״שורה של כשלים הביאה למותו הטרגי״

בתביעה לפיצויים נגד בית החולים הפסיכיאטרי 'שער מנשה', ומשרד הבריאות המפעיל אותו – אשר הוגשה לאחרונה לבית המשפט השלום בתל אביב באמצעות עוה"ד גלית מושקה-פרדל ועוה"ד דוד פייל, נטענות טענות קשות על התנהלות בית חולים וצוותו.
 

עו"ד דוד פייל צלם רן כליף

‏על-פי התביעה מדובר בבחור צעיר בן 36, לוחם דובדבן לשעבר, וסטודנט מצטיין דיקן – ניסה לבצע ניסיון אובדני שלא צלח, ונמצא בסיכון גבוה מאוד לביצוע מעשה אובדני חוזר.


‏על-פי התביעה, מהיום בו התייצב הצעיר במרפאת בית החולים   בלטה תחלופה של אנשי הטיפול, אשר השפיעה על הרצף הטיפולי, וכתוצאה מכך איש מהצוות הרפואי לא עקב אחר מצבו הנפשי ולא דאג שיקבל טיפול נפשי הולם.

‏מהרשומה הרפואית עולה כי הצוות הרפואי של בית החולים עשה שימוש ניכר בפעולת "העתק והדבק" של אבחנות קודמות אשר נרשמו בתיקו ללא פירוט והסבר כלשהו.

‏למרבה הצער, בביקור ה- 6 במספר החליטה הרופאה המתמחה – שעדיין לא הוסמכה כפסיכיאטרית – על הפסקת הטיפול והמעקב אחריו במסגרת בית החולים – והעברתו לאחריותו של רופא המשפחה, והתערבות עובדת סוציאלית בקהילה. ‏

לדברי הוריו, במשך כשלושה חודשים חיפש הצעיר נואשות אחר מסגרת טיפולית מתאימה. כאשר ראה שאין מקום שמוכן לעזור לו, ביצע ניסיון אובדני שניבו מצא את מותו. כשהוא נמצא על ידי אמו תלוי בביתו.

בעקבות האירוע הנ"ל, הוקמה ועדת בדיקה של במשרד הבריאות  אשר קבעה בדו"ח מפורט וחד משמע, כי בלטה תחלופה של אנשי טיפול, אשר השפיעה על הרצף הטיפולי בבית החולים.

הוועדה קיבלה את עמדת הורי המנוח, לפיה יש למצוא את הדרך ליידע את החולים ואת בני משפחותיהם על קיומם של גופים ממשלתיים ופרטיים אשר מהווים מסגרת טיפולית.

עוד קבעה הועדה כי היא ממליצה למשרד הבריאות לרכז את האינפורמציה בנוגע לכלל המוסדות והמסגרות הטיפוליות הקיימות ולהנגיש אינפורמציה זו למטופלים ולבני משפחותיהם. יש להדגיש את הצורך להנחות את הרופאים המטפלים במרכזים לבריאות הנפש ובחדרי המיון של ביה"ח כלליים ופסיכיאטריים להפנות את המטופלים למוסדות אלה,  וליידע על קיומם.

‏בימים אלה הגישו הוריו של הצעיר באמצעות עוה״ד דוד פייל ומושקה פרדל תביעה לפיצויים בבית המשפט השלום בתל אביב  נגד משרד הבריאות המפעיל את בית החולים – בטענה להתרשלות בטיפול בבנם ואי-מניעת מותו הטראגי.  עדיין לא הוגש כתב הגנה.

ד"ר גיורא הידש מומחה בפסיכיאטריה, שבדק את המקרה ונסיבותיו, קבע, בין היתר, כי אחרי הניסיון האובדני הראשון של הצעיר, הוא היה במצב של סיכון אובדני גבוה. לדבריו, במצב של דיכאון ובמיוחד כשהיה ניסיון אובדני קודם, יש לבצע הערכת מסוכנות וסכנה אובדנית.

ד"ר הידש מפרט בחוות דעתו את גורמי הסיכון למעשה אובדני שהתקיימו אצל המנוח: ניסיון אובדני קודם, הפרעה נפשית – דיכאון, שימוש בסמים ובאלכוהול, תחושה של חוסר ישע, היסטוריה של טראומה (שירותו הצבאי), איבוד מקום עבודה או חוסר תעסוקה והתנתקות מקשרים חברתיים.

בשנים האחרונות חווה המנוח מספר אובדנים שהתקשה מאד להתמודד עמם, בין היתר מותו בטרם עת של דודו, איבוד העסק שהקים יחד עם דודו ונישואין שעלו על שרטון.

ד"ר הידש קובע בחוות דעתו כי במשך כל הטיפול במרפאת הנפש, לא נערכה הערכת מסוכנות מסודרת ולא נקבע שהמנוח נמצא בסכנה גבוהה לביצוע ניסיון אובדני נוסף. במשך הבדיקות במרפאה היתה התייחסות למצבו הנפשי בזמן הביקור במרפאה בלבד, ונרשם שלא היו מחשבות אובדניות בזמן הבדיקה.

"אדם הנמצא במצב של סיכון אובדני גבוה, חייב להיות במעקב של מרפאה לבריאות הנפש.מעקב של רופאת משפחה אינו מספיק!".

הרופאה שטיפלה במנוח היתה מתמחה, ובוודאי שלא פסיכיאטרית. אין רישום בתיעוד שהיא התייעצה עם רופא מומחה במקרה זה, ולא צוינו הנימוקים וההסברים לסיום הטיפול במרפאה אצל הנתבעת.

עוד קבע ד"ר הידש, כי למרות ההמלצה במרפאה לשיחות פסיכותראפיה, המנוח לא הופנה לשיחות במרפאה, ללא כל נימוק או הסבר. במועד בו החליטה הרופאה על המשך מעקב על ידי רופאת משפחה, גם זאת ללא כל הסבר, המנוח עוד סבל מדיכאון והתקשה בתפקוד, כפי שמתועד ברישום של העובדת הסוציאלית מאותו היום. ד"ר הידש קובע בחוות דעתו כי אילו הרופאה המתמחה היתה פועלת כפי שהתחייב, ומתווה המשך מעקב פסיכיאטרי, אין ספק שהיה נמנע מהמנוח מפח נפש, תסכול, ובעיקר חוסר התקווה והייאוש.

ד"ר הידש קבע כי קיים קשר בין הפסקת הטיפול במרפאה בבית החולים לבין ההתאבדות.

"מילים לא יוכלו לתאר את תחושות הזוועה, החרדה וחוסר האונים שחשים ההורים"

בימים אלה הגיש עוה"ד דוד  ופייל תביעה לפיצויים נגד מדינת ישראל -משרד הבריאות, בשם הורי המנוח.

"מילים לא יוכלו לתאר את תחושת הזוועה, החרדה וחוסר האונים שחשים התובעים בעקבות מותו של בנם, בגיל 36 בלבד, אשר כל חייו היו לפניו והיה בעל פוטנציאל עצום – שכן למד בבית הספר של ילדי השגרירות, התגייס ליחידת דובדבן בפרופיל 97, למד אנגלית וספרדית", דברי עוה"ד פייל.

"לאחר שירותו הצבאי השתלב המנוח בעסקיו של דודו בפלורידה וסיים תואר ראשון בכלכלה כמצטיין דיקן. במהלך השנים עבר לניו יורק ועבד כנציג חברת הייטק, שנסגרה בעקבות משבר כלכלי בארה"ב".

נוכח האירועים הטראומטיים המפורטים, נטען בתביעה, נקלעו הוריו של הצעיר למשבר נפשי קשה. שכן  אימו  של המנוח מצאה אותו, כאמור, תלוי ללא רוח חיים בביתו.

בעקבות התאבדות הבן, מטופלים הוריו אצל פסיכולוגים ומטפלים שונים, ומשתתפים גם בקבוצות תמיכה להורים שילדיהם התאבדו. הם הפכו דאגניים וחרדתיים לשאר ילדיהם, מה שגוזל מהם אנרגיות רבות ומדיר שינה מעיניהם.

עוד נטען בתביעה, כי בעקבות האירוע נגרמו להורים הפסדי שכר, ויגרמו גם בעתיד. הם נדרשו להוצאות קבורה, לוויה ואבלות, הוצאות רפואיות ופרא רפואיות, הוצאות נסיעה, עזרת צד ג', מטפלים נפשיים, חוות דעת רפואית והפסדי שכר גם של המנוח. זאת, נוסף לסבל ולכאב העצומים, קיצור תוחלת החיים של המנוח ופגיעה באוטונומיה.

התביעה, על סך 2.5 מיליון שקלים – נדונה בימים אלה בבית משפט בשלום בתל אביב.

משרד עו"ד דוד פייל ושות' http://www.df-law.co.il מתמחה ברשלנות רפואית, נזקי גוף ובתביעות מול חברות ביטוח ומוסדות רפואיים.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט