במסגרת מהפכה במערכת החינוך בטירת כרמל וצמיחה גדולה, מונתה אירית זליג, מנהלת "שיפמן" לעמוד בראש מחלקת ניהול התיכונים בעיר

תנופת הבנייה בטירת כרמל מביאה לצמיחה גדולה במערכת החינוך. לשם כך, ראש העיר אריה טל וראש מחלקת החינוך, שלומי דהן, הקימו מערך חינוך חדש ומתקדם שיהיו בו שלושה תחומים. אתמול הוכרז כי בראש תחום ניהול התיכונים בעיר – שניים הקיימים ושניים שיוקמו, תעמוד אירית זליג, שתעזוב את תפקידה כמנהלת מוערכת של תיכון "שיפמן". זליג: "זו הזדמנות נהדרת עבורי לקדם את כל ילדי העיר ולא רק את תלמידי 'שיפמן'"
 

 

ראש עיריית טירת כרמל, אריה טל וראש מחלקת החינוך בעירייה, שלומי דהן, עומדים בחודשים האחרונים בראש מהפכה חינוכית של כל מערך החינוך בעיר. בעקבות תנופת הבנייה הגדולה בעיר וכניסתם של תושבים חדשים רבים, מערכת החינוך בעיר נדרשת לגידול משמעותי. לשם כך, בחודשים האחרונים, בהוראת ראש העיר טל, שקד ולמד שלומי דהן על בניית מערך חדש למערכת החינוך בעיר.

במסגרת היערכות מחודשת זו, הוכרז אתמול על מינויה של אירית זליג, אשת החינוך והמנהלת המוערכת של בית הספר תיכון מקיף "שיפמן" למנהלת מערך החינוך העל יסודי במחלקה לחינוך של עיריית טירת כרמל.

 

אירית זליג. "ההחלטה הייתה קשה לעזוב את התלמידים שהם חיי ועבורי כמו ילדים". צילום: עיריית טירת כרמל

 

עם הכרזת המינוי אתמול אמר ראש העיר טל: "אירית זליג, ניהלה את בית הספר 'שיפמן' בהצלחה גדולה ואני סומך עליה שבתפקידה החדש היא תוביל את החינוך העל יסודי בטירת כרמל למצוינות ערכית ולימודית. אין לי ספק שאירית זליג, שהייתה מנהלת אהודה ומוערכת על ידי התלמידים, ההורים והצוותים החינוכיים, תתרום מניסיונה העשיר לקידום בתי הספר התיכוניים בטירת כרמל ואני מאחל לה המון הצלחה בתפקיד החדש".

שלומי דהן מנהל מחלקת החינוך בעיריית טירת כרמל, שכאמור שוקד על הקמת מערך חינוך חדש ומתקדם בעיר, בחודשים האחרונים, מספר על המינוי של זליג: "טירת כרמל נמצאת בתנופת בנייה וגידול גדולה מאוד – כתוצאה מכך אנו בונים מסגרות חינוך חדשות ורבות. אנחנו בעיצומן של בניית עוד 22 גני ילדים חדשים, פתחנו השנה בית ספר יסודי חדש ואנו מתעתדים להקים עוד שני בתי ספר יסודיים בשלוש השנים הקרובות, במקביל אנחנו בונים גם שני תיכונים חדשים.

"חלק מההתארגנות לגידול העצום שצפוי לנו במספר הילדים במערכת החינוך בטירת כרמל – מדובר בהכפלת מספר הילדים – זה גם התארגנות בתשתית העירונית בניווט וניהול מערכת החינוך הגדולה. אחרי ייעוץ מקצועי שעברנו, בנינו מודל ניהולי חדש באגף החינוך בעיריית טירת כרמל. במודל החדש יש שלושה תחומים מרכזיים: הגיל הרך, אותו מובילה ענת בר (מנהלת המרכז לפעוט בטירת כרמל), התחום השני הוא בתי הספר היסודיים, עליהם אחראי ציון סודרי שמשמש גם כסגן שלי וגם מנהל אגף הנוער. התחום השלישי שאנו מקימים עכשיו ואליו אמורה להיכנס אירית זליג, הוא התחום של ניהול בתי הספר התיכונים. פה אנו שמים דגש על כל נושא ההישגיות ונושא ההתמדה – הערכת היסוד שלי שאם רוצים לטפח חינוך איכותי, אי אפשר להתמקד רק במצטיינים, אלא צריך גם לתת מענה לילדים המתקשים. הבחירה באירית זליג, היא בחירה טבעית, מכיוון שהיא סיימה שש שנים כמנהלת בית ספר 'שיפמן' בהצלחה גדולה מאוד. היא התמחתה בשני הנושאים האלו – במתן מענה לילדים המתקשים מצד אחד ומאידך להוביל תוכניות מיוחדות לתלמידים מצטיינים. היא קיבלה בית ספר עם אחוזי בגרות מאוד נמוכים והביאה אותו למעל 80 אחוזי זכאות".

 

שלומי דהן. "אנחנו רצינו שההחלטה שלה תבוא מתוך בחירה ולכן הסכמנו לתת לה להתלבט לתוך תקופת החגים". צילום: עצמי

 

 

למה אתם מבצעים את המינוי של אירית זליג אחרי פתיחת שנת הלימודים?

 

"המהלך הזה מתוכנן מזה כמה חודשים. הסיבה העיקרית שהמינוי לא התבצע במהלך הקיץ, אלא רק עכשיו, זה מכיוון שאירית מאוד קשורה ל'שיפמן' ולתלמידים ולצוות והיה לה קשה מאוד לקבל את ההחלטה. אנחנו רצינו שההחלטה שלה תבוא מתוך בחירה ולכן הסכמנו לתת לה להתלבט לתוך תקופת החגים. היא בחרה בזה, היא שותפה לזה והיא מאוד מתרגשת מהמינוי הזה. לקח לה זמן להחליט כי היא הייתה 27 שנה בבית הספר והיה קשה לה להחליט".

מכיוון שמדובר בתקופה שאחרי פתיחת שנת הלימודים, מחלקת החינוך בטירת כרמל קיבלה אישור ממנהל המחוז לקיים מינוי זמני לניהול "שיפמן", עד הקיץ – אז ייערך מכרז לתפקיד ניהול בית הספר.

27 שנה לימדה אירית זליג בתיכון "שיפמן" – חיים שלמים. היא החלה את דרכה כמחנכת בחטיבת הביניים, בהמשך היא עברה לחטיבה העליונה ושם היא שימשה כמחנכת עד למינויה למנהלת הכללית של בית הספר לפני כשש שנים.  זליג מחזיקה בתואר ראשון ותואר שני מטעם אוניברסיטת חיפה בניהול מערכות ומנהיגות בחינוך ובמקביל לתפקידה כמנהלת המסגרת השש שנתית של "שיפמן", היא שימשה גם כרכזת בית הספר הקהילתי בטירת כרמל וכרכזת תוכניות הלימוד והמצוינות "אקדמיה" ו-"עתידים".

אירית זליג מספרת ל"ניוז חיפה קריות.נט" על התפקיד החדש שהיא עומדת להיכנסת אליו ועל הפרידה מ"שיפמן":

"לקח לי זמן לקבל את ההחלטה לעזוב מקום שעברתי בו חיים שלמים – 27 שנים ובתוכם שש שנים כמנהלת. גם אחרי שאמרתי כן לתפקיד, היו הרבה דמעות בבית הספר בין מורים ותלמידים, קשה להם ההחלטה שלי לעזוב לניהול מחלקת בתי הספר התיכוניים. המגע היומיומי עם התלמידים מאוד חשוב לי ולכן ההחלטה הייתה לא קלה. יחד עם מנהל מחלקת החינוך בעירייה, שלומי דהן, אני אקים אתו ואנהל את מחלקת התיכונים. כרגע, עד שייבנו שני התיכונים הנוספים, אני אהיה אחראית על נושא ההישגים וההתמדה בשני התיכונים הקיימים – על המצוינות והתוכניות לקידום 5 יחידות לימוד, אהיה אחראית על כיתות שחר, מב"ר ואתגר. אני אטפל בשני הקצוות – במצוינים ובמתקשים. אני אהיה אחראית עירונית על המיצ"בים".

 

איך את רואה את המעבר מהתעסקות בחינוך ולניהול והובלה של מערכת חדשה?

 

"מאוד קשה לי המעבר, כי התלמידים זה החיים שלי והם ממש הילדים שלי, אבל הייתי חייבת כי זאת הזדמנות חד-פעמית. התחום של התיכונים היה פתוח, ונעשה מהפך של מערכת החינוך בעיר ואני גאה להיות חלק מזה. אני מודה לראש העיר אריה טל ולשלומי דהן על ההזדמנות שהם נתנו לי. זו הזדמנות נהדרת עבורי לקדם את כל ילדי העיר ולא רק את תלמידי שיפמן"


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בחדשות