הנגישות התחבורתית של העיר התחתית.

פרופ' אבי שמחון ראש המועצה הלאומית לכלכלה, מסר: "לממשלה יש מטרה ברורה לפתח כלכלית וחברתית את הצפון ואת הנגב. בשביל לעשות את זה חייבים מרכזים מטרופוליניים גדולים וחזקים בחיפה ובאר שבע, שיוכלו להיות מוקד משיכה לסטארט-אפים וחברות היי-טק, שיוסיפו משרות איכותיות מחוץ לגוש דן. הממשלה משקיעה ותמשיך להשקיע משאבים רבים לקידום מטרה זו, על מנת לסייע להביא את נס ההיי-טק הישראלי לפריפריה".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, הוסיף: "כחלק מהחלטת הממשלה לחיזוק מחוז הצפון והעיר חיפה – נבנתה בחודשים האחרונים תכנית ייחודית לפיתוח תעשיית הייטק בעיר התחתית בחיפה, בתקצוב של 25 מיליון שח. עולם הסטארטאפים יכול וצריך להתרחב מעבר למרכז הארץ – וזיהינו בחיפה פוטנציאל משמעותי להיות זירה להתפתחות של קהילת הייטק משגשגת. הממשלה תוסיף לתמוך בשנים הקרובות בחיזוק היתרונות היחסיים של חיפה , בדגש על פיתוח משרות חדשות ותעשייה עתירת ידע".

ראש עיריית חיפה, יונה יהב, הודה על לשר האוצר ולמנכ"ל המשרד ואמר כי: "החלטת הממשלה עולה בקנה אחד עם הפיתוח המסיבי אותו מבצעת העירייה בשנים האחרונות בעיר התחתית. כבר היום משקיעים מגיעים לחיפה ומגלים התעניינות בסצנת ההייטק בעיר. התוכנית אותה השקנו היום עתידה להוסיף לעיר כ-150 סטארטאפים ומאות עובדים הודות לשיתוף הפעולה בין המוסדות האקדמיים, תעשיית ההייטק, השקעות העירייה והשקעות האוצר".משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור המצב הבטחוני בערי ישראל - איך לדעתכם יש לפעול?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה