4 דברים שלא ידעתם על אמסטרדם

אמסטרדם לא מפסיקה להפתיע ושומרת על מעמדה כעיר התיירות הכי מגניבה באירופה. החל מהמוטו והדגל הרשמיים, דרך כמות המשקעים והפרחים ועד אוטובוס תיירים עם מדריך בעברית – הנה כמה דברים שלא ידעתם עליה

עיר הבירה של הולנד היא מרכזו של מטרופולין שבו מתגוררים מעל 2.3 מיליון בני אדם, אך רוב האנשים בעולם מזהים אותה כמוקד תיירות, תרבות, פנאי ובילויים. קשה למצוא מישהו שלא שמע על אמסטרדם או ביקר בה בעצמו וגם עבור האירופאים היא נתפסת כמקום מפלט מהשגרה.

עם זאת, לא תמיד אפשר היה למצוא טיסות לאמסטרדם  באותה תדירות כמו היום. אמסטרדם הפכה לעיר תיירות מובילה רק בשנות ה-60 של המאה ה-20 וזאת בשל הנהגת מדיניות של העלמת עין משימוש בסמים קלים. בשנות ה-80 של אותה תקופה עברה העיר שינוי אדמיניסטרטיבי בדמות חלוקה מחדש ל-15 רבעים ובשנות ה-90 התפתח הסחר הכלכלי שלה. כעת אמסטרדם היא עיר עולם מובהקת ויעד תיירותי מהשורה הראשונה.

אז מה אתם בכל זאת לא יודעים על אמסטרדם? הנה 4 הצעות שאולי יפתיעו אתכם:

1. לאמסטרדם יש מוטו: "אמיצה, החלטית, רחומה"

בפעם הבאה שתבקרו באמסטרדם תוכלו לנצל את ההזדמנות כדי להתרשם מהדגל ומהמוטו שחוקק על בניין העירייה. את הדגל קל לזהות בזכות מוטיבים בולטים של טריבנד אדום, שחור ואדום ופס שחור שכוללה שלושה כוכבי סאלטייר לבנים. הדגל אומץ רק בפברואר 1975 כדגל הרשמי של אמסטרדם והוא מתבסס על שלט האצולה שמופיע במרכז סמל העיר.

אבל מה שיותר מעניין לדעת הוא שלאמסטרדם יש מוטו: "אמיצה, החלטית ורחומה" (בהולנדית זה נשמע טוב יותר – Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig). הסיפור מאחורי המוטו מתחיל עוד בימי הביניים, אז נוסדה אמסטרדם ככפר דייגים ובה אזרו התושבים אומץ לבנות סכר על נהר האמסטל. זהו הנהר הטבעי היחיד שחוצה את העיר ועם גילוי העולם החדש הפכה אמסטרדם לציר ברשת של אפיקי מסחר שחצו את אירופה.

2. כמות המשקעים השנתית הממוצעת היא 750 מ"מ

פרט טריוויה פרקטי יותר שיכול לסייע לכם לתכנן טיול חלומי באמסטרדם קשור לאקלים ולמשקעים באזור. קודם כל, באמסטרדם יש אקלים ממוזג-ימי וזה לא צפוי להשתנות בקרוב. המשמעות היא שהטמפרטורה כמעט לא יורדת מתחת למינוס 5 אך משקעים יורדים במשך 175 יממות בשנה. עם כמות משקעים שנתית של 750 מ"מ, סביר להניח שגם אתם תירטבו במהלך הטיול סביב התעלות.

מצד שני, הקיץ באמסטרדם חמים ובין אוקטובר עד מרץ יש רק טפטוף וגשם אנגלי קל. לעיתים רחוקות מגיע שקע ביומטרי לאזור של אמסטרדם וגורם למשקעים שמעלים את הממוצע ומביאים איתם רוחות סערות, אך במקרים כאלה תוכלו למצוא מסתור באחד מבתי הקפה והמוזיאונים הפרוסים ברחבי העיר.

3. שוק הפרחים של אמסטרדם הוא היחיד בעולם שצף על המים

שוק הפרחים הצף "בלומנמארקט" שממוקם במרכז אמסטרדם הוא היחיד מסוגו בעולם. הוא נוסד בשנת 1862, ממוקם על תעלת הסינגל בין כיכר מונטפליין לכיכר קונינגספליין ומשתרע על חלקו הדרומי של אזור חגורת התעלות. השוק לא מיועד רק לחובבי הגינון כי החנויות בו מוכרות בצלי פרחים ופרחים, כלי גינון, גלויות ומזכרות. הריח בשוק לא דומה לשום אחר שאתם מכירים וכל כמה שניות כבר תמצאו פרח חדש להתאהב בו. תנאי האקלים הקרירים והממוזגים באמסטרדם מושלמים לגידול הפרחים והשוק הצף הוא מוקד תיירותי פופולארי מאוד.

שוק הפרחים של אמסטרדם פעיל בכל עונות השנה. הוא נפתח בימי שני עד שישי בשעה 09:30 בבוקר ועד 17:30, ובימי ראשון בשעות 11:00-17:30. המחירים בשוק סבירים כי מתקיים בו סחר אמיתי בין המקומיים והוא לא מיועד רק לתיירים, אך קחו בחשבון שיש בעייתיות מסוימת בהעברת הצמחים ממדינה למדינה. כדאי לבדוק האם הפריט שבו אתם מתעניינים מאושר ליצוא וזה בדרך כלל אמור להיות כתוב על האריזה. במידה ואין פרטים ברורים אפשר לשאול את המוכר, כי רוב התושבים באמסטרדם מדברים אנגלית שוטפת.

4. יש באמסטרדם אוטובוס תיירים עם מדריך בעברית

ישראלים אוהבים את אמסטרדם כי לפחות במרכז העיר יש תחושה ביתית, משפחתית ונעימה. קל להתמצא באמסטרדם והאופן שבו היא מרוכזת מקל גם על מי שמגיע אליה בפעם הראשונה. אמסטרדם נוחה מאוד לטיולים רגליים, ניתן לשכור בה אופניים בעלות יומית נמוכה ואפשר למצוא מה לעשות לכל אורך שעות היום.

מעבר לכך, יש באמסטרדם חברת תיירות שמפעיל אוטובוס תיירים עם מדריך בעברית. סביר להניח שלא ידעתם את זה, אבל אתם גם לא לבד. רוב האנשים שמגיעים לאמסטרדם מנסים להסתדר בעצמם אך אין סיבה אמיתית לעשות זאת. אפשר להיכנס לאווירה עם אוטובוס התיירים, להקשיב למדריך שמדבר בעברית ולאחר מכן להשתמש במידע הזה כדי לתכנן טיול עצמאי. חוץ מזה, אוטובוס תיירים עם מדריך בעברית מוכיח מעבר לכל ספק סביר שאמסטרדם היא הרבה יותר מאשר קופי שופס ומועדוני לילה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בצרכנות